Check out the weekly blogs

Check out the national tournament database

Sports Authority

Marketplace

Wilson Trophy Company

Happy Family

Nesquik

Capri Sun

Active Family Project

Active Family Project

Olive Garden

Play Positive Banner

Print Page Share

2013-2014 National League Qualifiers

680x96_NL_HEADER 
* if a team opts out of the earned slot, or if a team earns a second guaranteed slot, then the slot becomes an OPEN category slot. OPEN slots will be filled through an application process selected by the National League Committee.  The application process will take place approximately June 10 through July 9, 2013.
 
 
2013-2014 Under-14 Boys
 
2012-2013 Competition Category Qualifying Team
Region I Premier League champion RL PDA Rooney (NJ)
Region I Championships champion CUP FSA FC Navy (CT)
Region II Championships champion CUP Raiders FC (IL)
Region II Championships finalist CUP Ohio Premier Eagles Greeen (OH-S)
Region III Championships champion CUP United FA 00 Elite (GA)
Region III Championships finalist CUP Andromeda 00 Red (N-TX)
Region IV Championships champion CUP Pateadores LA (CA-S)
Far West Regional League Spring champion RL FC Golden State Academy (CA-S)
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
 
 
2013-2014 Under-15 Boys
 
2012-2013 Competition Category Qualifying Team
Region I Premier League champion RL Bethesda Blue 98 (MD)
Region I Premier League runner-up RL Loudoun 98 Red (VA)
Midwest Regional League Blue champion RL NWC Alliance 98 Black (OH-S)
Midwest Regional League Red champion RL Blast FC (OH-S)
Regional Premier League champion RL NCA 98 Alliance (NC)
Regional Premier League champion RL Collierville 99 Lobos Rush (TN)
Far West Regional League Fall champion OPEN
To Be selected from Application Process
(Pateadores CM claimed Cup slot)
Far West Regional League Spring champion RL United FC 98 Gold (CA-S)
Region I Championships Representative CUP Penn Fusion SA 98 (E-PA)
Region II Championships Representative CUP Michigan Wolves 99 (MI)
Region III Championships Representative CUP Solar Chelsea Red (N-TX)
Region IV Championships Representative CUP Pateadores CM (CA-S)
From Regional League or Regional Cup Semifinalist OPEN To be selected from Application Process
From Regional League or Regional Cup Semifinalist OPEN To be selected from Application Process
From Regional League or Regional Cup Semifinalist OPEN To be selected from Application Process
From Regional League or Regional Cup Semifinalist OPEN To be selected from Application Process
 
 
2013-2014 Under-16 Boys
 
2012-2013 Competition Category Qualifying Team
National League Blue champion NL Sunrise Elite 97/98 (FL)
National League Blue runner-up NL Dix Hills Elite (E-NY)
National League Red champion NL Bethesda Lions (MD)
National League Red runner-up NL GSA 98 Phoenix Red (GA)
Region I Premier League champion RL Arlington Impact Red (VA)
Region I Premier League runner-up OPEN To Be selected from Application Process (Dix Hills Elite claimed NL slot)
Midwest Regional League Blue champion RL Ohio Premier Eagles Green (OH-S)
Midwest Regional League Red champion RL Grand Rapids Crew Jrs (MI)
Southern Premier League champion OPEN To Be selected from Application Process (Sunrise Elite 97/98 claimed NL slot)
Southern Premier League runner-up OPEN To Be selected from Application Process (GSA 98 Phoenix Red claimed NL slot)
Far West Regional League Fall champion RL Manchester Academy  (CA-S)
Far West Regional League Spring champion RL Pateadores Academy Blue (CA-S)
Region I Championships Representative CUP Lehigh Valley United 97 (E-PA)
Region II Championships Representative CUP Vardar 98 (MI)
Region III Championships Representative CUP FC Dallas 98 Premier (N-TX)
Region IV Championships Representative CUP Santa Barbara SC White (CA-S)
 
 
2013-2014 Under-17 Boys
 
2012-2013 Competition Category Qualifying Team
National League Blue champion NL CCV Stars (AZ)
National League Blue runner-up NL Concorde Fire Elite (GA)
National League Red champion NL GSA 97 Phoenix Red (GA)
National League Red runner-up NL Fullerton Rangers 96 White (CA-S)
Region I Premier League champion RL Manhattan SC PSG 96 (E-NY)
Region I Premier League runner-up RL Century V (PA-W)
Midwest Regional League Blue champion RL Grand Rapids Crew Jrs Gold (MI)
Midwest Regional League Red champion RL CUP Crew Jrs Gold 96/97 (OH-S)
Southern Premier League champion OPEN To be selected from Application Process (GSA 97 Phoenix Red claimed NL slot)
Southern Premier League runner-up RL Tennessee SC 15 (TN)
Far West Regional League Fall champion OPEN
To be selected from Application Process
(no champion determined)
Far West Regional League Spring champion OPEN
To Be selected from Application Process
(FC Golden State claimed Cup slot)
Region I Championships Representative CUP Smithtown Kickers SC Arsenal (E-NY)
Region II Championships Representative CUP Alliance 97 Black (MI)
Region III Championships Representative CUP NASA Elite (GA)
Region IV Championships Representative CUP FC Golden State White (CA-S)


2013-2014 Under-18 Boys

2012-2013 Competition Category Qualifying Team
National League Blue champion NL CUP Crew Jrs Gold 95 (OH-S)
National League Blue runner-up NL West Coast FC (CA-S)
National League Red champion NL OBGC Rangers (MD)
National League Red runner-up NL Lehigh Valley United (E-PA)
Region I Premier League champion OPEN To be selected from Application Process (OBGC Rangers claimed NL slot)
Region I Premier League runner-up RL Penn Fusion 95 (E-PA)
Midwest Regional League Blue champion OPEN To be selected from Application Process (CUP Crew Jrs Gold claimed NL slot)
Midwest Regional League Red champion RL Alliance 96 Black (MI)
Southern Premier League champion RL Concorde Fire Elite (GA)
Southern Premier League runner-up RL Vestavia Hills 96 Steamers Black (AL)
Far West Regional League Fall champion OPEN
To Be selected from Application Process
(SC Sporting claimed Cup slot)
Far West Regional League Spring champion RL Fram Premier (CA-S)
Region I Championships Representative CUP PDA McGeough (NJ)
Region II Championships Representative CUP SC Waukesha 95/96 (WI)
Region III Championships Representative CUP TUSA Gold (NC)
Region IV Championships Representative CUP Santa Clara Sporting 95 (CA-N)
 
 
2013-2014 Under-14 Girls
 
2012-2013 Competition Category Qualifying Team
Region I Premier League champion RL OMM/World Class 99 Patino (E-NY)
Region I Championships champion CUP NEFC Elite (MA)
Region II Championships champion CUP Michigan Hawks 00 (MI)
Region II Championships finalist CUP Carmel United SC 00 Elite (IN)
Region III Championships champion CUP Liverpool 00 Elite (N-TX)
Region III Championships finalist CUP Oklahoma FC 00 (OK)
Region IV Championships champion CUP Legends FC (CA-S)
Far West Regional League Spring champion OPEN
To Be selected from Application Process
(Legends FC claimed Cup slot)
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
From Open Application Process OPEN To be selected from Application Process
 

2013-2014 Under-15 Girls
 
2012-2013 Competition Category Qualifying Team
Region I Premier League champion RL BRYC Elite (VA)
Region I Premier League runner-up RL NEFC Elite (MA)
Midwest Regional League Blue champion RL Libertyville FC 1974 (IL)
Midwest Regional League Red champion RL Futura FC Forte Premier (98/99 (MO)
Regional Premier League champion RL Vestavia Hills Attack 99 Black (AL)
Regional Premier League champion RL Tulsa Blitz Thunder 99 (OK)
Far West Regional League Fall champion RL SD Surf 98-99 Premier (CA-S)
Far West Regional League Spring champion RL Pride Predators 99 (CO)
Region I Championships Representative CUP YMS Xplosion 98 (E-PA)
Region II Championships Representative CUP NSA Rockets (IL)
Region III Championships Representative CUP Tophat 17 Gold (GA)
Region IV Championships Representative CUP Eastside FC 98 Red (WA)
From Regional League or Regional Cup Semifinalist OPEN To be selected from Application Process
From Regional League or Regional Cup Semifinalist OPEN To be selected from Application Process
From Regional League or Regional Cup Semifinalist OPEN To be selected from Application Process
From Regional League or Regional Cup Semifinalist OPEN To be selected from Application Process
 
 
2013-2014 Under-16 Girls
 
2012-2013 Competition Category Qualifying Team
National League Blue champion NL MSC Coyotes Green (MD)
National League Blue runner-up NL Tampa Bay United 97 Premier (FL)
National League Red champion NL Carlsbad Elite 97/98 (CA-S)
National League Red runner-up NL Eclipse Elite USYSA 97-98 (IL)
Region I Premier League champion OPEN To be selected from Application Process (MSC Coyotes Green claimed NL slot)
Region I Premier League runner-up RL PDA Spurs (NJ)
Midwest Regional League Blue champion RL Waza FC East (MI)
Midwest Regional League Red champion OPEN
To be selected from Application Process
(Tennessee SC claimed Cup slot)
Southern Premier League champion RL Tophat 16 (GA)
Southern Premier League runner-up RL Liverpool FC America 98 Elite (N-TX)
Far West Regional League Fall champion RL South Bay Force (CA-S)
Far West Regional League Spring champion OPEN To be selected from Application Process (Carlsbad Elite 97/98 claimed NL slot)
Region I Championships Representative CUP Empire Revolution Syracuse (NY-W)
Region II Championships Representative CUP Ambassadors FC (OH-N)
Region III Championships Representative CUP Tennessee SC 16 (TN)
Region IV Championships Representative CUP Boise Nationals Italia (ID)
 
 
2013-2014 Under-17 Girls
 
2012-2013 Competition Category Qualifying Team
National League Blue champion NL DMCV Sharks Elite (CA-S)
National League Blue runner-up NL Kings Hammer Academy (OH-S)
National League Red champion NL Match Fit Chelsea Colchesters (NJ)
National League Red runner-up NL Legends FC (CA-S)
Region I Premier League champion RL NEFC Elite (MA)
Region I Premier League runner-up RL VSA Heat Blue (VA)
Midwest Regional League Blue champion RL Eclipse Select (IL)
Midwest Regional League Red champion OPEN To be selected from Application Process (Kings Hammer Acad. Claimed NL slot)
Southern Premier League champion RL Norcross 97 Fury Premier (GA)
Southern Premier League runner-up RL SC United - Mt. Pleasant 96 Elite (SC)
Far West Regional League Fall champion OPEN To be selected from Application Process (Legends FC claimed NL slot)
Far West Regional League Spring champion OPEN To be selected from Application Process (DMCV Sharks Elite claimed NL slot)
Region I Championships Representative CUP Toms River FC Elite United 96/97 (NJ)
Region II Championships Representative CUP NSA Jaguars (IL)
Region III Championships Representative CUP 97 Louisiana Fire Navy (LA)
Region IV Championships Representative CUP Bay Oaks Botafogo (CA-N)
 
 
2013-2014 Under-18 Girls
 
2012-2013 Competition Category Qualifying Team
National League Blue champion NL Clevelend United White (OH-N)
National League Blue runner-up NL Match Fit Academy Beat (NJ)
National League Red champion NL BRYC 95 Elite (VA)
National League Red runner-up NL PDA Ginga (NJ)
Region I Premier League champion RL ISA Sting 95 (E-NY)
Region I Premier League runner-up RL Match Fit Academy United (NJ)
Midwest Regional League Blue champion RL Sporting BV Supersport (MO)
Midwest Regional League Red champion OPEN
To be selected from Application Process
(Cleveland United claimed NL slot)
Southern Premier League champion RL Tophat 14 (GA)
Southern Premier League runner-up RL Weston FC 95 Premier Black (FL)
Far West Regional League Fall champion OPEN
To Be selected from Application Process (Fram Premier claimed Cup slot)
Far West Regional League Spring champion RL Beach FC Ingrassia (CA-S)
Region I Championships Representative CUP Beadling SC Thunder (PA-W)
Region II Championships Representative CUP Iowa City Alliance Heatwave (IA)
Region III Championships Representative CUP AHFC 96 (S-TX)
Region IV Championships Representative CUP Fram Premier (CA-S)