Check out the weekly blogs

Check out the national tournament database

Marketplace

Wilson Trophy Company

Nike Strike Series

Premier International Tours

728x90 POM USYS

PCA Development Zone Resource Center

Bubba Burger

Fusionetics

728x90 Yokohama Spring

Nesquik

Dick's Team Sports HQ

Yokohama

Print Page Share

2016-17 National League Qualifiers

680x96_NL_HEADER 

For the preceding allocation of slots tables, following is the explanation for situations where a team that earns a slot in the 2016-17 National League seasonal year, but does not wish to claim its slot for the 2016-17 seasonal year, as well as the procedure for filling the Open Slots available within the Under-15 gender age groups:

Category NL (Automatic Qualifiers)

--Teams that have earned NL slots in this category have until July 7, 2016 to complete the team application form for the 2016-17 season year.

--Full payment of the team fee for 2016-17 is due on or before September 1, 2016.

--If a team does not claim its slot, then the slot will become an Open Slot (Category OPEN) to be filled at the NL Committee’s discretion after the July 7, 2016 deadline from a pool of teams that wish to fill any Open Slots. These slots may be filled by a team from any Region.

Category RL (Automatic Qualifiers)

--Teams that have earned NL slots in this category have until July 7, 2016 to complete the team application form for the 2016-17 season year.

--Full payment of the team fee for the 2016-17 seasonal year is due on or before September 1, 2016.

--If a team does not claim its slot, then the slot will become an Open Slot (Category OPEN) to be filled at the NL Committee’s discretion after the July 7, 2016 deadline from a pool of teams that wish to fill any Open Slots. Open Slots in this category are to be filled by a team from the same Region. If there are no eligible teams available to fill a slot, then the slot may be filled by a team from any Region.

--In a situation where a team that is a Category RL qualifier and is also either a Category NL or Category CUP automatic qualifier, then the slot in Category RL shall become an Open Slot (Category OPEN) to be filled at the NL Committee’s discretion after the July 7, 2016 deadline from a pool of teams that wish to fill any Open Slots. Open Slots in this category are to be filled by a team from the same Region. If there are no eligible teams available to fill a slot, then the slot may be filled by a team from any Region.

Category RL (Representative)

--These slots are filled at the NL Committee’s discretion after a review of the team applications from the respective Regional Leagues that are due on July 7, 2016 with full payment due on or before September 1, 2016.

Category CUP (Automatic Qualifiers)

--Teams that have earned NL slots in this category have until July 7, 2016 to complete the team application form for the 2016-17 season year.

--Full payment of the team fee for the 2016-17 seasonal year is due on or before September 1, 2016.

--If a team does not claim its slot, then the slot will become an Open Slot (Category OPEN) to be filled at the NL Committee’s discretion after the July 7, 2016 deadline from a pool of teams that wish to fill any Open Slots. Open Slots in this category are to be filled by a team from the same Region. If there are no eligible teams available to fill a slot, then the slot may be filled by a team from any Region.

Category OPEN (Teams Selected by NL Committee)

--These slots are to be filled at the NL Committee’s discretion after a review of all team applications that are due on July 7, 2016 with full fee payment due on or before September 1, 2016.

* if a team opts out of the earned slot, or if a team earns a second guaranteed slot, then the slot becomes an OPEN category slot. OPEN slots will be filled through an application process selected by the National League Committee. The application process will take place approximately June 8 through July 7, 2016.
 
 
2016-17 Under-15 Boys (2002s)
 
Category Competition Results as U-13 in 2015-16   Qualifying Team
RL 2016 Champions League Division I Champion   Arlington SA Barca Red (VA)
RL 2016 Champions League Division I Playoff Runner-up   Syracuse Development Academy (NY-W) [OPEN]
RL 2016 Spring MRL Premier I Division Blue Champion    CFJ North (IL)
RL 2016 Spring MRL Premier I Division Red Champion    Chicago Fire Academy 03 (IL)
RL 2016 SRPL East Champion    United Mt. Pleasant (SC)
RL 2016 SRPL West Champion    Odyssey SC (TX-N)
RL 2015-16 FWRL Representative    TBD
RL 2015-16 FWRL Representative    TBD
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals    SDA (NY-W)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals    Michigan Wolves (MI)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals    02 CASL Academy Juniors (NC)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals    Strikers FC Chingirian (CA-S)
OPEN At-Large Selection   Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection   Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection   Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection   Selected from Application Process
 
2016-17 Under-16 Boys (2001s)
 
Category Competition Results as U-14 in 2015-16   Qualifying Team
NL 2015-16 First Place Team--Blue Division   Baltimore Darby 01/02 (MD)
NL 2015-16 Second Place Team--Blue Division   SC United FC 01 Elite (SC)
NL 2015-16 Third Place Team--Blue Division   CASL 01 Red (NC)
NL 2015-16 Fourth Place Team--Blue Division   Penn Fusion 01 Elite (PA-E)
NL 2015-16 First Place Team--Red Division   Valparaiso United 02 JG (AZ)
NL 2015-16 Second Place Team--Red Division   SLA Nomads 01 (CA-S)
NL 2015-16 Third Place Team--Red Division   Concorde Fire Central Elite (GA)
NL 2015-16 Fourth Place Team--Red Division   Solar Chelsea 02 Red (TX-N)
RL 2016 Champions League Division I Champion   Baltimore Darby (MD) [OPEN]
RL 2016 Champions League Division I Playoff Runner-up   Beadling (PA-W)
RL 2016 Champions League Division I Playoff 3rd Place   Bethesda South (VA)
RL 2016 Champions League Division I Playoff 4th Place   Bethesda Blue (MD)
RL 2016 MRL Premier I Division Red Champion   Galaxy SC Yellow (IL)
RL 2016 MRL Premier I Division Blue Champion   Raiders FC City (IL) [OPEN]
RL 2016 MRL Premier I Division Red 2nd Place   Omaha FC 01/02 (NE)
RL 2016 MRL Premier I Division Blue 2nd Place   Sporting J. B. Marine Mann (MO) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL East First Place   Concorde Fire Elite (GA) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL East Second Place   SC United FC 01 Elite (SC) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL West First Place   Liverpool (TX-N)
RL Fall 2015 SRPL West Second Place   Solar Chelsea 02 Red (TX-N) [OPEN]
RL 2015-16 FWRL Northwest Division Champion   Seattle United 01 Copa (WA)
RL 2015-16 FWRL Desert Division Champion   LVSA 02 Red (NV) [OPEN]
RL 2015-16 FWRL CRL-North Champion   EC Real Salinas Galaxy (CA-N)
RL 2015-16 FWRL CRL-South Champion   FC Golden State 01 Black (CA-S)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   FCV Ashburn Elite 01 (VA)
CUP Regional Cup Finalist   Baltimore Darby 01/02 (MD) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Raiders City (IL)
CUP Regional Cup Finalist   Sporting J. B. Marine (MO)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   West Pines United Carrillo (FL)
CUP Regional Cup Finalist   01 CASL Red North (NC) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   LVSA 02 Red (NV)
CUP Regional Cup Finalist   Eastside Timbers Ajax (OR)
 
2016-17 Under-17 Boys (2000s)
 
Category Competition Results as U-15 in 2015-16   Qualifying Team
NL 2015-16 First Place Team--Blue Division   United FA 01 Premier (GA)
NL 2015-16 Second Place Team--Blue Division   McLean 00 Green (VA)
NL 2015-16 Third Place Team--Blue Division   HMMS Eagle FC 00 Titans (PA-E)
NL 2015-16 Fourth Place Team--Blue Division   Tennessee SC 19 (TN)
NL 2015-16 First Place Team--Red Division   CFA Raiders (IL)
NL 2015-16 Second Place Team--Red Division   Sparta 01 JK (UT)
NL 2015-16 Third Place Team--Red Division   GSA 01 Premier (GA)
NL 2015-16 Fourth Place Team--Red Division   Baltimore Celtic Dynasty 00/01 (MD)
RL 2016 Champions League Division I Champion   HMMS Eagle FC 00 Titans (PA-E) [OPEN]
RL 2016 Champions League Division I Playoff Runner-up   OBGC Rangers Blue (MD)
RL 2016 Champions League Division I Playoff 3rd Place   FYPC (VA)
RL 2016 Champions League Division I Playoff 4th Place   Delaware Rush (DE)
RL 2016 MRL Premier I Division Red Champion   Lou Fusz SC Geerling (MO)
RL 2016 MRL Premier I Division Blue Champion   Sporting Kansas City (KS)
RL 2016 MRL Premier I Division Red 2nd Place   CFA 01 Raiders (IL) [OPEN]
RL 2016 MRL Premier I Division Blue 2nd Place   SLSG Elite (MO)
RL Fall 2015 SRPL East First Place   GSA 01 Premier (GA) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL East Second Place   CASL (NC)
RL Fall 2015 SRPL West First Place   Houstonians (TX-S)
RL Fall 2015 SRPL West Second Place   Tulsa SC (OK)
RL 2015-16 FWRL Northwest Division Champion   Washington Premier FC 00 Black (WA)
RL 2015-16 FWRL Desert Division Champion   Sereno 01 White (AZ)
RL 2015-16 FWRL CRL-North Champion   Santa Clara Sporting 00 Green (CA-N) [OPEN]
RL 2015-16 FWRL CRL-South Champion   West Coast FC Armour (CA-S)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   LMSC Sabertooth Rats (PA-E)
CUP Regional Cup Finalist   HMMS Eagle FC 00 Titans (PA-E) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Toledo Celtics Black (OH-N)
CUP Regional Cup Finalist   CFA Raiders (IL) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Davie United Sharks 00/01 Blue (FL)
CUP Regional Cup Finalist   GSA 01 Premier (GA) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   SC Sporting 00 Green (CA-N)
CUP Regional Cup Finalist   Rio Rapids SC 01 (NM)

2016-17 Under-18 Boys (1999s)
 
Category Competition Results as U-16 in 2015-16   Qualifying Team
NL 2015-16 First Place Team--Blue Division   La Roca South 99/00 Premier (UT)
NL 2015-16 Second Place Team--Blue Division   Fullerton Rangers White (CA-S)
NL 2015-16 Third Place Team--Blue Division   Concorde Fire 99/00 (GA)
NL 2015-16 Fourth Place Team--Blue Division   OP Green (OH-S)
NL 2015-16 First Place Team--Red Division   Dix Hills Hurricanes (NY-E)
NL 2015-16 Second Place Team--Red Division   United FA Premier (GA)
NL 2015-16 Third Place Team--Red Division   LA Galaxy South Bay Gold (CA-S)
NL 2015-16 Fourth Place Team--Red Division   Dallas Texans 00 Red (TX-N)
RL 2016 Champions League Division I Champion   Loudoun 99 Red (VA) [OPEN]
RL 2016 Champions League Division I Playoff Runner-up   North United SC 99 Premier (PA-W)
RL 2016 Champions League Division I Playoff 3rd Place   FC Montco (PA-E)
RL 2016 Champions League Division I Playoff 4th Place   BRYC (VA)
RL 2016 MRL Premier I Division Red Champion   Sporting STL - McMahon Ford (MO)
RL 2016 MRL Premier I Division Blue Champion   Milwaukee Bavarians (WI) [OPEN]
RL 2016 MRL Premier I Division Red 2nd Place   LTSC Union Showcase (IL)
RL 2016 MRL Premier I Division Blue 2nd Place   Libertyville FC 1974 (IL)
RL Fall 2015 SRPL East First Place   United FA Premier (GA) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL East Second Place   Concorde Fire 99/00 (GA) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL West First Place   Dallas Texans 00 Red (TX-N) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL West Second Place   FC Dallas (TX-N)
RL 2015-16 FWRL Northwest Division Champion   Washington Premier FC 99 Black (WA)
RL 2015-16 FWRL Desert Division Champion   Sereno West 00 Chelsea (AZ)
RL 2015-16 FWRL CRL-North Champion   EC Real Salinas Pumas (CA-N) [OPEN]
RL 2015-16 FWRL CRL-South Champion   LA Galaxy SB Gold (CA-S) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Loudoun 99 Red (VA)
CUP Regional Cup Finalist   Fewster FC (MD)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   OP Green (OH-S) [OPEN]
CUP Regional Cup Finalist   Milwaukee Bavarians (WI)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Concorde Fire 99/00 (GA) [OPEN]
CUP Regional Cup Finalist   Andromeda FC 00 Red (TX-N)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Strikers FC North (CA-S)
CUP Regional Cup Finalist   EC Real Pumas (CA-N)


2016-17 Under-19 Boys (1998s)

Category Competition Results as U-17 in 2015-16   Qualifying Team
NL 2015-16 First Place Team--Blue Division   Baltimore Celtic 98/99 (MD)
NL 2015-16 Second Place Team--Blue Division   Sporting St. Croix (MN)
NL 2015-16 First Place Team--Red Division   Solar Chelsea Red 99 (TX-N)
NL 2015-16 Second Place Team--Red Division   Loudoun 98 Red (VA)
RL 2016 Champions League Division I Champion   Penn Fusion 98 Elite (PA-E)
RL 2016 Champions League Division I Playoff Runner-up   Baltimore Bays 98/99 (MD)
RL 2016 MRL Premier I Division Red Champion   Chicago Fire Juniors (IL)
RL 2016 MRL Premier I Division Blue Champion   Ohio Galaxies FC 98 Elite (OH-S)
RL Fall 2015 SRPL East First Place   CASL 98 Red (NC) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL West First Place   Oklahoma FC (OK)
RL 2015-16 FWRL Representative   TBD
RL 2015-16 FWRL Representative   TBD
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Pipeline Black (MD)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Challenger Crew Jrs Gold 98 (OH-N)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   CASL 98 Red (NC)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Seattle United 98 Copa (WA)
 
2016-17 Under-15 Girls (2002s)
 
Category Competition Results as U-13 in 2015-16   Qualifying Team
RL 2016 Champions League Division I Champion    South Shore Select Elite (MA)
RL 2016 Champions League Division I Playoff Runner-up    HMMS Impact Eagle FC (PA-E)
RL 2016 Spring MRL Premier I Division Blue Champion    CFJ South Premier (IL)
RL 2016 Spring MRL Premier I Division Red Champion    CUP Gold (OH-S) [OPEN]
RL 2016 SRPL East Champion    Tennessee SC 21 (TN)
RL 2016 SRPL West Champion    Solar Chelsea 03 (TX-N)
RL 2015-16 FWRL Representative    TBD
RL 2015-16 FWRL Representative    TBD
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals    NJ Rush 02 Blue (NJ)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals    CUP Gold (OH-S)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals    Solar Chelsea Red (TX-N)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals    So Cal Blues 02 Baker (CA-S)
OPEN At-Large Selection   Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection   Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection   Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection   Selected from Application Process


2016-17 Under-16 Girls (2001s)

Category Competition Results as U-14 in 2015-16   Qualifying Team
NL 2015-16 First Place Team--Blue Division   Tennessee SC 20 (TN)
NL 2015-16 Second Place Team--Blue Division   PSG MI Gators 02 Orange (MI)
NL 2015-16 Third Place Team--Blue Division   Legends FC 01 (CA-S)
NL 2015-16 Fourth Place Team--Blue Division   South Shore Select Elite (MA)
NL 2015-16 First Place Team--Red Division   CUP Gold 01/02 (OH-S)
NL 2015-16 Second Place Team--Red Division   Greater Binghamton United FC (NY-W)
NL 2015-16 Third Place Team--Red Division   Michigan Jaguars 02 Green (MI)
NL 2015-16 Fourth Place Team--Red Division   United FA 02 Premier (GA)
RL 2016 Champions League Division I Champion   BRYC 01 Elite (VA) [OPEN]
RL 2016 Champions League Division I Playoff Runner-up   South Shore Select Elite (MA) [OPEN]
RL 2016 Champions League Division I Playoff 3rd Place   1776 (PA-E)
RL 2016 Champions League Division I Playoff 4th Place   Greater Binghamton United FC (NY-W) [OPEN]
RL 2016 MRL Premier I Division Red Champion   PSG MI Gators 02 Orange (MI) [OPEN]
RL 2016 MRL Premier I Division Blue Champion   WAZA FC East 02 Black (MI) [OPEN]
RL 2016 MRL Premier I Division Red 2nd Place   Michigan Jaguars 02 Green (MI) [OPEN]
RL 2016 MRL Premier I Division Blue 2nd Place   TFA Elite 01 (OH-S)
RL Fall 2015 SRPL East First Place   Florida Elite (FL) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL East Second Place   Tennessee SC 20 (TN) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL West First Place   South Lakes (OK)
RL Fall 2015 SRPL West Second Place   Lonestar Red (TX-S)
RL 2015-16 FWRL Northwest Division Champion   PacNW 01 Maroon (WA)
RL 2015-16 FWRL Desert Division Champion   Utah Celtic 02 Premier (UT)
RL 2015-16 FWRL CRL-North Champion   FC Elk Grove 01 Platinum (CA-N)
RL 2015-16 FWRL CRL-South Champion   Legends FC 01 (CA-S) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   BRYC 01 Elite (VA)
CUP Regional Cup Finalist   South Shore Select Elite (MA) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Waza FC East 02 Black (MI)
CUP Regional Cup Finalist   PSG MI Gators 02 Orange (MI) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Florida Elite 01/02 (FL)
CUP Regional Cup Finalist   Tennessee SC 20 (TN) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   USA Stars 02 (CA-N)
CUP Regional Cup Finalist   Fullerton Rangers 01 White (CA-S)
 
2016-17 Under-17 Girls (2000s)
 
Category Competition Results as U-15 in 2015-16   Qualifying Team
NL 2015-16 First Place Team--Blue Division   Midwest United FC 01 Royal (MI)
NL 2015-16 Second Place Team--Blue Division   CUP Gold 00/01 (OH-S)
NL 2015-16 Third Place Team--Blue Division   OFC 01 Phillips (OK)
NL 2015-16 Fourth Place Team--Blue Division   HBC Impact 00 (NY-E)
NL 2015-16 First Place Team--Red Division   FC Pride 01 Elite (IN)
NL 2015-16 Second Place Team--Red Division   Sunrise Sting 00/01 (FL)
NL 2015-16 Third Place Team--Red Division   Campton United Navy (IL)
NL 2015-16 Fourth Place Team--Red Division   Legends FC 00 (CA-S)
RL 2016 Champions League Division I Champion   NJ Stallions Freedom (NJ)
RL 2016 Champions League Division I Playoff Runner-up   Century V Gold (PA-W)
RL 2016 Champions League Division I Playoff 3rd Place   FC Virginia (VA)
RL 2016 Champions League Division I Playoff 4th Place   HBC Impact 00 (NY-E) [OPEN]
RL 2015 MRL Premier I Division Fall Champion    Midwest United FC 01 (MI) [OPEN]
RL 2016 MRL Premier I Division Spring Champion    CUP Gold 00/01 (OH-S) [OPEN]
RL 2015 MRL Premier I Division Fall 2nd Place    FCKC Futura Academy 00/01 (MO)
RL 2016 MRL Premier I Division Spring 2nd Place    FC Pride 01 Elite (IN) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL East First Place   Triangle Futbol Club (NC)
RL Fall 2015 SRPL East Second Place   Sunrise Sting (FL) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL West First Place   Dallas Kicks 01 (TX-N) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL West Second Place   Solar Chelsea (TX-N)
RL 2015-16 FWRL Northwest Division Champion   NW Nationals 00 Red (WA)
RL 2015-16 FWRL Desert Division Champion   Scottsdale 01 Blackhawks Taylor (AZ)
RL 2015-16 FWRL CRL-North Champion   Pleasanton Rage 00 (CA-N)
RL 2015-16 FWRL CRL-South Champion   Rebels SC Elite (CA-S) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   HBC Impact 00 (NY-E) [OPEN]
CUP Regional Cup Finalist   Princeton SA IGFA 00/01 (NJ)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Campton United Navy (IL) [OPEN]
CUP Regional Cup Finalist   Midwest United FC 01 Royal (MI) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Dallas Kicks SC 01 (TX-N)
CUP Regional Cup Finalist   OFC 01 Phillips (OK) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   FC Salmon Creek Nemesis 00 Ellerston (OR)
CUP Regional Cup Finalist   Rebels SC Elite (CA-S)
 

2016-17 Under-18 Girls (1999s)

Category Competition Results as U-16 in 2015-16   Qualifying Team
NL 2015-16 First Place Team--Blue Division   Carlsbad Elite 99 (CA-S)
NL 2015-16 Second Place Team--Blue Division   Albion SC White (CA-S)
NL 2015-16 Third Place Team--Blue Division   FC Penn Strikers (PA-E)
NL 2015-16 Fourth Place Team--Blue Division   CUP Gold 99/00 (OH-S)
NL 2015-16 First Place Team--Red Division   La Roca Premier PO (UT)
NL 2015-16 Second Place Team--Red Division   FCKC Pink Panthers Elite (MO)
NL 2015-16 Third Place Team--Red Division   Cleveland FC (OH-N)
NL 2015-16 Fourth Place Team--Red Division   Legends FC 99 (CA-S)
RL 2016 Champions League Division I Champion   Beadling SC Bombers 99/00 (PA-W)
RL 2016 Champions League Division I Playoff Runner-up   Arsenal FC Premier Pride (PA-W)
RL 2016 Champions League Division I Playoff 3rd Place   FC Penn Strikers (PA-E) [OPEN]
RL 2016 Champions League Division I Playoff 4th Place   WNY Flash (NY-W)
RL 2015 MRL Premier I Division Fall Champion    Midwest United FC 00 Royal (MI)
RL 2016 MRL Premier I Division Spring Champion    KHA Red (OH-S)
RL 2015 MRL Premier I Division Fall 2nd Place    SC Waukesha Blue (WI)
RL 2016 MRL Premier I Division Spring 2nd Place    CUP Gold 99/00 (OH-S) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL East First Place   United FA (GA)
RL Fall 2015 SRPL East Second Place   Florida Krush Black 99/00 (FL) [OPEN]
RL Fall 2015 SRPL West First Place   Andromeda (TX-N)
RL Fall 2015 SRPL West Second Place   Oklahoma FC (OK)
RL 2015-16 FWRL Northwest Division Champion   Eastside FC 99 Red (WA)
RL 2015-16 FWRL Desert Division Champion   Scottsdale 00 Blackhawks Shank (AZ)
RL 2015-16 FWRL CRL-North Champion   Santa Clara Sporting 99 Green (CA-N)
RL 2015-16 FWRL CRL-South Champion   DMCV Sharks Elite Nastic (CA-S)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Syracuse Development Academy 99/00 (NY-W)
CUP Regional Cup Finalist   FC Penn Strikers (PA-E) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   CUP Gold 99/00 (OH-S) [OPEN]
CUP Regional Cup Finalist   FCKC Pink Panthers Elite (MO) [OPEN]
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Florida Krush Black (FL)
CUP Regional Cup Finalist   South Carolina United FC 99 Elite (SC)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Legends FC 99 (CA-S) [OPEN}
CUP Regional Cup Finalist   La Roca Premier PO (UT) [OPEN]

2016-17 Under-19 Girls (1998s)
 
Category Competition Results as U-17 in 2015-16   Qualifying Team
NL 2015-16 First Place Team--Blue Division   Team Chicago Academy-Brasilia (IL)
NL 2015-16 Second Place Team--Blue Division   Legends FC 98 (CA-S)
NL 2015-16 First Place Team--Red Division   YMS Premier Xplosion 98 (PA-E)
NL 2015-16 Second Place Team--Red Division   Beach FC 98 Academy (CA-S)
RL 2016 Champions League Division I Champion   WNY Flash Academy 98/99 (NY-W)
RL 2016 Champions League Division I Playoff Runner-up   ABGC Annandale United FC (VA)
RL 2015 MRL Premier I Division Fall Champion    FCKC Futura Forte Elite (MO)
RL 2016 MRL Premier I Division Spring Champion    KHA Red (KY)
RL Fall 2015 SRPL East First Place   NASA 17 (GA)
RL Fall 2015 SRPL West First Place   Austin Texans (TX-S)
RL 2015-16 FWRL Representative   TBD
RL 2015-16 FWRL Representative   TBD
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Beadling Bulldogs (PA-W)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   LSC EGA Maroon 98/99 (NE)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   CR S Burgundy Rapids (NC)
CUP Regional Cup Representative to 2016 Nationals   Eastside FC 98 Red (WA)


Subject to reconfirmation and change.

usyouthsoccer.org