2017-18 National League Qualifiers

680x96_NL_HEADER 

Boys:  14U | 15U | 16U | 17U | 18U
Girls:  14U | 15U | 16U | 17U | 18U

For the allocation of slots tables, the following is the explanation for situations where a team that earns a slot in the 2017-18 National League seasonal year but does not wish to claim its slot for the 2017-18 seasonal year, as well as the procedure for filling the Open Slots available within the 14U and 15U gender age groups:

Category NL (Automatic Qualifiers)

--Teams that have earned NL slots in this category have until July 6, 2017 to complete the team application form for the 2017-18 season year.

--Full payment of the team fee for 2017-18 is due on or before September 1, 2017.

--If a team does not claim its slot, then the slot will become an Open Slot (Category OPEN) to be filled at the NL Committee’s discretion after the July 6, 2017 deadline from a pool of teams that wish to fill any Open Slots. These slots may be filled by a team from any Region.

Category RL (Automatic Qualifiers)

--Teams that have earned NL slots in this category have until July 6, 2017 to complete the team application form for the 2017-18 season year.

--Full payment of the team fee for the 2017-18 seasonal year is due on or before September 1, 2017.

--If a team does not claim its slot, then the slot will become an Open Slot (Category OPEN) to be filled at the NL Committee’s discretion after the July 6, 2017 deadline from a pool of teams that wish to fill any Open Slots. Open Slots in this category are to be filled by a team from the same Region. If there are no eligible teams available to fill a slot, then the slot may be filled by a team from any Region.

--In a situation where a team that is a Category RL qualifier and is also either a Category NL or Category CUP automatic qualifier, then the slot in Category RL shall become an Open Slot (Category OPEN) to be filled at the NL Committee’s discretion after the July 6, 2017 deadline from a pool of teams that wish to fill any Open Slots. Open Slots in this category are to be filled by a team from the same Region. If there are no eligible teams available to fill a slot, then the slot may be filled by a team from any Region.

Category RL (Representative)

--These slots are filled at the NL Committee’s discretion after a review of the team applications from the respective Regional Leagues that are due on July 6, 2017 with full payment due on or before September 1, 2017.

Category CUP (Automatic Qualifiers)

--Teams that have earned NL slots in this category have until July 6, 2017 to complete the team application form for the 2017-18 season year.

--Full payment of the team fee for the 2017-18 seasonal year is due on or before September 1, 2017.

--If a team does not claim its slot, then the slot will become an Open Slot (Category OPEN) to be filled at the NL Committee’s discretion after the July 6, 2017 deadline from a pool of teams that wish to fill any Open Slots. Open Slots in this category are to be filled by a team from the same Region. If there are no eligible teams available to fill a slot, then the slot may be filled by a team from any Region.

Category OPEN (Teams Selected by NL Committee)

--These slots are to be filled at the NL Committee’s discretion after a review of all team applications that are due on July 6, 2017 with full fee payment due on or before September 1, 2017.

* if a team opts out of the earned slot, or if a team earns a second guaranteed slot, then the slot becomes an OPEN category slot. OPEN slots will be filled through an application process selected by the National League Committee. The application process will take place approximately June 8 through July 6, 2017.
 
 
2017-18 — 14U Boys (2004s)
 
Category Competition Results as 13U in 2016-17 Qualifying Team
RL 2017 ERL Elite Division Champion Potomac Blue 04 (MD)
RL 2017 ERL Elite Division Playoff Runner-up  LMSC Invictus (PA-E)
OPEN At-Large Selection from Region II Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Region II Selected from Application Process
RL 2017 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2016-17 FWRL Representative Selected from Application Process
RL 2016-17 FWRL Representative  Selected from Application Process
CUP Region I Cup Representative to 2017 Nationals  Real JFC (NJ)
CUP Region II Cup Representative to 2017 Nationals  St. Louis Scott Gallagher Pre Academy 04 (MO)
CUP Region III Cup Representative to 2017 Nationals  TSC Hurricane 04 Umelo (OK)
CUP Region IV Cup Representative to 2017 Nationals  Heat FC 04 ET (NV)
OPEN At-Large Selection from Region I Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Region II Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Region III Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Region IV Selected from Application Process

2017-18 — 15U Boys (2003s)
 
Category Competition Results as 14U in 2016-17 Qualifying Team
RL 2017 ERL Elite Division Champion Bethesda SC Blue 03 (MD)
RL 2017 ERL Elite Division Playoff Runner-up  Beadling SC Elite (PA-W) [OPEN]
RL 2017 Spring MRL Premier I Division Blue Champion SLSG Elite (MO)
RL 2017 Spring MRL Premier I Division Red Champion  KC Fusion Academy 2003 (KS)
RL 2017 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2016-17 FWRL Representative Selected from Application Process
RL 2016-17 FWRL Representative  Selected from Application Process
CUP Region I Cup Representative to 2017 Nationals  Beadling SC Elite (PA-W)
CUP Region II Cup Representative to 2017 Nationals  FC Wisconsin WDA (WI)
CUP Region III Cup Representative to 2017 Nationals  USA/MP 2003 Premier (SC)
CUP Region IV Cup Representative to 2017 Nationals  CDA Slammers FC HB 03 Black (CA-S)
OPEN At-Large Selection from Region I Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Region II Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Region III Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Region IV Selected from Application Process
 
2017-18 — 16U Boys (2002s)
 
Category Competition Results as 15U in 2016-17 Qualifying Team
NL 2016-17 First Place Team--Blue Division Boca OC 02 White (CA-S)
NL 2016-17 Second Place Team--Blue Division Solar Chelsea Red 02 Stricker (TX-N)
NL 2016-17 Third Place Team-Blue Division Penn Fusion Elite (PA-E)
NL 2016-17 Fourth Place Team-Blue Division Bethesda SC South 02 (VA)
NL 2016-17 First Place Team--Red Division Midwest United FC 02 Royal (MI)
NL 2016-17 Second Place Team--Red Division St. Louis Scott Gallagher SC Elite (MO)
NL 2016-17 Third Place Team--Red Division USA MP O2 Premier (SC)
NL 2016-17 Fourth Place Team--Red Division SC Waukesha 02 Blue (WI)
RL 2017 ERL Elite Division Champion Penn Fusion Elite (PA-E) [OPEN]
RL 2017 ERL Elite Division Playoff Runner-up  BRYC 02 Elite (VA) [OPEN]
RL 2017 ERL Elite Division Playoff 3rd Place Bethesda SC South 02 (VA) [OPEN]
RL 2017 ERL Elite Division Playoff 4th Place Village of the Branch 02 Cosmos (NY-E)
RL 2017 MRL Premier I Division Red 1st Place Club Ohio Green (OH-S)
RL 2017 MRL Premier I Division Blue 1st Place CUP 02 Gold (OH-S)
RL 2017 MRL Premier I Division Red 2nd Place SC Waukesha 02 Blue (WI) [OPEN]
RL 2017 MRL Premier I Division Blue 2nd Place Midwest United FC 02 Royal (MI) [OPEN]
RL 2016-17 SRPL Premier East 1st Place United Mount Pleasant (SC) [OPEN]
RL 2016-17 SRPL Premier East 2nd Place Tennessee SC (TN)
RL 2016-17 SRPL Premier West 1st Place Solar Chelsea 02 Stricker (TX-N) [OPEN]
RL 2016-17 SRPL Premier West 2nd Place Odyssey SC 02 (TX-N)
RL 2016-17 FWRL Northwest Division Champion Seattle United 02 Copa (WA)
RL 2016-17 FWRL Desert Division Champion FBSL Tuzos Leon 02 (AZ) [OPEN]
RL 2016-17 FWRL CRL-North Champion Folsom SC Earthquakes RDS Sacramento 02 (CA-N)
RL 2016-17 FWRL CRL-South Champion West Coast FC 02 Wallace (CA-S)
CUP Region I Cup Representative to 2017 Nationals  BRYC 02 Elite (VA)
CUP Region I Cup Finalist Delaware Rush 02 (DE)
CUP Region II Cup Representative to 2017 Nationals  NFC 02 Blue (NE)
CUP Region II Cup Finalist Midwest United FC 02 Royal (MI) [OPEN]
CUP Region III Cup Representative to 2017 Nationals  ID Club Division 02 (STX)
CUP Region III Cup Finalist Solar Chelsea Red 02 Stricker (TX-N) [OPEN]
CUP Region IV Cup Representative to 2017 Nationals  Tuzos Academy 02 (AZ)
CUP Region IV Cup Finalist Excel Soccer Academy 02 (AZ)

2017-18 — 17U Boys (2001s)
 
Category Competition Results as 16U in 2016-17 Qualifying Team
NL 2016-17 First Place Team--Blue Division CUP Gold 01 (OH-S)
NL 2016-17 Second Place Team--Blue Division GSA 01 Premier (GA)
NL 2016-17 Third Place Team-Blue Division KSA 01 Pro-Profile (GA)
NL 2016-17 First Place Team--Red Division Lobos Rush 01 Premier (TN)
NL 2016-17 Second Place Team--Red Division Valparaiso United FC 01 JG (AZ)
NL 2016-17 Third Place Team--Red Division Galaxy 01 Blue (IL)
NL 2016-17 First Place Team-White Division LVSA 01 Red (NV)
NL 2016-17 Second Place Team--White Division USA/MP 01 Premier (SC)
NL 2016-17 Third Place Team--White Division Sporting Omaha FC 01 Elite (NE)
NL 2016-17 First Place Team--Black Division Raiders FC (IL)
NL 2016-17 Second Place Team--Black Division EC Real Salinas Galaxy 01 (CA-N)
NL 2016-17 Third Place Team--Black Division 01 CASL Red North (NC)
RL 2017 ERL Elite Division Champion McLean 01 Green (VA)
RL 2017 ERL Elite Division Playoff Runner-up  Ukrainian Nationals 01 Black Premier (PA-E) [OPEN]
RL 2017 ERL Elite Division Playoff 3rd Place Beadling SC (PA-W)
RL 2017 ERL Elite Division Playoff 4th Place Pipeline SC Black (MD)
RL 2017 MRL Premier I Division Red 1st Place CUP 01 Gold (OH-S) [OPEN]
RL 2017 MRL Premier I Division Blue 1st Place SLSG Elite (MO)
RL 2017 MRL Premier I Division Red 2nd Place Galaxy 01 Blue (IL) [OPEN]
RL 2017 MRL Premier I Division Blue 2nd Place Club Ohio Green (OH-S)
RL 2016-17 SRPL Premier East 1st Place CASL Red (NC) [OPEN]
RL 2016-17 SRPL Premier East 2nd Place Concorde Fire (GA)
RL 2016-17 SRPL Premier West 1st Place TSC Hurricane (OK)
RL 2016-17 SRPL Premier West 2nd Place Solar Chelsea 01 Stricker (TX-N)
RL 2016-17 FWRL Northwest Division Champion Seattle United 01 Copa (WA)
RL 2016-17 FWRL Desert Division Champion SC Del Sol 01 (AZ)
RL 2016-17 FWRL CRL-North Champion SJ Earthquakes 01 PDA (CA-N)
RL 2016-17 FWRL CRL-South Champion West Coast FC 01 Armour (CA-S) [OPEN]
CUP Region I Cup Representative to 2017 Nationals  Ukrainian Nationals 01 Black Premier (PA-E)
CUP Region II Cup Representative to 2017 Nationals  Javanon 2001 Black (KY)
CUP Region III Cup Representative to 2017 Nationals  Tampa Bay United (FL)
CUP Region IV Cup Representative to 2017 Nationals  West Coast FC Armour 2001 (CA-S)


2017-18 — 18U Boys (2000s)

Category Competition Results as 17U in 2016-17 Qualifying Team
NL 2016-17 First Place Team--Blue Division West Coast FC Armour 2000 (CA-S)
NL 2016-17 Second Place Team--Blue Division Baltimore Celtic SC 2000 (MD) [OPEN]
NL 2016-17 Third Place Team-Blue Division CASL Red 00 North (NC)
NL 2016-17 First Place Team--Red Division Raiders FC (IL)
NL 2016-17 Second Place Team--Red Division Delaware Rush 00 (DE)
NL 2016-17 Third Place Team--Red Division BRYC 00 Elite (VA)
NL 2016-17 First Place Team-White Division Sparta 00 JK (UT)
NL 2016-17 Second Place Team--White Division FC Dallas 00 Che (TX-N)
NL 2016-17 Third Place Team--White Division Seattle United Copa (WA)
NL 2016-17 First Place Team--Black Division McLean 00 Green (VA)
NL 2016-17 Second Place Team--Black Division Nationals Union 00 Black (MI)
NL 2016-17 Third Place Team--Black Division Davie United Sharks Blue (FL)
RL 2017 ERL Elite Division Champion LVU 00 Black (PA-E)
RL 2017 ERL Elite Division Playoff Runner-up  Baltimore Celtic SC 00 (MD) [OPEN]
RL 2017 ERL Elite Division Playoff 3rd Place LMSC Sabertooth Rats (PA-E)
RL 2017 ERL Elite Division Playoff 4th Place McLean 00 Green (VA) [OPEN]
RL 2017 MRL Premier I Division Red 1st Place OP Green (OH-S)
RL 2017 MRL Premier I Division Blue 1st Place Michigan Jaguars 00 Green (MI) [OPEN]
RL 2017 MRL Premier I Division Red 2nd Place Nationals Union 00 Black (MI) [OPEN]
RL 2017 MRL Premier I Division Blue 2nd Place SLSG Elite 00 (MO)
RL 2016-17 SRPL Premier East 1st Place CASL Red (NC) [OPEN]
RL 2016-17 SRPL Premier East 2nd Place Team Boca 00 White (FL)
RL 2016-17 SRPL Premier West 1st Place FC Dallas 00 Premier (TX-N) [OPEN]
RL 2016-17 SRPL Premier West 2nd Place Houstonians FC (TX-S)
RL 2016-17 FWRL Northwest Division Champion Seattle United 00 Copa (WA) [OPEN]
RL 2016-17 FWRL Desert Division Champion Downtown LVSC 00 Academy (NV)
RL 2016-17 FWRL CRL-North Champion Santa Clara Sporting 00 Green (CA-N) [OPEN]
RL 2016-17 FWRL CRL-South Champion FRAM 00 Lawson (CA-S)
CUP Region I Cup Representative to 2017 Nationals  Baltimore Celtic SC 2000 (MD)
CUP Region II Cup Representative to 2017 Nationals  Michigan Jaguars 00 Green (MI)
CUP Region III Cup Representative to 2017 Nationals  FC Dallas 00 Premier (TX-N)
CUP Region IV Cup Representative to 2017 Nationals  Santa Clara Sporting 00 Green (CA-S)
 
2017-18 — 14U Girls (2004s)
 
Category Competition Results as 13U in 2016-17 Qualifying Team
RL 2017 ERL Elite Division Champion SDFC 04 Yellow (NJ) [OPEN]
RL 2017 ERL Elite Division Playoff Runner-up  Beadling Elite (PA-W)
OPEN At-Large Selection from Region II Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Region II Selected from Application Process
RL 2017 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2016-17 FWRL Representative Selected from Application Process
RL 2016-17 FWRL Representative  Selected from Application Process
CUP Region I Cup Representative to 2017 Nationals  SDFC 04 Yellow (NJ)
CUP Region II Cup Representative to 2017 Nationals  Sporting BV (KS)
CUP Region III Cup Representative to 2017 Nationals  Lonestar 04 Red (TX-S)
CUP Region IV Cup Representative to 2017 Nationals  San Diego Surf (CA-S)
OPEN At-Large Selection from Region I Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Region II Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Region III Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Region IV Selected from Application Process


2017-18 — 15U Girls (2003s)

Category Competition Results as 14U in 2016-17 Qualifying Team
RL 2017 ERL Elite Division Champion BRYC Elite Academy 03/04 (VA)
RL 2017 ERL Elite Division Playoff Runner-up  SDFC 03 Yellow (NJ) [OPEN]
RL 2017 Spring MRL Premier I Division Blue Champion CFJS 03 Premier (IL)
RL 2017 Spring MRL Premier I Division Red Champion  Nationals Union 03 Black (MI) [OPEN]
RL 2017 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2016-17 FWRL Representative Selected from Application Process
RL 2016-17 FWRL Representative  Selected from Application Process
CUP Region I Cup Representative to 2017 Nationals  SDFC 03 Yellow (NJ)
CUP Region II Cup Representative to 2017 Nationals  Nationals Union 03 Black (MI)
CUP Region III Cup Representative to 2017 Nationals  Tennessee SC Showcase (TN)
CUP Region IV Cup Representative to 2017 Nationals  LVPSA 03 Red (NV)
OPEN At-Large Selection from Region I Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Region II Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Region III Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Region IV Selected from Application Process
 
2017-18 — 16U Girls (2002s)
 
Category Competition Results as 15U in 2016-17 Qualifying Team
NL 2016-17 First Place Team--Blue Division Nationals Union 02 Black (MI)
NL 2016-17 Second Place Team--Blue Division Legends FC 02 Academy 1 (CA-S)
NL 2016-17 Third Place Team-Blue Division Arsenal FC Brown (CA-S)
NL 2016-17 Fourth Place Team-Blue Division SJEB Rush 02 Academy Blue (NJ)
NL 2016-17 First Place Team--Red Division Cincinnati United Premier Gold (OH-S)
NL 2016-17 Second Place Team--Red Division La Roca-PO 02 (UT)
NL 2016-17 Third Place Team--Red Division Sporting OFC 2002 Elite (NE) [OPEN]
NL 2016-17 Fourth Place Team--Red Division North United Rush (PA-W)
RL 2017 ERL Elite Division Champion SJEB Rush 02 Academy Blue (NJ) [OPEN]
RL 2017 ERL Elite Division Playoff Runner-up  LVU 02 Black (PA-E)
RL 2017 ERL Elite Division Playoff 3rd Place Loudoun 02 Red (VA) [OPEN]
RL 2017 ERL Elite Division Playoff 4th Place NJ Rush 02 Grey (NJ)
RL 2016 MRL Premier I Division Fall Champion Nationals Union 02 Black (MI) [OPEN]
RL 2017 MRL Premier I Division Spring Champion CUP 02 Gold (OH-S) [OPEN]
RL 2016 MRL Premier I Division Fall 2nd Place Nationals Union 02 Red (MI)
RL 2017 MRL Premier I Division Spring 2nd Place KHA Red (KY)
RL 2016-17 SRPL Premier East 1st Place CASL Ladies Red (NC)
RL 2016-17 SRPL Premier East 2nd Place Tennessee SC (TN)
RL 2016-17 SRPL Premier West 1st Place Sting Austin (TX-S)
RL 2016-17 SRPL Premier West 2nd Place Solar Chelsea 02 Naizer (TX-N) [OPEN]
RL 2016-17 FWRL Northwest Division Champion PacNW 02 Maroon (WA)
RL 2016-17 FWRL Desert Division Champion La Roca PO 02 (UT) [OPEN]
RL 2016-17 FWRL CRL-North Champion FC Elk Grove 02 Platinum 1 (CA-N)
RL 2016-17 FWRL CRL-South Champion Beach FC 02 Academy (CA-S)
CUP Region I Cup Representative to 2017 Nationals  Loudoun 02 Red (VA)
CUP Region I Cup Finalist Beach 02 FC (VA)
CUP Region II Cup Representative to 2017 Nationals  Sporting OFC 2002 Elite (NE)
CUP Region II Cup Finalist Nationals Union 02 Black (MI) [OPEN]
CUP Region III Cup Representative to 2017 Nationals  Solar Chelsea 02 Grado (TX-N)
CUP Region III Cup Finalist Solar Chelsea 02 Naizer (TX-N)
CUP Region IV Cup Representative to 2017 Nationals  Real Colorado 02 Olympico (CO)
CUP Region IV Cup Finalist [OPEN]
 

2017-18 — 17U Girls (2001s)

Category Competition Results as 16U in 2016-17 Qualifying Team
NL 2016-17 First Place Team--Blue Division Michigan Jaguars 01 Green (MI)
NL 2016-17 Second Place Team--Blue Division Greater Binghamton FC (NY-W) [OPEN]
NL 2016-17 Third Place Team-Blue Division 2001 Tennessee SC Showcase (TN)
NL 2016-17 First Place Team--Red Division CUP Gold 01 (OH-S)
NL 2016-17 Second Place Team--Red Division BRYC Elite Academy 01/02 (VA)
NL 2016-17 Third Place Team--Red Division United FA 01 Premier (GA)
NL 2016-17 First Place Team-White Division Legends FC 01 Academy (CA-S)
NL 2016-17 Second Place Team--White Division EGA 01 Maroon Omaha (NE)
NL 2016-17 Third Place Team--White Division Nationals Unions 01 Red (MI)
NL 2016-17 First Place Team--Black Division Florida Elite 2001 (FL)
NL 2016-17 Second Place Team--Black Division Nationals Union 01 Black (MI) [OPEN]
NL 2016-17 Third Place Team--Black Division Fullerton Rangers 01 White (CA-S)
RL 2017 ERL Elite Division Champion FC Frederick 01 (MD)
RL 2017 ERL Elite Division Playoff Runner-up  NJ Stallions 01 Freedom (NJ)
RL 2017 ERL Elite Division Playoff 3rd Place Greater Binghamton FC (NY-W) [OPEN]
RL 2017 ERL Elite Division Playoff 4th Place Arlington SA 01 Red (VA)
RL 2016 MRL Premier I Division Fall Champion Nationals Union 01 Black (MI) [OPEN]
RL 2017 MRL Premier I Division Spring Champion KHA Red (KY)
RL 2016 MRL Premier I Division Fall 2nd Place EGA 01 Maroon Omaha (NE) [OPEN]
RL 2017 MRL Premier I Division Spring 2nd Place TFA Elite (OH-S)
RL 2016-17 SRPL Premier East 1st Place 2001 Tennessee SC (TN) [OPEN]
RL 2016-17 SRPL Premier East 2nd Place Florida Elite 2001 (FL) [OPEN]
RL 2016-17 SRPL Premier West 1st Place Fever United (TX-N)
RL 2016-17 SRPL Premier West 2nd Place Sting East 01 Dunstan (TX-N)
RL 2016-17 FWRL Northwest Division Champion PacNW 01 Maroon (WA)
RL 2016-17 FWRL Desert Division Champion AZ Arsenal 01 Premier Teal (AZ)
RL 2016-17 FWRL CRL-North Champion USA Stars Academy 01 (CA-N)
RL 2016-17 FWRL CRL-South Champion Rebels SC 01 Elite (CA-S)
CUP Region I Cup Representative to 2017 Nationals  Greater Binghamton FC (NY-W)
CUP Region II Cup Representative to 2017 Nationals  Nationals Union 01 Black (MI)
CUP Region III Cup Representative to 2017 Nationals  SLSC Cosmos 01 Lawless (OK)
CUP Region IV Cup Representative to 2017 Nationals  Celtic FC Premier SA (UT)


2017-18 — 18U Girls (2000s)
 
Category Competition Results as 17U in 2016-17 Qualifying Team
NL 2016-17 First Place Team--Blue Division Midwest United FC 00 Royal (MI)
NL 2016-17 Second Place Team--Blue Division Century V Gold (PA-W)
NL 2016-17 Third Place Team-Blue Division NJ Stallions Stampede (NJ)
NL 2016-17 First Place Team--Red Division Scottsdale Blackhawks Taylor (AZ)
NL 2016-17 Second Place Team--Red Division FC Pride 00 Elite (IN)
NL 2016-17 Third Place Team--Red Division FC United Select 1 2000 (IL)
NL 2016-17 First Place Team-White Division Legends FC 00 Academy (CA-S)
NL 2016-17 Second Place Team--White Division Greater Seattle Surf 00A (WA)
NL 2016-17 Third Place Team--White Division Campton United 1 (IL)
NL 2016-17 First Place Team--Black Division CUP 00 Gold (OH-S)
NL 2016-17 Second Place Team--Black Division Rebels SC Elite (CA-S)
NL 2016-17 Third Place Team--Black Division Princeton SA (NJ)
RL 2017 ERL Elite Division Champion HBC Impact 00 (NY-E) [OPEN]
RL 2017 ERL Elite Division Playoff Runner-up  LMSC Storm (PA-E)
RL 2017 ERL Elite Division Playoff 3rd Place Princeton SA (NJ) [OPEN]
RL 2017 ERL Elite Division Playoff 4th Place Century V Gold (PA-W) [OPEN]
RL 2016 MRL Premier I Division Fall Champion Midwest United FC 00 Royal (MI) [OPEN]
RL 2017 MRL Premier I Division Spring Champion CUP 00 Gold (OH-S) [OPEN]
RL 2016 MRL Premier I Division Fall 2nd Place Campton United (IL) [OPEN]
RL 2017 MRL Premier I Division Spring 2nd Place MFB Fury Viardin (MN)
RL 2016-17 SRPL Premier East 1st Place 00 TFCA Alliance (NC) [OPEN]
RL 2016-17 SRPL Premier East 2nd Place Southern SA (GA)
RL 2016-17 SRPL Premier West 1st Place Dallas Kicks (TX-N)
RL 2016-17 SRPL Premier West 2nd Place Solar Chelsea 00 Bates (TX-N)
RL 2016-17 FWRL Northwest Division Champion PacNW 00 Maroon (WA)
RL 2016-17 FWRL Desert Division Champion Utah Celtic FC 00 Premier (UT) [OPEN]
RL 2016-17 FWRL CRL-North Champion Livermore Fusion (CA-N)
RL 2016-17 FWRL CRL-South Champion Legends FC South 00 (CA-S)
CUP Region I Cup Representative to 2017 Nationals  HBC Impact 00 (NY-E)
CUP Region II Cup Representative to 2017 Nationals  Sporting Omaha FC 2000 Elite (NE)
CUP Region III Cup Representative to 2017 Nationals  00 TFCA Alliance (NC)
CUP Region IV Cup Representative to 2017 Nationals  Utah Celtic FC 00 Premier (UT)


Subject to reconfirmation and change.

Copyright © 2012 US Youth Soccer.
usyouthsoccer.org