Skip to Main Content

Competitions Results

The site navigation utilizes arrow, enter, escape, and space bar key commands. Left and right arrows move across top level links and expand / close menus in sub levels. Up and Down arrows will open main level menus and toggle through sub tier links. Enter and space open menus and escape closes them as well. Tab will move on to the next part of the site rather than go through menu items.

2018-19 National League Qualifiers

For the 2018-2019 seasonal year, the participating teams are determined through a combination of qualifiers and selected teams.  Qualifying slots are populated from 3 competitions held during the 2017-2018 season including:

  • Top finishers in the 2017-18 US Youth Soccer National League re-earn 2018-19 NL slots (the number of slots varies from age group to age group)
  • 2018 National Championship Series Regional Cup Champions/Representatives earn 2018-19 NL slots
  • 2017-18 Regional League Champions/Representatives earn 2018-19 NL slots (process varies from age group to age group)

More information on the selection process for filling in any open 2018-19 NL slots are explained at the bottom of this page.


Boys:  14U | 15U | 16U | 17U | 18U | 19U
Girls:  14U | 15U | 16U | 17U | 18U | 19U

View the 2018-19 National League qualifying spots from…
NATIONAL LEAGUE | EAST REGION | MIDWEST REGION | SOUTH REGION | WEST REGION


2018-19 — 14U Boys (2005s)
 
Category Competition Results as 13U in 2017-18 Qualifying Team
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Champion Baltimore Celtic Elite (MD)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Runner-up  BFC Barca 05 Elite (VA)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 3rd Place Real Jersey FC 05 (NJ)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 4th Place AFFC Storm (PA-W)
RL 2018 Spring MRL Premier I Red Division Champion Nationals Union 05 Black (MI)
RL 2018 Spring MRL Premier I Blue Division Champion Midwest United FC 05 Royal (MI)
RL 2018 Spring MRL Premier I Red Division 2nd Place Sporting KC Academy (KS)
RL 2018 Spring MRL Premier I Blue Division 2nd Place Pennine Utd 05 White (OH-N)
RL 2017-18 SRPL East First Place Selected from Application Process
RL 2017-18 SRPL Central First Place United USC 05 Premier (AL)
RL 2017-18 SRPL West First Place Liverpool 05 Dalgish (TX-N)
RL 2017-18 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017-18 FWRL Northwest Division Champion Boise Nationals Timbers 05 Blue (ID)
RL 2017-18 FWRL Desert Division Champion Utah Soccer Alliance USA Premier 05B-SA (UT)
RL 2017-18 FWRL CRL-North Champion Santa Clara Sporting 05 Green (CA-N)
RL 2017-18 FWRL CRL-South Champion Total Futbol Pre-Academy (CA-S)
CUP East Regional Cup Rep to 2018 Nationals Ukranian National 2005 Black (PA-E)
CUP East Regional Cup Finalist SDor Barca 05 Elite (VA)
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2018 Nationals Soccer Nation Academy 05 (KS)
CUP Midwest Regional Cup Finalist Pennine United 05 (OH-N)
CUP South Regional Cup Rep to 2018 Nationals Rise 05 Elite 1 (TX-S)
CUP South Regional Cup Finalist CESA 05 (SC)
CUP West Regional Cup Rep to 2018 Nationals CDA Slammers FC HB 05 Elite (CA-S)
CUP West Regional Cup Finalist LVSA 05 Red (NV)
OPEN At-Large Selection from East Region Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Midwest Region Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from South Region Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from West Region Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from East Region Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Midwest Region Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from South Region Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from West Region Selected from Application Process
 
2018-19 — 15U Boys (2004s)
 
Category Competition Results as 14U in 2017-18 Qualifying Team
NL 2017-18 First Place Team--Blue Division Nationals Union 04 Black (MI)
NL 2017-18 Second Place Team--Blue Division USA/MP 04 Premier (SC)
NL 2017-18 Third Place Team-Blue Division 04 FBSL Tuzos Academy (AZ)
NL 2017-18 Fourth Place Team-Blue Division Oklahoma Energy FC 04 Central (OK)
NL 2017-18 First Place Team--Red Division NM Rush 04 (NM)
NL 2017-18 Second Place Team--Red Division PPA KSA 04 Pro-Profile (GA)
NL 2017-18 Third Place Team--Red Division Soltilo FC Los Angeles (CA-S)
NL 2017-18 Fourth Place Team--Red Division Sporting BV SKC Academy 04 (KS)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Champion Harleysville FC 04 Rangers Red (PA-E)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Runner-up  Real Jersey FC 04 (NJ)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 3rd Place Arlington SA 04 Red (VA)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 4th Place LMVSC Patriots 04 Red (VA)
RL 2018 Spring MRL Premier I Red Division Champion Team Challenger FC 04 Black (OH-N)
RL 2018 Spring MRL Premier I Blue Division Champion Sporting JB Marine - Gober (MO)
RL 2018 Spring MRL Premier I Red Division 2nd Place Nationals Union 04 Black (MI) [OPEN]
RL 2018 Spring MRL Premier I Blue Division 2nd Place Sporting Omaha (NE)
RL 2017-18 SRPL East First Place USA/MP 04 (SC) [OPEN]
RL 2017-18 SRPL Central First Place VHSC 04 BLK (AL)
RL 2017-18 SRPL West First Place Oklahoma Energy FC Central 04 (OK) [OPEN]
RL 2017-18 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017-18 FWRL Northwest Division Champion PCU 04 Red 1 (OR)
RL 2017-18 FWRL Desert Division Champion 04 FBSL Tuzos Academy (AZ) [OPEN]
RL 2017-18 FWRL CRL-North Champion Red Star FC Central Valley Liberty FC 04 (CA-N)
RL 2017-18 FWRL CRL-South Champion TFA-SFV (CA-S)
CUP East Regional Cup Rep to 2018 Nationals Real Jersey FC (NJ)
CUP East Regional Cup Finalist Arlington SA Red 04 (VA)
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2018 Nationals Sporting BV SKC Academy 04 (KS)
CUP Midwest Regional Cup Finalist Nationals Union 04 Black (MI)
CUP South Regional Cup Rep to 2018 Nationals VHSC Steamers 04 Black (AL)
CUP South Regional Cup Finalist Oklahoma Energy FC 04 (OK)
CUP West Regional Cup Rep to 2018 Nationals ECFC Salinas United 04 (CA-N)
CUP West Regional Cup Finalist LV Revolution FC Gunners 04 (NV)
 
2018-19 — 16U Boys (2003s)
 
Category Competition Results as 15U in 2017-18 Qualifying Team
NL 2017-18 First Place Team--Blue Division LVSA 03 Silver (NV)
NL 2017-18 Second Place Team--Blue Division United SA Mount Pleasant 03B Premier (SC)
NL 2017-18 Third Place Team-Blue Division CFJ City 2003 Pre-Academy (IL)
NL 2017-18 Fourth Place Team-Blue Division Tennessee Soccer Club 2003 (TN)
NL 2017-18 First Place Team--Red Division Oklahoma Energy FC 03 Central (OK)
NL 2017-18 Second Place Team--Red Division Beadling (PA-W)
NL 2017-18 Third Place Team--Red Division CFA Dalton 03 Elite (GA)
NL 2017-18 Fourth Place Team--Red Division La Roca S CS (UT)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Champion SDA 03 Nike (NY-W)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Runner-up  Baltimore Celtic Premier (MD)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 3rd Place HMMS Eagle 03 (PA-E)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 4th Place LMVSC Patriots 03 (VA)
RL 2018 MRL Premier I Division Red Champion CFJ City 2003 Pre-Academy (IL) [OPEN]
RL 2018 MRL Premier I Division Blue Champion Kalamazoo Kingdom SC 03 Red (MI)
RL 2018 MRL Premier I Division Red 2nd Place Bavarian Juniors Blue (WI)
RL 2018 MRL Premier I Division Blue 2nd Place SLSG Elite (MO)
RL 2017-18 SRPL East First Place USA/MP 03 (SC)
RL 2017-18 SRPL Central First Place Baton Rouge SC 03 Black (LA)
RL 2017-18 SRPL West First Place Oklahoma Energy FC Central 03 (OK) [OPEN]
RL 2017-18 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017-18 FWRL Northwest Division Champion Seattle United 03 Copa (WA)
RL 2017-18 FWRL Desert Division Champion LVSA 03 Silver (NV) [OPEN]
RL 2017-18 FWRL CRL-North Champion ECFC United 03 (CA-N)
RL 2017-18 FWRL CRL-South Champion Santa Barbara SC B2003 Premier (CA-S)
CUP East Regional Cup Rep to 2018 Nationals GPS NY Regional Team (NY-W)
CUP East Regional Cup Finalist Beadling Elite 2003 (PA-W)
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2018 Nationals FC United 2003 Pre-Academy (IL)
CUP Midwest Regional Cup Finalist Kalamazoo Kingdom SC 03 Red (MI)
CUP South Regional Cup Rep to 2018 Nationals 03 PTFC Black (NC)
CUP South Regional Cup Finalist United SA Mount Pleasant 03 Premier (SC)
CUP West Regional Cup Rep to 2018 Nationals Total Futbol Academy (CA-S)
CUP West Regional Cup Finalist FBSL Tuzos Academy 03 (AZ)

2018-19 — 17U Boys (2002s)
 
Category Competition Results as 16U in 2017-18 Qualifying Team
NL 2017-18 First Place Team--Blue Division St. Louis Scott Gallagher SC Elite (MO)
NL 2017-18 Second Place Team--Blue Division Boca OC 02 White (CA-S)
NL 2017-18 Third Place Team-Blue Division SC Waukesha 02 Blue (WI)
NL 2017-18 First Place Team--Red Division Midwest United FC 02 Royal (MI)
NL 2017-18 Second Place Team--Red Division Chicago Magic Soccer (IL)
NL 2017-18 Third Place Team--Red Division Phila Ukrainian Nationals 02 Black (PA-E)
NL 2017-18 First Place Team-White Division Solar Chelsea Red 02 Stricker (TX-N)
NL 2017-18 Second Place Team--White Division SPORTING J B Marine Mann (MO)
NL 2017-18 Third Place Team--White Division Club Ohio Green 1 (OH-S)
NL 2017-18 First Place Team--Black Division Washington Premier 2002 Black (WA)
NL 2017-18 Second Place Team--Black Division Baltimore Celtic 2002 (MD)
NL 2017-18 Third Place Team--Black Division Michigan Jaguars 02 Green (MI)
NL 2017-18 Third Place Team--Black Division (Tie) FC United Pre Academy 2002 (IL)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Champion BRAUSA 02 Blue (MD)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Runner-up  Empire Niagara (NY-W)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 3rd Place Arlington SA 02 Red (VA)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 4th Place YMS Premier 02 (PA-E)
RL 2018 MRL Premier I Division Red Champion SC Waukesha Blue (WI)
RL 2018 MRL Premier I Division Blue Champion FC United 2002 Select 1 (IL)
RL 2018 MRL Premier I Division Red 2nd Place Club Ohio Green (OH-S)
RL 2018 MRL Premier I Division Blue 2nd Place Midwest United FC 02 Royal (MI)
RL 2017-18 SRPL East First Place MOBA 02 (GA)
RL 2017-18 SRPL Central First Place Lobos 02 (TN)
RL 2017-18 SRPL West First Place FC Dallas Youth 02 Premier (TX-N)
RL 2017-18 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017-18 FWRL Northwest Division Champion Eastside FC B02 Red-Kovats (WA)  
RL 2017-18 FWRL Desert Division Champion FBSL Tuzos Academy 02 (AZ)
RL 2017-18 FWRL CRL-North Champion Folsom Lake Earthquakes Premier 02 (CA-N)
RL 2017-18 FWRL CRL-South Champion Desert United Coachella (CA-S)
CUP East Regional Cup Rep to 2018 Nationals Arlington SA 2002 Red (VA)
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2018 Nationals Club Ohio Green 1 (OH-S)
CUP South Regional Cup Rep to 2018 Nationals 02 NCFC Elite (NC)
CUP West Regional Cup Rep to 2018 Nationals Tuzos Academy 02 (AZ)


2018-19 — 18U Boys (2001s)

Category Competition Results as 17U in 2017-18 Qualifying Team
NL 2017-18 First Place Team--Blue Division SLSG Elite 01 (MO)
NL 2017-18 Second Place Team--Blue Division CUP Gold 01 (OH-S)
NL 2017-18 Third Place Team-Blue Division Solar 01 Stricker (TX-N)
NL 2017-18 First Place Team--Red Division McLean Green 01 (VA)
NL 2017-18 Second Place Team--Red Division WCFC Armour 2001 (CA-S)
NL 2017-18 Third Place Team--Red Division Eastside FC 01 Red (WA)
NL 2017-18 Third Place Team--Red Division (Tie) Sporting Omaha FC 01 Elite (NE)
NL 2017-18 First Place Team-White Division Oklahoma Energy FC 01 Central (OK)
NL 2017-18 Second Place Team--White Division PPA KSA 01 Pro-Profile (GA)
NL 2017-18 Third Place Team--White Division Galaxy 2001 Blue (IL)
NL 2017-18 Third Place Team--White Division (Tie) Javanon 2001 Black (KY)
NL 2017-18 First Place Team--Black Division Tampa Bay United (FL)
NL 2017-18 Second Place Team--Black Division Solar 01 Sawyer (TX-N)
NL 2017-18 Third Place Team--Black Division Club Ohio 1 (OH-S)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Champion OBGC Rangers Blue 2001 (MD)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Runner-up  Future Player Academy Premier (PA-E)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 3rd Place YMS Premier Celtic 01 (PA-E)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 4th Place Pipeline SC Pre-Academy (MD)
RL 2018 MRL Premier I Division Red Champion Galaxy 2001 Blue (IL)
RL 2018 MRL Premier I Division Blue Champion KHA Red (KY)
RL 2018 MRL Premier I Division Red 2nd Place CUP Gold 01 (OH-S)
RL 2018 MRL Premier I Division Blue 2nd Place Team Challenger FC 01 Black (OH-N)
RL 2017-18 SRPL East First Place PPA KSA 01 Pro-Profile (GA) [OPEN]
RL 2017-18 SRPL Central First Place CSA 01 Lobos Rush (TN)
RL 2017-18 SRPL West First Place Oklahoma Energy FC Central 01 (OK) [OPEN]
RL 2017-18 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017-18 FWRL Northwest Division Champion Eastside FC 01 Red (WA) [OPEN]
RL 2017-18 FWRL Desert Division Champion Valparaiso United FC 01 JG (AZ)
RL 2017-18 FWRL CRL-North Champion ECFC Galaxy 01 (CA-N)
RL 2017-18 FWRL CRL-South Champion Fullerton Rangers 01 Blue (CA-S)
CUP East Regional Cup Rep to 2018 Nationals OBGC Rangers Blue 2001 (MD)
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2018 Nationals Galaxy 2001 Blue (IL)
CUP South Regional Cup Rep to 2018 Nationals PPA KSA 01 Pro-Profile (GA)
CUP West Regional Cup Rep to 2018 Nationals Santa Barbara Soccer Club (CA-S)


2018-19 — 19U Boys (2000s)

Category Competition Results as 18U in 2017-18 Qualifying Team
NL 2017-18 First Place Team--Blue Division West Coast FC Armour 2000 (CA-S)
NL 2017-18 Second Place Team--Blue Division FC Dallas 00 Che (TX-N)
NL 2017-18 First Place Team--Red Division Baltimore Celtic SC 00 (MD)
NL 2017-18 Second Place Team--Red Division Davie United Sharks Blue (FL)
NL 2017-18 First Place Team-White Division Sparta 00 JK (UT)
NL 2017-18 Second Place Team--White Division LVU 2000 Black (PA-E)
NL 2017-18 Second Place Team--White Division (Tie) Nationals Union 00 Black (MI)
NL 2017-18 First Place Team--Black Division Washington Premier 2000 Black (WA)
NL 2017-18 Second Place Team--Black Division NCFC Elite 00 (NC)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Champion LMSC Rats (PA-E)
RL 2017-18 MRL Representative Selected from Application Process
RL 2017-18 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017-18 FWRL Representative  Selected from Application Process
CUP East Regional Cup Rep to 2018 Nationals Baltimore Bays 00 (MD)
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2018 Nationals Michigan Jaguars 00 Green (MI)
CUP South Regional Cup Rep to 2018 Nationals Davie United Sharks 2000 Blue (FL)
CUP West Regional Cup Rep to 2018 Nationals Downtown LVSC 00 Academy (NV)


2018-19 — 14U Girls (2005s)

Category Competition Results as 13U in 2017-18 Qualifying Team
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Champion Pipeline SC Pre-Academy (MD)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Runner-up  NJ Stallions 05 Wayne (NJ)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 3rd Place Rhinos FC 05 (NY-W)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 4th Place PDA Flash (NJ)
RL 2018 Spring MRL Premier I Red Division Champion Nationals Union 05 Black (MI)
RL 2018 Spring MRL Premier I Blue Division Champion TFA Elite (OH-S)
RL 2018 Spring MRL Premier I Red Division 2nd Place CUP 05 North (OH-S)
RL 2018 Spring MRL Premier I Blue Division 2nd Place Nationals TriCounty 05 Black (MI)
RL 2017-18 SRPL East First Place Southern SSA 05 Elite (GA)
RL 2017-18 SRPL Central First Place Collierville Soccer LLR Blue (TN)
RL 2017-18 SRPL West First Place OK Energy FC (OK)
RL 2017-18 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017-18 FWRL Northwest Division Champion Crossfire United 05 (WA)
RL 2017-18 FWRL Desert Division Champion Scottsdale Soccer 05 Blackhawks Chapman (AZ)
RL 2017-18 FWRL CRL-North Champion West Coast Soccer Wild Katz 05 (CA-N)
RL 2017-18 FWRL CRL-South Champion SD Surf Academy 05 (CA-S)
CUP East Regional Cup Rep to 2018 Nationals Pipeline SC Pre-Academy (MD)
CUP East Regional Cup Finalist Fury 2005 (WV)
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2018 Nationals KHA 05 Red (KY)
CUP Midwest Regional Cup Finalist Cup 05 North (OH-S)
CUP South Regional Cup Rep to 2018 Nationals Liverpool 05 Elite (TX-N)
CUP South Regional Cup Finalist SSA Chelsea 05 Elite (GA)
CUP West Regional Cup Rep to 2018 Nationals San Diego Surf 05 Academy Select (CA-S)
CUP West Regional Cup Finalist Rush 05 (HI)
OPEN At-Large Selection from East Region Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Midwest Region Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from South Region Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from West Region Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from East Region Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from Midwest Region Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from South Region Selected from Application Process
OPEN At-Large Selection from West Region Selected from Application Process


2018-19 — 15U Girls (2004s)

Category Competition Results as 14U in 2017-18 Qualifying Team
NL 2017-18 First Place Team--Blue Division CDA Premier 04 (KY)
NL 2017-18 Second Place Team--Blue Division Michigan Jaguars 04 Green (MI)
NL 2017-18 Third Place Team-Blue Division SDFC Yellow (NJ)
NL 2017-18 Fourth Place Team-Blue Division Beadling Elite 2004 (PA-W)
NL 2017-18 First Place Team--Red Division Nationals Union 04 Black (MI)
NL 2017-18 Second Place Team--Red Division Arlington SA 04 Red (VA)
NL 2017-18 Third Place Team--Red Division GA Rush 2004 (GA)
NL 2017-18 Fourth Place Team--Red Division Libertyville FC 1974 (IL)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Champion Arlington SA 04 Red (VA) [OPEN]
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Runner-up  Beadling Elite 2004 (PA-W) [OPEN]
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 3rd Place Philadelphia SC Coppa Swarm 04 (PA-E)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 4th Place NJ Stallions 04 Sting (NJ)
RL 2018 Spring MRL Premier I Red Division Champion Michigan Jaguars 04 Green (MI) [OPEN]
RL 2018 Spring MRL Premier I Blue Division Champion SC Waukesha 04 Blue (WI)
RL 2018 Spring MRL Premier I Red Division 2nd Place CDA Premier (KY) [OPEN]
RL 2018 Spring MRL Premier I Blue Division 2nd Place Sporting St Louis Red Devils (MO)
RL 2017-18 SRPL East First Place Sunrise Sting 04 Black (FL)
RL 2017-18 SRPL Central First Place Louisiana Fire Juniors 04 (LA)
RL 2017-18 SRPL West First Place D'Feeters 04 Voutier (TX-N)
RL 2017-18 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017-18 FWRL Northwest Division Champion PacNW Maroon 04 (WA)
RL 2017-18 FWRL Desert Division Champion LVPSA 04 Red (NV)
RL 2017-18 FWRL CRL-North Champion Selected from Application Process
RL 2017-18 FWRL CRL-South Champion Beach FC 04 DPL (CA-S)
CUP East Regional Cup Rep to 2018 Nationals Philadelphia SC Coppa Swarm 04 (PA-E)
CUP East Regional Cup Finalist SJEB Rush 04 Academy (NJ)
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2018 Nationals Libertyville FC 1974 (IL)
CUP Midwest Regional Cup Finalist Michigan Jaguars 04 Green (MI)
CUP South Regional Cup Rep to 2018 Nationals FC Dallas Blue (TX-N)
CUP South Regional Cup Finalist Sunrise Sting 2004 Black (FL)
CUP West Regional Cup Rep to 2018 Nationals Arsenal FC (CA-S)
CUP West Regional Cup Finalist Seattle United Copa (WA)

2018-19 — 16U Girls (2003s)
 
Category Competition Results as 15U in 2017-18 Qualifying Team
NL 2017-18 First Place Team--Blue Division PDA Shore Freedom (NJ)
NL 2017-18 Second Place Team--Blue Division GPS Oregon FC Bayern 03 (OR)
NL 2017-18 Third Place Team-Blue Division San Diego SC Academy-Navy (CA-S)
NL 2017-18 Fourth Place Team-Blue Division Tennessee SC Showcase (TN)
NL 2017-18 First Place Team--Red Division LVPSA 03 Red (NV)
NL 2017-18 Second Place Team--Red Division CSA Impact United 03 Black (OH-N)
NL 2017-18 Third Place Team--Red Division Beadling 2003 Elite (PA-W)
NL 2017-18 Fourth Place Team--Red Division Midwest United FC Royal (MI)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Champion PDA Shore Freedom (NJ) [OPEN]
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Runner-up  Keystone FC Premier 03 (PA-E)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 3rd Place MDIND OPSA Magic (MD)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 4th Place LMVSC Patriots 03 Red (VA)
RL 2017 MRL Premier I Fall Champion Michigan Jaguars 03 Green (MI)
RL 2018 MRL Premier I Spring Champion Cleveland FC 2003 (OH-N)
RL 2017 MRL Premier I Fall 2nd Place SC Waukesha 03 Blue (WI)
RL 2018 MRL Premier I Spring 2nd Place CSA Impact United 03 Black (OH-N) [OPEN]
RL 2017-18 SRPL East First Place Charlotte SA 03 Charlotte Predator (NC)
RL 2017-18 SRPL Central First Place Collierville Soccer 03 Ladies (TN)
RL 2017-18 SRPL West First Place Liverpool 03 Elite (TX-N)
RL 2017-18 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017-18 FWRL Northwest Division Champion PacNW 03 Maroon (WA)
RL 2017-18 FWRL Desert Division Champion LVPSA 03 Red (NV) [OPEN]
RL 2017-18 FWRL CRL-North Champion Ajax East Bay 03 Freedom (CA-N)
RL 2017-18 FWRL CRL-South Champion IE Surf 03 Premier TS (CA-S)
CUP East Regional Cup Rep to 2018 Nationals Keystone FC Premier 03 (PA-E)
CUP East Regional Cup Finalist GPS NY Regional Team (NY-W)
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2018 Nationals Cleveland FC 03 (OH-N)
CUP Midwest Regional Cup Finalist Michigan Jaguars 03 Green (MI)
CUP South Regional Cup Rep to 2018 Nationals Liverpool 03 Elite (TX-N)
CUP South Regional Cup Finalist Lady Lobos Rush Premier (TN)
CUP West Regional Cup Rep to 2018 Nationals Beach FC (CA-S)
CUP West Regional Cup Finalist Leahi 03 Premier (HI)


2018-19 — 17U Girls (2002s)

Category Competition Results as 16U in 2017-18 Qualifying Team
NL 2017-18 First Place Team--Blue Division Fullerton Rangers 02 White (CA-S)
NL 2017-18 Second Place Team--Blue Division New Jersey Rush 02 Grey (NJ)
NL 2017-18 Third Place Team-Blue Division Nationals Union 02 Black (MI)
NL 2017-18 First Place Team--Red Division SJEB Rush 02 Academy Blue (NJ)
NL 2017-18 Second Place Team--Red Division CDA Premier 02 (KY)
NL 2017-18 Third Place Team--Red Division Sparta 02 Premier SP (UT)
NL 2017-18 First Place Team-White Division Legends FC 02 Academy (CA-S)
NL 2017-18 Second Place Team--White Division Cleveland FC 02 Royal (OH-N)
NL 2017-18 Third Place Team--White Division Albion SC 02 Academy (CA-S)
NL 2017-18 First Place Team--Black Division La Roca-FD 02 (UT)
NL 2017-18 Second Place Team--Black Division North United Rush (PA-W)
NL 2017-18 Third Place Team--Black Division Pipeline SC Pre-Academy (MD)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Champion SJEB Rush 02 Academy Blue (NJ) [OPEN]
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Runner-up  Pipeline SC Pre-Academy (MD) [OPEN]
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 3rd Place North United Rush (PA-W) [OPEN]
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 4th Place Loudoun 02 Red (VA)
RL 2017 MRL Premier I Fall Champion Nationals Union 02 Black (MI) [OPEN]
RL 2018 MRL Premier I Spring Champion Cleveland FC 02 Royal (OH-N) [OPEN]
RL 2017 MRL Premier I Fall 2nd Place Sporting OFC 2002 Elite (NE)
RL 2018 MRL Premier I Spring 2nd Place CDA Premier 02 (OH-S) [OPEN]
RL 2017-18 SRPL East First Place UFA 02 Premier (GA)
RL 2017-18 SRPL Central First Place CYSA FCT Tigers (LA)
RL 2017-18 SRPL West First Place Lonestar SC 02 RE (TX-S)
RL 2017-18 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017-18 FWRL Northwest Division Champion PacNW 02 Maroon (WA)
RL 2017-18 FWRL Desert Division Champion La Roca-FD 02 (UT) [OPEN]
RL 2017-18 FWRL CRL-North Champion East Bay United-Bay Oaks SC 02 (CA-N)
RL 2017-18 FWRL CRL-South Champion Legends FC 02 Academy (CA-S) [OPEN]
CUP East Regional Cup Rep to 2018 Nationals North United Rush (PA-W)
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2018 Nationals North Shore United 02 Blue (WI)
CUP South Regional Cup Rep to 2018 Nationals Sparta FC 02 Elite (TX-N)
CUP West Regional Cup Rep to 2018 Nationals USA 02 Premier (UT)

2018-19 — 18U Girls (2001s)
 
Category Competition Results as 17U in 2017-18 Qualifying Team
NL 2017-18 First Place Team--Blue Division FCKC Academy Blues Elite (MO)
NL 2017-18 Second Place Team--Blue Division Arizona Arsenal Teal (AZ)
NL 2017-18 Third Place Team-Blue Division Sting East Dunstan (TX-N)
NL 2017-18 First Place Team--Red Division BC United 01 (NY-W)
NL 2017-18 Second Place Team--Red Division PacNW 01 Maroon (WA)
NL 2017-18 Third Place Team--Red Division Nationals Union 01 Red (MI)
NL 2017-18 First Place Team-White Division TFA Elite 01 (OH-S)
NL 2017-18 Second Place Team--White Division Celtic FC Premier SA (UT)
NL 2017-18 Third Place Team--White Division Legends FC 01 Academy II (CA-S)
NL 2017-18 First Place Team--Black Division Premier Navy 2001 (MD)
NL 2017-18 Second Place Team--Black Division Rebels 2001 Elite (CA-S)
NL 2017-18 Third Place Team--Black Division FC Florida 2001 Elite Blue Predators (FL)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Champion Premier Navy 2001 (MD) [OPEN]
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Runner-up  1776 United XTreme (PA-E)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 3rd Place BC United 01 (NY-W) [OPEN]
RL 2018 ERL Elite Division Playoff 4th Place PDA Fusion (NJ)
RL 2017 MRL Premier I Fall Champion FCKC Academy Blues Elite (MO) [OPEN]
RL 2018 MRL Premier I Spring Champion CDA Premier 01 (OH-S)
RL 2017 MRL Premier I Fall 2nd Place North Shore United 01 Blue (WI)
RL 2018 MRL Premier I Spring 2nd Place TFA Elite 01 (OH-S) [OPEN]
RL 2017-18 SRPL East First Place Charlotte SA North CABA (NC)
RL 2017-18 SRPL Central First Place Collierville Soccer 01 Ladies (TN)
RL 2017-18 SRPL West First Place Lonestar SC 01 RE (TX-S)
RL 2017-18 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017-18 FWRL Northwest Division Champion PacNW 01 Maroon (WA) [OPEN]
RL 2017-18 FWRL Desert Division Champion FC Boulder 01 Girls Elite (CO)
RL 2017-18 FWRL CRL-North Champion USA Stars Academy 01 (CA-N)
RL 2017-18 FWRL CRL-South Champion Rebels 2001 Elite (CA-S) [OPEN]
CUP East Regional Cup Rep to 2018 Nationals FC Stars 01 (MA)
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2018 Nationals Pacesetter Villa Red (OH-N)
CUP South Regional Cup Rep to 2018 Nationals Mandeville SC Lakers LPDL 01 (LA)
CUP West Regional Cup Rep to 2018 Nationals Rebels 2001 Elite (CA-S)


2018-19 — 19U Girls (2000s)

Category Competition Results as 18U in 2017-18 Qualifying Team
NL 2017-18 First Place Team--Blue Division Princeton SA Elite 00 (NJ)
NL 2017-18 Second Place Team--Blue Division Legends FC 00 South (CA-S)
NL 2017-18 First Place Team--Red Division Scottsdale Blackhawks Taylor (AZ)
NL 2017-18 Second Place Team--Red Division Sporting Omaha FC Elite 2000 (NE)
NL 2017-18 First Place Team-White Division HBC Impact 00 (NY-E)
NL 2017-18 Second Place Team--White Division Legends FC 00 Academy 2 (CA-S)
NL 2017-18 First Place Team--Black Division Campton United 1 (IL)
NL 2017-18 Second Place Team--Black Division Celtic FC 00 Premier (UT)
RL 2018 ERL Elite Division Playoff Champion Princeton SA Elite 00 (NJ) [OPEN]
RL 2017-18 MRL Representative Selected from Application Process
RL 2017-18 SRPL Representative Selected from Application Process
RL 2017-18 FWRL Representative  Selected from Application Process
CUP East Regional Cup Rep to 2018 Nationals Century V Gold (PA-W)
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2018 Nationals CDA Premier 00 (OH-S)
CUP South Regional Cup Rep to 2018 Nationals Sunrise Sting 2000 (FL)
CUP West Regional Cup Rep to 2018 Nationals CDA Slammers FC HB 00 Elite (CA-S)


Subject to reconfirmation and change.

In regards to the allocation of slots tables, the following is the explanation for situations where a team that earns a slot in the 2018-2019 National League seasonal year but does not wish to claim its slot for the 2018-2019 seasonal year, as well as the procedure for filling the Open Slots available within all age groups:


Category NL (Automatic Qualifiers)

--Teams that have earned NL slots in this category have until the date established by the NL Committee to complete the team application form for the 2018-2019 season year.

--Full payment of the team fee for 2018-2019 is due on or before the date established by the NL Committee.

--If a team does not claim its slot, then the slot will become an Open Slot (Category OPEN) to be filled at the NL Committee’s discretion after the deadline from a pool of teams that wish to fill any Open Slots. These slots may be filled by a team from any Region.


Category RL (Automatic Qualifiers)

--A Regional League automatic qualifier slot shall lose its automatic qualifier status should the competition with the Regional League involve less than 6 teams and less than 5 matches in such Regional League competition.

--Teams that have earned NL slots in this category have until the date established by the NL Committee to complete the team application form for the 2018-2019 season year.

--Full payment of the team fee for 2018-2019 is due on or before the date established by the NL Committee.

--If a team does not claim its slot, then the slot will become an Open Slot (Category OPEN) to be filled at the NL Committee’s discretion after the deadline from a pool of teams that wish to fill any Open Slots. Open Slots in this category are to be filled by a team from the same Region. If there are no eligible teams available to fill a slot, then the slot may be filled by a team from any Region.

--In a situation where a team that is a Category RL qualifier and is also either a Category NL or Category CUP automatic qualifier, then the slot in Category RL shall become an Open Slot (Category OPEN) to be filled at the NL Committee’s discretion after the deadline from either an additional National League automatic qualifier or from a pool of teams that wish to fill any Open Slots. These slots may be filled by a team from any Region.


Category RL (Representative)

--These slots are filled at the NL Committee’s discretion after a review of the team applications from either National League automatic qualifiers or the respective Regional Leagues that are due on the date established by the NL Committee with full payment due on or before September 1, 2017.


Category CUP (Automatic Qualifiers)

--Teams that have earned NL slots in this category have until the date established by the NL Committee to complete the team application form for the 2018-2019 season year.

--Full payment of the team fee for the 2018-2019 seasonal year is due on or before the date established by the NL Committee.

--If a team does not claim its slot, then the slot will become an Open Slot (Category OPEN) to be filled at the NL Committee’s discretion after the deadline from a pool of teams from any Region that wish to fill any Open Slots. These slots may be filled by a team from any Region.


Category OPEN (Teams Selected by NL Committee)

--These slots are to be filled at the NL Committee’s discretion after a review of all team applications that are due on the date established by the NL Committee. These slots may be filled by a team from any Region.

--Full payment of the team fee for the 2018-2019 seasonal year is due on or before the date established by the NL Committee.
 

The application period will take place during the time period as established by the NL Committee.

 
Close