Skip to Main Content

Competitions Results

The site navigation utilizes arrow, enter, escape, and space bar key commands. Left and right arrows move across top level links and expand / close menus in sub levels. Up and Down arrows will open main level menus and toggle through sub tier links. Enter and space open menus and escape closes them as well. Tab will move on to the next part of the site rather than go through menu items.

2019-20 National League Qualifiers

For the 2019-2020 seasonal year, the participating teams are determined through a combination of qualifiers and selected teams.  Qualifying slots are populated from 3 competitions held during the 2018-2019 season, including:

  • Top finishers in the 2018-19 US Youth Soccer National League (national tier) re-earn 2019-20 NL slots (the number of slots varies from age group to age group)
  • 2019 National Championship Series Regional Cup Champions/Representatives earn 2019-20 NL slots
  • 2018-19 National League Conference (multi-state tier) earn 2019-20 NL slots (process varies from age group to age group)

More information on the selection process for filling in any open 2019-20 NL slots are explained at the bottom of this page.

Boys:  14U | 15U | 16U | 17U | 18U | 19U
Girls:  14U | 15U | 16U | 17U | 18U | 19U

View the 2019-20 National League qualifying spots from…
NATIONAL LEAGUE | EAST REGION | MIDWEST REGION | SOUTH REGION | WEST REGION

**The table is best viewed on a computer monitor, as some columns may be cut off when viewing on mobile devices.

2019-20 — 14U Boys (2006s)  
     
Category Competition Results as 13U in 2018-19 Qualifying Team
Conference 1st place-NL Mid Atlantic EDP Club Conference Ironbound SC Red Inter (NJ)
Conference 1st place-NL South Atlantic EDP Club Conference Pipeline SC Pre-Academy (MD) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL North Atlantic EDP Team Conference  
Conference 1st place Premier I-NL Mid Atlantic EDP Team Conference STA-MUSC 2006 (NJ)
Conference 1st place Premier I-NL South Atlantic EDP Team Conference NLS Ajax 06 (MD)
Conference Champion NL EDP Conference Cup Real Jersey 06 (NJ)
CUP East Regional Cup Rep to 2019 Nationals Pipeline SC Pre-Academy (MD)
Conference 1st place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Michigan Jaguars 2006 Green (MI) [OPEN]
Conference 2nd place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Nationals Union 06 Boys Black (MI)
Conference 1st place Premier I-NL Midwest Conference-Spring Raiders FC - 2006 (IL)
Conference 2nd place Premier I-NL Midwest Conference-Spring Galacticos (KS)
Conference NL Midwest/Great Lakes Conference Selection  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (Midwest Region)  
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2019 Nationals Michigan Jaguars 2006 Green (MI)
Conference 1st place Premier I-NL Mid South Conference Collierville 06 Lobos Rush Premier (TN)
Conference 1st place Premier I-NL Frontier Conference FC Dallas 06 Premier (TX-N) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Piedmont Conference Triangle United Gold (NC)
Conference 1st place Premier I-NL Sunshine Conference  
Conference NL Frontier/Mid South/Piedmont/Sunshine Conference Selection  
CUP South Regional Cup Rep to 2019 Nationals FC Dallas 06 Premier (TX-N)
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (South Region)  
Conference 1st place Premier I-NL Northwest Conference ETFC 06 Bayern Black (OR)
Conference 1st place Premier I-NL Desert Conference La Roca 06 CS (UT)
Conference 1st place Premier I North-NL Pacific Conference powered by CRL Santa Clara Sporting 06 Green (CA-N)
Conference 1st place Premier I South-NL Pacific Conference powered by CRL Central Coast Condors 06 (CA-S)
Conference Champion NL Pacific Conference Cup powered by CRL CPL Riverside City FC 06 Academy (CA-S)
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (West Region)  
CUP West Regional Cup Rep to 2019 Nationals Rebels SC (CA-S)
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
     
2019-20 — 15U Boys (2005s)  
     
Category Competition Results as 14U in 2018-19 Qualifying Team
NL 2018-19 First Place Team--Blue Division Pennine United 05 (OH-N)
NL 2018-19 Second Place Team--Blue Division Sporting KC Academy (KS)
NL 2018-19 First Place Team--Red Division Nationals Union 05 Black (MI)
NL 2018-19 Second Place Team--Red Division USA Premier 05 Angeletti (UT)
NL 2018-19 First Place Team-White Division Libertyville FC 1974 Elite (IL)  
NL 2018-19 Second Place Team--White Division Santa Clara Sporting 05 Green (CA-N)
NL 2018-19 First Place Team--Black Division Raiders FC - 2005 (IL
NL 2018-19 Second Place Team--Black Division Dallas Kicks 05 (TX-N)
Conference 1st place-NL Mid Atlantic EDP Club Conference Ironbound SC 05 Red Super Eagles (NJ)
Conference 1st place-NL South Atlantic EDP Club Conference Bethesda SC Blue 05 (MD)
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep Future SA 05 (NJ)
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep Real Jersey (NJ)
Conference Champion NL EDP Conference Cup Ukrainian Nationals 05 Black (PA-E)
CUP East Regional Cup Rep to 2019 Nationals STA 2005 (NJ)
Conference 1st place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Nationals Union 05 Black (MI) [OPEN]
Conference 2nd place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Pennine United 05 White (OH-N) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Midwest Conference-Spring MSC Academy 05/06 (IL) [OPEN]
Conference 2nd place Premier I-NL Midwest Conference-Spring Libertyville FC 1974 Elite (IL) [OPEN]
Conference NL Midwest/Great Lakes Conference Selection  
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2019 Nationals MSC Academy 05/06 (IL)
Conference 1st place Premier I-NL Mid South Conference Tennessee United SC 05 Red (TN)
Conference 1st place Premier I-NL Frontier Conference Dallas Kicks 05 (TX-N) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Piedmont Conference Chattanooga FC Academy 05 (TN)
Conference 1st place Premier I-NL Sunshine Conference  
Conference NL Frontier/Mid South/Piedmont/Sunshine Conference Selection  
CUP South Regional Cup Rep to 2019 Nationals 05 PGSA Stars (NC)
Conference 1st place Premier I-NL Northwest Conference Seattle United 05 Copa A (WA)
Conference 1st place Premier I-NL Desert Conference LVSA 05 Red (NV) [OPEN]
Conference 1st place Premier I North-NL Pacific Conference powered by CRL SC Sporting 05 Green (CA-N) [OPEN]
Conference 1st place Premier I South-NL Pacific Conference powered by CRL LAUFA OC 05 Pre-DA (CA-S)
Conference Champion NL Pacific Conference Cup powered by CRL Pumas USA 2005 Gold (CA-S)
CUP West Regional Cup Rep to 2019 Nationals LVSA 05 Red (NV)
     
2019-20 — 16U Boys (2004s)  
     
Category Competition Results as 15U in 2018-19 Qualifying Team
NL 2018-19 First Place Team--Blue Division Nationals Union 04 Black (MI)
NL 2018-19 Second Place Team--Blue Division VHSC Steamers 04 Black (AL)
NL 2018-19 First Place Team--Red Division Oklahoma Energy FC 04 Central (OK)
NL 2018-19 Second Place Team--Red Division Arlington SA Red 04 (VA)
NL 2018-19 First Place Team-White Division Real Jersey FC (NJ)
NL 2018-19 Second Place Team--White Division Sparta Premier JK (UT)
NL 2018-19 First Place Team--Black Division PA Dominion 04 (PA-E)
NL 2018-19 Second Place Team--Black Division Downtown LVSC 04 Gold (NV)
Conference 1st place-NL Mid Atlantic EDP Club Conference PSA National 04 (NJ)
Conference 1st place-NL South Atlantic EDP Club Conference PDA Hibernian Modric (NJ)
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep NY Stars Premier Galaxy (NY-E)
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep Potomac Blue 04 (MD)
Conference Champion NL EDP Conference Cup Real Jersey FC (NJ) [OPEN]
CUP East Regional Cup Rep to 2019 Nationals NY Stars Premier Galaxy (NY-E) 
Conference 1st place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Nationals Union 04 Black (MI) [OPEN]
Conference 2nd place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Team Challenger FC 04 Black (OH-N)
Conference 1st place Premier I-NL Midwest Conference-Spring JB Marine-Gober (MO)
Conference 2nd place Premier I-NL Midwest Conference-Spring CFJ 04 Premier (IL)
Conference NL Midwest/Great Lakes Conference Selection  
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2019 Nationals Raiders FC - 2004 (IL)
Conference 1st place Premier I-NL Mid South Conference VHSC Steamers 04 Black (AL)  [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Frontier Conference Oklahoma Energy FC East 04 (OK)
Conference 1st place Premier I-NL Piedmont Conference PPA KSA 04 Pro-Profile (GA) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Sunshine Conference Florida Premier FC 04 Elite (FL)
Conference NL Frontier/Mid South/Piedmont/Sunshine Conference Selection  
CUP South Regional Cup Rep to 2019 Nationals PPA KSA 04 Pro-Profile (GA)
Conference 1st place Premier I-NL Northwest Conference Eastside FC 04 Red Academy (WA)
Conference 1st place Premier I-NL Desert Conference Downtown LVSC 04 Gold (NV) [OPEN]
Conference 1st place Premier I North-NL Pacific Conference powered by CRL Milan FC Elite 04 (CA-N)
Conference 1st place Premier I South-NL Pacific Conference powered by CRL LAGSB 2004 Elite (CA-S)
Conference Champion NL Pacific Conference Cup powered by CRL FC Deportivo Warriors (CA-S)
CUP West Regional Cup Rep to 2019 Nationals Downtown LVSC 04 Gold (NV) [OPEN]
     
2019-20 — 17U Boys (2003s)  
     
Category Competition Results as 16U in 2018-19 Qualifying Team
NL 2018-19 First Place Team--Blue Division Seattle United 03 Copa (WA)
NL 2018-19 Second Place Team--Blue Division LVSA 03 Silver (NV)
NL 2018-19 First Place Team--Red Division Baltimore Celtic Premier (MD)
NL 2018-19 Second Place Team--Red Division OK Energy FC Central 03 (OK)
NL 2018-19 First Place Team-White Division Beadling 2003 South Red (PA-W)
NL 2018-19 Second Place Team--White Division Lake Grove Newfield Dynamite 2003 (NY-E)
NL 2018-19 First Place Team--Black Division SLSG 2003 Elite (MO)
NL 2018-19 Second Place Team--Black Division Nationals Union 03 Black (MI)
Conference 1st place-NL Mid Atlantic EDP Club Conference TSF Academy 03 Blue (NJ)
Conference 1st place-NL South Atlantic EDP Club Conference Phila Ukrainian Nationals 02 Black (PA-E)
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep Syracuse Development Academy (NY-W) [OPEN]
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep STA-MUSC 2003 (NJ) [OPEN]
Conference Champion NL EDP Conference Cup STA-MUSC 2003 (NJ)
CUP East Regional Cup Rep to 2019 Nationals Syracuse Developmental Academy (NY-W)
Conference 1st place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Beadling 2003 South Red (PA-W) [OPEN]
Conference 2nd place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Nationals Union 03 Black (MI) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Midwest Conference-Spring KCSG Academy 03 (KS)
Conference 2nd place Premier I-NL Midwest Conference-Spring SLSG 2003 Elite (MO) [OPEN]
Conference NL Midwest/Great Lakes Conference Selection  
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2019 Nationals Milwaukee Bavarians 2003 (WI)
Conference 1st place Premier I-NL Mid South Conference Baton Rouge SC 03 Black (LA)
Conference 1st place Premier I-NL Frontier Conference FC Dallas 03 Premier (TX-N) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Piedmont Conference PPA KSA 03 Pro-Profile (GA)
Conference 1st place Premier I-NL Sunshine Conference  
Conference NL Frontier/Mid South/Piedmont/Sunshine Conference Selection  
CUP South Regional Cup Rep to 2019 Nationals FC Dallas 03 Premier (TX-N)
Conference 1st place Premier I-NL Northwest Conference Seattle United 03 Copa A (WA) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Desert Conference LVSA 03 Silver (NV) [OPEN]
Conference 1st place Premier I North-NL Pacific Conference powered by CRL SC Sporting 03 Green (CA-N)
Conference 1st place Premier I South-NL Pacific Conference powered by CRL Rebels Soccer Club East 03 Elite (CA-S)
Conference Champion NL Pacific Conference Cup powered by CRL Oxnard United Soccer Club (CA-S)
CUP West Regional Cup Rep to 2019 Nationals LVSA 03 Silver (NV) [OPEN]
     
2019-20 — 18U Boys (2002s)  
     
Category Competition Results as 17U in 2018-19 Qualifying Team
NL 2018-19 First Place Team--Blue Division OK Energy FC Central 02 (OK)
NL 2018-19 Second Place Team--Blue Division SLSG 02 Elite (MO)
NL 2018-19 First Place Team--Red Division Arlington SA 02 Red (VA)
NL 2018-19 Second Place Team--Red Division Boca OC 02 White (CA-S)
NL 2018-19 First Place Team-White Division Solar 02 Castro (TX-N)
NL 2018-19 Second Place Team--White Division Michigan Jaguars 02 Green (MI)
NL 2018-19 First Place Team--Black Division Washington Premier 2002 Black (WA)
NL 2018-19 Second Place Team--Black Division Galaxy 2002 Boys Blue (IL)
Conference 1st place-NL Mid Atlantic EDP Club Conference PSA National 02 (NJ)
Conference 1st place-NL South Atlantic EDP Club Conference Phila Ukrainian Nationals 02 Black (PA-E)
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep LVU 02 Black (PA-E)
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep Baltimore Celtic 2002 (MD) [OPEN]
Conference Champion NL EDP Conference Cup Levittown Gunners 02 (NY-E)
CUP East Regional Cup Rep to 2019 Nationals Baltimore Celtic 2002 (MD)
Conference 1st place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Club Ohio 02 Green 1 (OH-S)
Conference 2nd place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Michigan Jaguars 02 Green (MI) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Midwest Conference-Spring Galaxy 2002 Boys Blue (IL) [OPEN]
Conference 2nd place Premier I-NL Midwest Conference-Spring Salvo SC / REV Academy (MN)
Conference NL Midwest/Great Lakes Conference Selection  
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2019 Nationals Michigan Jaguars 02 Green (MI) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Mid South Conference Collierville 02 Lobos Rush Premier (TN)
Conference 1st place Premier I-NL Frontier Conference Solar 02 Castro (TX-N) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Piedmont Conference MOBA Soccer 02 (GA)
Conference 1st place Premier I-NL Sunshine Conference CES Strikers Blue (FL) [OPEN]
Conference NL Frontier/Mid South/Piedmont/Sunshine Conference Selection  
CUP South Regional Cup Rep to 2019 Nationals Coral Estates Strikers Blue (FL)
Conference 1st place Premier I-NL Northwest Conference Westside Timbers 02 Copa Red (OR)
Conference 1st place Premier I-NL Desert Conference FBSL Tuzos Academy 02 (AZ)
Conference 1st place Premier I North-NL Pacific Conference powered by CRL Folsom Lake Earthquakes 02 (CA-N)
Conference 1st place Premier I South-NL Pacific Conference powered by CRL Desert United Coachella (CA-S)
Conference Champion NL Pacific Conference Cup powered by CRL  
CUP West Regional Cup Rep to 2019 Nationals Santa Clara Sporting 02 Green (CA-N)
     
2019-20 — 19U Boys (2001s)  
     
Category Competition Results as 18U in 2018-19 Qualifying Team
NL 2018-19 First Place Team--Blue Division PPA KSA 01 Pro-Profile (GA)
NL 2018-19 First Place Team--Red Division Solar 01 Stricker (TX-N)
NL 2018-19 First Place Team-White Division Phila Ukrainian Nationals 01 Black (PA-E)
NL 2018-19 First Place Team--Black Division OBGC Rangers Blue 01 (MD)
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (East Region) Baltimore Celtic 01 (MD)
CUP East Regional Cup Rep to 2019 Nationals Future Player Academy (PA-E)
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (Midwest Region)  
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2019 Nationals Michigan Wolves 01 (MI)
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (South Region)  
CUP South Regional Cup Rep to 2019 Nationals FC Dallas 01 Premier (TX-N)
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (West Region)  
CUP West Regional Cup Rep to 2019 Nationals Sparta 01 Premier JK (UT)
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
     
     
2019-20 — 14U Girls (2006s)  
     
Category Competition Results as 13U in 2018-19 Qualifying Team
Conference 1st place-NL Mid Atlantic EDP Club Conference Cedar Stars Academy 06 Black (NJ)
Conference 1st place-NL South Atlantic EDP Club Conference MD Rush Montgomery Blue 06 Coyotes (MD)
Conference 1st place Premier I-NL North Atlantic EDP Team Conference  
Conference 1st place Premier I-NL Mid Atlantic EDP Team Conference Real Jersey 06 (NJ) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL South Atlantic EDP Team Conference Keystone FC Premier 06 (PA-E)
Conference Champion NL EDP Conference Cup Real Jersey 06 (NJ) [OPEN]
CUP East Regional Cup Rep to 2019 Nationals Real Jersey 06 (NJ)
Conference 1st place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring CUP 06 South (OH-S)
Conference 2nd place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Indiana Fire Juniors 06 Academy (IN)
Conference 1st place Premier I-NL Midwest Conference-Spring Michigan Jaguars 06 Green (MI) [OPEN]
Conference 2nd place Premier I-NL Midwest Conference-Spring Nationals Union 06 Black (MI)
Conference NL Midwest/Great Lakes Conference Selection  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (Midwest Region)  
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2019 Nationals Michigan Jaguars 06 Green (MI)
Conference 1st place Premier I-NL Mid South Conference Tennessee SC 06 (TN)
Conference 1st place Premier I-NL Frontier Conference Lonestar SC 07 Pre-DA Roma (TX-S)
Conference 1st place Premier I-NL FPDL Frontier Conference FC Dallas 06 Premier (TX-N)
Conference 1st place Premier I-NL Piedmont Conference 06 CSA South Elite (NC) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Sunshine Conference  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (South Region)  
CUP South Regional Cup Rep to 2019 Nationals 06 CSA South Elite (NC)
Conference 1st place Premier I-NL Northwest Conference 06 Eastside Reign PA (WA)
Conference 1st place Premier I-NL Desert Conference Albion SC LV 06 Academy AS (NV)
Conference 1st place Premier I North-NL Pacific Conference powered by CRL West Coast Krossfire 06 (CA-N)
Conference 1st place Premier I South-NL Pacific Conference powered by CRL Legends FC 06 Pre Academy (CA-S)
Conference Champion NL Pacific Conference Cup powered by CRL LAGSD 06 Pre Academy Eckerlin (CA-S)
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (West Region)  
CUP West Regional Cup Rep to 2019 Nationals Albion SC Academy Whittaker (CA-S)
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
     
2019-20 — 15U Girls (2005s)  
     
Category Competition Results as 14U in 2018-19 Qualifying Team
NL 2018-19 First Place Team--Blue Division NJ Stallions 05 Fire (NJ)
NL 2018-19 Second Place Team--Blue Division Rio Rapids 05G (NM)
NL 2018-19 First Place Team--Red Division D'Feeters 05 Black (TX-N)
NL 2018-19 Second Place Team--Red Division CCV Stars 05 (AZ)
NL 2018-19 First Place Team-White Division TFA Elite 05 (OH-S)
NL 2018-19 Second Place Team--White Division Pipeline Spirit Pre-Academy (MD)
NL 2018-19 First Place Team--Black Division Lou Fusz Geerling 05 (MO)
NL 2018-19 Second Place Team--Black Division Beadling 05 South Red (PA-W)
Conference 1st place-NL Mid Atlantic EDP Club Conference NJ Stallions 05 Fire (NJ) [OPEN]
Conference 1st place-NL South Atlantic EDP Club Conference MD Rush Montgomery Blue 05 Coyotes (MD)
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep Baltimore Celtic 05 Elite (MD)
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep  
Conference Champion NL EDP Conference Cup JR Rhinos FC 05 (NY-W)
CUP East Regional Cup Rep to 2019 Nationals Pipeline Spirit Pre-Academy (MD) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring CUP 05 Gold (OH-S)
Conference 2nd place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring TFA Elite 05 (OH-S) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Midwest Conference-Spring Lou Fusz Geerling 05 (MO) [OPEN]
Conference 2nd place Premier I-NL Midwest Conference-Spring Nationals TriCounty 05 Girls Black (MI)
Conference NL Midwest/Great Lakes Conference Selection  
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2019 Nationals Tonka Fusion Elite (MN)
Conference 1st place Premier I-NL Mid South Conference Collierville 05 Lady Lobos Rush Premier (TN)
Conference 1st place Premier I-NL Frontier Conference D'Feeters 05 Black (TX-N) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL FPDL Frontier Conference Dallas Texans FDL (TX-N)
Conference 1st place Premier I-NL Piedmont Conference Roswell Santos 2005 Blue (GA)
Conference 1st place Premier I-NL Sunshine Conference  
CUP South Regional Cup Rep to 2019 Nationals LA Fire 05 Red (LA)
Conference 1st place Premier I-NL Northwest Conference United PDX 05 Black East (OR)
Conference 1st place Premier I-NL Desert Conference Broomfield Blast SC 05 Prestige (CO)
Conference 1st place Premier I North-NL Pacific Conference powered by CRL West Coast WildKatz 05 (CA-N)
Conference 1st place Premier I South-NL Pacific Conference powered by CRL Arsenal FC 05 (CA-S)
Conference Champion NL Pacific Conference Cup powered by CRL Pateadores LA 2005 (CA-S)
CUP West Regional Cup Rep to 2019 Nationals Snohomish United 05 Black (WA)
     
2019-20 — 16U Girls (2004s)  
     
Category Competition Results as 15U in 2018-19 Qualifying Team
NL 2018-19 First Place Team--Blue Division LVSA 04 Red (NV)
NL 2018-19 Second Place Team--Blue Division GA Rush 2004 (GA)
NL 2018-19 First Place Team--Red Division Phila SC Coppa Swarm 04 (PA-E)
NL 2018-19 Second Place Team--Red Division TN United 04 Red (TN)
NL 2018-19 First Place Team-White Division SC Waukesha 04 Blue (WI)
NL 2018-19 Second Place Team--White Division Beadling 04 South Red (PA-W)
NL 2018-19 First Place Team--Black Division Utah Celtic FC (UT)
NL 2018-19 Second Place Team--Black Division Libertyville FC 1974 Elite (IL)
Conference 1st place-NL Mid Atlantic EDP Club Conference PDA Shore Sting (NJ)
Conference 1st place-NL South Atlantic EDP Club Conference Pipeline SC Pre-Academy (MD)
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep Match Fit Academy 04 (NJ)
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep  
Conference Champion NL EDP Conference Cup FC Revolution Dynamo (PA-E) [OPEN]
CUP East Regional Cup Rep to 2019 Nationals FC Revolution Dynamo (PA-E)
Conference 1st place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Beadling 04 South Red (PA-W) [OPEN]
Conference 2nd place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Eclipse Select MN 04 Elite Black (MN)
Conference 1st place Premier I-NL Midwest Conference-Fall SC Waukesha 04 Blue (WI) [OPEN]
Conference 2nd place Premier I-NL Midwest Conference-Fall SLSG 2004 Elite (MO)
Conference NL Midwest/Great Lakes Conference Selection  
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2019 Nationals Sporting St. Louis Red Devils 2004 (MO)
Conference 1st place Premier I-NL Mid South Conference Tennessee SC 04 Showcase (TN)
Conference 1st place Premier I-NL Frontier Conference Solar 04 Rundell (TX-N)
Conference 1st place Premier I-NL FPDL Frontier Conference Lonestar FDL (TX-S)
Conference 1st place Premier I-NL Piedmont Conference Georgia Rush 2004 (GA) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Sunshine Conference Sunrise Sting 2004 X1 (FL)
CUP South Regional Cup Rep to 2019 Nationals Georgia Rush 2004 (GA) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Northwest Conference Eastside Reign 04 Academy 2 (WA)
Conference 1st place Premier I-NL Desert Conference LVSA 04 Red (NV) [OPEN]
Conference 1st place Premier I North-NL Pacific Conference powered by CRL SC Sporting 04 Green (CA-N)
Conference 1st place Premier I South-NL Pacific Conference powered by CRL Legends FC East Riverside 04 (CA-S)
Conference Champion NL Pacific Conference Cup powered by CRL Beach FC SB 04 DPL (CA-S)
CUP West Regional Cup Rep to 2019 Nationals 04 Boise Thorns Elite (ID)
     
2019-20 — 17U Girls (2003s)  
     
Category Competition Results as 16U in 2018-19 Qualifying Team
NL 2018-19 First Place Team--Blue Division San Diego SC Academy Navy (CA-S)
NL 2018-19 Second Place Team--Blue Division PDA Shore Freedom (NJ)
NL 2018-19 First Place Team--Red Division LVSA 03 Red (NV)
NL 2018-19 Second Place Team--Red Division Keystone FC Premier 03 (PA-E)
NL 2018-19 First Place Team-White Division Lou Fusz 03 Blue (MO)
NL 2018-19 Second Place Team--White Division PSA National 03 (NJ)
NL 2018-19 First Place Team--Black Division Legends IE (CA-S)
NL 2018-19 Second Place Team--Black Division Cleveland FC 03 (OH-N)
Conference 1st place-NL Mid Atlantic EDP Club Conference PSA National 03 (NJ) [OPEN]
Conference 1st place-NL South Atlantic EDP Club Conference Penn Fusion SA Pre-Academy 03 (PA-E)
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep FC Revolution Rowdies (PA-E)
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep CT Rush Elite 03 (CT)
Conference Champion NL EDP Conference Cup Keystone FC Premier 03 (PA-E) [OPEN]
CUP East Regional Cup Rep to 2019 Nationals PSA National 03 (NJ) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Beadling 03 South Red (PA-W)
Conference 2nd place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring CDA Premier 03 (OH-S)
Conference 1st place Premier I-NL Midwest Conference-Fall Lou Fusz 03 Blue (MO) [OPEN]
Conference 2nd place Premier I-NL Midwest Conference-Fall SC Waukesha 03 Blue (WI)
Conference NL Midwest/Great Lakes Conference Selection  
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2019 Nationals Iowa Rush 2003 (IA)
Conference 1st place Premier I-NL Mid South Conference IFC 03 Girls Red (MS)
Conference 1st place Premier I-NL Frontier Conference D'Feeters 03 Black (TX-N)
Conference 1st place Premier I-NL FPDL Frontier Conference Dallas Texans FDL (TX-N)
Conference 1st place Premier I-NL Piedmont Conference AFC Lightning 2003 Gold (GA)
Conference 1st place Premier I-NL Sunshine Conference  
CUP South Regional Cup Rep to 2019 Nationals Sunrise Sting 2003 X1 (FL)
Conference 1st place Premier I-NL Northwest Conference Eastside Reign 03 A2 (WA)
Conference 1st place Premier I-NL Desert Conference LVSA 03 Red (NV) [OPEN]
Conference 1st place Premier I North-NL Pacific Conference powered by CRL West Coast Kaos 03 (CA-N)
Conference 1st place Premier I South-NL Pacific Conference powered by CRL San Diego SC 03 Academy Navy (CA-S) [OPEN]
Conference Champion NL Pacific Conference Cup powered by CRL  
CUP West Regional Cup Rep to 2019 Nationals Arsenal Colorado Academy 2003 (CO) 
     
2019-20 — 18U Girls (2002s)  
     
Category Competition Results as 17U in 2018-19 Qualifying Team
NL 2018-19 First Place Team--Blue Division Pipeline 02 Pre-Academy Spirit (MD)
NL 2018-19 Second Place Team--Blue Division PSA National 02 (NJ)
NL 2018-19 First Place Team--Red Division SJEB Rush 02 Academy Blue (NJ)
NL 2018-19 Second Place Team--Red Division USA 02 Premier (UT)
NL 2018-19 First Place Team-White Division North Shore United 02 Blue (WI)
NL 2018-19 Second Place Team--White Division Legends FC 02 Academy II (CA-S)
NL 2018-19 First Place Team--Black Division Cleveland FC 02 (OH-N)
NL 2018-19 Second Place Team--Black Division New Jersey Rush 02 Grey (NJ)
Conference 1st place-NL Mid Atlantic EDP Club Conference STA-MUSC 2002 (NJ)
Conference 1st place-NL South Atlantic EDP Club Conference Pipeline SC Pre-Academy (MD) [OPEN]
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep Penn FC Youth 02 United (PA-E)
Conference NL North Atlantic/Mid Atlantic/South Atlantic EDP Conference Premier I Rep Capital United SC Blue Flash (NY-E)
Conference Champion NL EDP Conference Cup Alleycats 02 (NY-E)
CUP East Regional Cup Rep to 2019 Nationals HMMS Eagle FC Impact (PA-E)
Conference 1st place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Beadling North 02 Red (PA-W)
Conference 2nd place Premier I-NL Great Lakes Conference-Spring Cleveland FC 02 (OH-N) [OPEN]
Conference 1st place Premier I-NL Midwest Conference-Fall North Shore United 2002 Blue (WI) [OPEN]
Conference 2nd place Premier I-NL Midwest Conference-Fall Michigan Jaguars 02 Green (MI)
Conference NL Midwest/Great Lakes Conference Selection  
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2019 Nationals Nationals Union 02 Black (MI)
Conference 1st place Premier I-NL Mid South Conference Covington FC Tammany Tigers 02/03 (LA)
Conference 1st place Premier I-NL Frontier Conference Sparta FC 02 Elite (TX-N)
Conference 1st place Premier I-NL FPDL Frontier Conference Solar 02 Naizer (TX-N)
Conference 1st place Premier I-NL Piedmont Conference Lake Norman SC 02 Eclipse Elite (NC)
Conference 1st place Premier I-NL Sunshine Conference  
CUP South Regional Cup Rep to 2019 Nationals Team Boca 2002 (FL)
Conference 1st place Premier I-NL Northwest Conference WA Timbers 02 Red 1 (WA)
Conference 1st place Premier I-NL Desert Conference Sparta United 02 Premier SP (UT)
Conference 1st place Premier I North-NL Pacific Conference powered by CRL Bay Oaks 02 Mavericks Gold (CA-N)
Conference 1st place Premier I South-NL Pacific Conference powered by CRL Legends FC 02 Academy II (CA-S) [OPEN]
Conference Champion NL Pacific Conference Cup powered by CRL CDA FC Slammers HB 02 Elite (CA-S)
CUP West Regional Cup Rep to 2019 Nationals Legends FC 02 Academy II (CA-S) [OPEN]
     
2019-20 — 19U Girls (2001s)  
     
Category Competition Results as 18U in 2018-19 Qualifying Team
NL 2018-19 First Place Team--Blue Division Celtic FC Premier JR (UT)
NL 2018-19 First Place Team--Red Division MI Jaguars 2001 Green (MI)
NL 2018-19 First Place Team-White Division TFA Elite 01 (OH-S)
NL 2018-19 First Place Team--Black Division Premier Navy 2001 (MD) 
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (East Region) 1776 United Extreme (PA-E) [OPEN]
CUP East Regional Cup Rep to 2019 Nationals 1776 United Extreme (PA-E)
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (Midwest Region)  
CUP Midwest Regional Cup Rep to 2019 Nationals National Union 01 Black (MI)
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (South Region)  
CUP South Regional Cup Rep to 2019 Nationals 01 Lady Lobos Rush Premier (TN)
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (West Region)  
CUP West Regional Cup Rep to 2019 Nationals La Roca PO U18 (UT)
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  
Conference Premier I-NL Conference At-Large Selection (National)  


*Team could finish in first place pending the conclusion of the 2018-19 National League season

Subject to reconfirmation and change.

2019-2020 National League Qualifiers

There are three pathways to qualify for the national tier of competition in the 2019-2020 National League. They are:

  • Requalification through play in the 2018-19 National League;
  • Qualification through play in the Premier I tier in 2018-19 National League Conference tier; or
  • Qualification through representing your respective Region at the 2019 National Championship Series Finals.

The following outlines the procedures for each pathway and the method for filling any slots that may become open due to teams claiming multiple slots or teams failing to claim their slots.

Category NL (Automatic Qualifiers)

--Teams that have earned NL slots in this category have until the date established by the NL Management to complete the team application form for the 2019-2020 season year and meet all eligibility requirements. Full payment of the team fee for 2019-2020 is due on or before the date established by the NL Management.

--If a team does not claim its slot, then such open slot in this category will be filled, at the NL Management’s discretion, from the pool of teams that applied who met all eligibility requirements including but not limited to having participated in one of the NL Conferences Premier I tier during the 2018-19 season. Any open slots in this category may be filled by a team from any NL Conference.

Category Conference (Automatic Qualifiers)

--A Conference automatic qualifier slot shall lose its automatic qualifier status should the competition within the Conference Premier I tier involve less than 6 teams and less than 5 matches in such Conference competition.

--Teams that have earned NL slots in this category have until the date established by the NL Management to complete the team application form for the 2019-2020 season year and meet all eligibility requirements. Full payment of the team fee for 2019-2020 is due on or before the date established by the NL Management.

--If a team does not claim its slot, then such open slot in this category will be filled, at the NL Management’s discretion, from the pool of teams that applied who meet all eligibility requirements including but not limited to having participated in one of the NL Conferences Premier I tier during the 2018-19 season. Any open slots in this category may be filled by a team from any NL Conference, with priority if applicable, to teams that participated in the same Conference Premier I tier where a slot became open.

--In a situation where a team that is a Category Conference qualifier and is also either a Category NL or Category CUP automatic qualifier, then the slot in Category Conference will be made open and filled, at the NL Management’s discretion, from the pool of teams that applied who met all eligibility requirements including but not limited to having participated in one of the NL Conferences Premier I tier during the 2018-19 season. Any open slots in this category may be filled by a team from any NL Conference.

Category Conference (Representative)

-- While priority is given to the eligible teams that participated in the listed NL Conference, these slots will be filled, at the NL Management’s discretion, from the pool of teams that applied who met all eligibility requirements including but not limited to having participated in one of the NL Conferences Premier I tier during the 2018-19 season. Any open slots in this category may be filled by a team from any NL Conference.

Category CUP (Automatic Qualifiers)

 --Teams that have earned NL slots in this category have until the date established by the NL Management to complete the team application form for the 2019-2020 season year and meet all eligibility requirements. Full payment of the team fee for 2019-2020 is due on or before the date established by the NL Management.

--If a team does not claim its slot, then such open slot in this category will be filled, at the NL Management’s discretion, from the pool of teams that applied who met all eligibility requirements including but not limited to having participated in one of the NL Conferences Premier I tier during the 2018-19 season. Any open slots in this category may be filled by a team from any NL Conference.

The application period will take place during the time period as established by the NL Management.

 
Close