Skip to Main Content

Competitions Results

  

The site navigation utilizes arrow, enter, escape, and space bar key commands. Left and right arrows move across top level links and expand / close menus in sub levels. Up and Down arrows will open main level menus and toggle through sub tier links. Enter and space open menus and escape closes them as well. Tab will move on to the next part of the site rather than go through menu items.

National Championship Series Accolades

NCS_Generic_Placeholder_300x940

Annually awarded and first awarded in 1998, to the players in each division who have the greatest competitive impact in the US Youth Soccer National Championships, the Golden Glove and Golden Ball awards date back to the FIFA World Cup. Did you know that Robbie Findley, Jonathan Bornstein, Freddy Adu, Lindsey Tarpley and Kerri Hanks have all won the Golden Ball (formerly the Golden Boot). Take a look at the names of those previously honored.

Annually awarded to the players in each division who have the greatest competitive impact in the US Youth Soccer National Championships.

Click on the menus below to see the previous winners of the Golden Boot, Golden Glove and Fair Play awards.

2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019

2019 Winners

2019 Golden Ball Award

13U BoysEdward Smith III, 2006 Pipeline SC Pre-Academy (MD)
13U Girls Amalia Villarreal, Michigan Jaguars (MI)
14U BoysSergio Oregel, Raiders FC 2005 (IL)
14U GirlsBrooke Cattoor, Lous Fusz Geerling 05 (MO)
15U BoysMilton Jones, Real Jersey FC (NJ)
15U GirlsKayla Budish, SC Waukesha 04 Blue (WI)
16U BoysCaden Stafford, Syracuse Development Academy (NY-W)
16U GirlsMegan Morgan, Sunrise Sting 2003 X1 (FL)
17U BoysNoah Robertson, Santa Clara Sporting 02 Green (CA-N)
17U GirlsBaylee DeSmit, Pipeline 02 Pre-Academy Spirit (MD)
18U BoysDeedson Vixamar, PPA KSA 01 Pro-Profile (GA)
18U GirlsCaroline Stringfellow, La Roca PO (UT)
19U BoysBrandon Knapp, Baltimore Celtic SC 00 (MD)
19U GirlsJamie Shepherd, Celtic FC 00 Premier (UT)

2019 Golden Glove Award

13U BoysTyler Mezzadra, 2006 Pipeline SC Pre-Academy (MD)
13U GirlsGrace Miller, Albion SC Academy Whittaker (CA-S)
14U BoysRyan Eapen, STA 2005 (NJ)
14U GirlsCecilia Cerone, D'Feeters 05 Black (TX-N)
15U BoysTy Bleiler, PA Dominion 04 (PA-E)
15U GirlsLilly Hanke, SC Waukesha 04 Blue (WI)
16U BoysJason Sotelo & Adair Ceron, LVSA 03 SIlver (NV)
16U GirlsMadalyn Davis, Lou Fusz 03 Blue (MO)
17U BoysJonathan Lee, Arlington SA 2002 Red (VA)
17U GirlsSavanna Prado, Legends FC 02 Academy II (CA-S)
18U BoysRichard Sanon Nicholas, PPA KSA 01 Pro-Profile (GA)
18U GirlsHaven Empey, Celtic FC Premier JR (UT)
19U BoysKieran Baskett, Baltimore Celtic SC 00 (MD)
19U GirlsChelsea Peterson, Celtic FC 00 Premier (UT)

2018 Winners

2018 Golden Ball Award

13U BoysDevin LaClair, CDA Slammers FC HB05 Elite (CA-S)
13U GirlsFinley Lavin, Pipeline SC Pre-Academy (MD)
14U BoysRichard Ludwig, Nationals Union 04 Black (MI)
14U GirlsEmily Fisher, Libertyville FC 1974 (IL)
15U BoysKonner Robbins, 03 PTFC Black (NC)
15U GirlsSydney Saypack, Beach FC DPL (CA-S)
16U BoysCharles Riddle, Club Ohio Green 1 (OH-S)
16U GirlsCaroline Stringfellow, La Roca-FD 02 (UT)
17U BoysTy Konrad, Galaxy 2001 Blue (IL)
17U GirlsLily Farkas, FCKC Academy Blues Elite (MO)
18U BoysJustin Gielen, Baltimore Celtic SC 00 (MD)
18U GirlsSierra Moore, CDA Slammers FC HB 00 Elite (CA-S)
19U BoysWallace Silva De Castro, FC Golden State White (CA-S)
19U GirlsTiana Tolman, Utah FC 99 Black (UT)

2018 Golden Glove Award

13U BoysCoby Olea, CDA Slammers FC HB05 Elite (CA-S)
13U GirlsSage Webb, San Diego Surf 05 Academy Select (CA-S
14U BoysMatthew Marino, Real Jersey FC (NJ)
14U GirlsBatoul Reda, Michigan Jaguars 04 Green (MI)
15U BoysJason Sotelo, LVSA 03 Silver (NV)
15U GirlsZora Standifer, Beach FC DPL (CA-S)
16U BoysChristopher Edwards, Solar 02 Stricker (TX-N)
16U GirlsAlexandria Clark, SJEB Rush 02 Academy Blue (NJ)
17U BoysJosue Hangi, PPA KSA 01 Pro-Profile (GA)
17U GirlsMickayla Kowalski, TFA Elite 01 (OH-S)
18U BoysJacob Mays, Downtown LVSC 00 Academy (NV)
18U GirlsErin Mckinney, Campton United (IL)
19U BoysQuantrell Jones, Baltimore Celtic SC Christos (MD)
19U GirlsIsabella Alessio, NSA Shock (IL)

2018 Fair Play Award

13U BoysRise 05 Elite 1 (TX-S)
14U BoysPPA KSA 04 Pro-Profile (GA)
15U BoysGPS NY Regional Team (NY-W)
16U BoysArlington SA 2002 Red (VA)
17U BoysOBGC Rangers Blue 2001 (MD)
18U BoysMichigan Jaguars 00 Green (MI)
19U BoysFC Golden State White (CA-S)
13U GirlsKHA 05 Red (KY)
14U GirlsLibertyville FC 1974 (IL)
15U GirlsLiverpool 03 Elite (TX-N)
16U GirlsSparta FC 02 Elite (TX-N)
17U GirlsMandeville SC Lakers LPDL (LA)
18U GirlsSunrise Sting 2000 (FL)
19U GirlsAFC Lightning 99 Elite (GA)

2017 Winners

2017 Golden Ball Award

13U BoysJack Wagoner, St. Louis Scott Gallagher Pre Academy 04 (MO)
13U GirlsMaura Yumul, San Diego Surf (CA-S)
14U BoysLance Friedrich, USA/MP 2003 Premier (SC)
14U GirlsOlivia Garcia, LVPSA 03 Red (NV)
15U BoysRiley O'Donnell, Solar Chelsea Red 02 Stricker (TX-N)
15U GirlsKailyn Dudukovich, CUP 02 Gold (OH-S)
16U BoysJeffrey Copper, Tampa Bay United (FL)
16U GirlsMadison Medalle, Nationals Union 01 Black (MI)
17U BoysJustin Gielen, Baltimore Celtic SC (MD)
17U GirlsAnna Podojil, CUP 00 Gold (OH-S)
18U BoysVinicius Almeida, BRYC 99 Elite (VA)
18U GirlsKarlie Paschall, TSC Showcase (TN)
19/20U BoysChris Brennan, Challenger Crew Jrs Gold 98 (OH-N)
19/20U GirlsNadiyah Siqueiros, Beach FC 98 Academy (CA-S)

2017 Golden Glove Award

13U BoysWill Rieves, St. Louis Scott Gallagher Pre Academy 04 (MO)
13U GirlsClaire Heddings, SDFC Yellow (NJ)
14U BoysJakob Jorgensen, USA/MP 2003 Premier (SC)
14U GirlsKeyla Alba, LVPSA 03 Red (NV)
15U BoysChris Edwards, Solar Chelsea Red 02 Stricker (TX-N)
15U GirlsGabriela Green, Nationals Union 02 Black (MI)
16U BoysBryson Najarian, CUP Gold 01 (OH-S)
16U GirlsKeely Monroe, CUP Gold 01 (OH-S)
17U BoysRyan Miller, Baltimore Celtic SC (MD)
17U GirlsMimi Stines, CUP 00 Gold (OH-S)
18U BoysAlex Barakat, BRYC 99 Elite (VA)
18U GirlsSydney Malham, TSC Showcase (TN)
19/20U BoysAlex Dudley, Challenger Crew Jrs Gold 98 (OH-N)
19/20U GirlsAbigail Stapleton, 98 CR Academy (NC)

2017 Fair Play Award

13U BoysHeat FC 04 ET (NV)
14U BoysUSA/MP 2003 premier (SC)
15U BoysSt. Louis Scott Gallagher SC Elite (MO)
16U BoysCUP Gold 01 (OH-S)
17U BoysBaltimore Celtic SC 2000 (MD)
18U BoysOP Green (OH-S)
19/20U BoysFC United (IL)
13U GirlsSan Diego Surf (CA-S)
14U GirlsSDFC Yellow (NJ)
15U GirlsNationals Union 02 Black (MI)
16U GirlsNationals Union 01 Black (MI)
17U GirlsMidwest United FC 00 Royal (MI)
18U GirlsCleveland FC (OH-N)
19/20U GirlsBeach FC 98 Academy (CA-S)

2016 Winners

2016 Golden Ball Award

Under-13 BoysIan Holdaway, 02 CASL Academy Juniors (NC)
Under-13 GirlsReilyn Turner, So Cal Blues 02 Baker (CA-S)
Under-14 BoysDenis Conteh, Valparaiso United FC 02 JG (AZ)
Under-14 GirlsMadison Medalle, PSG MI Gators 02 Orange (MI)
Under-15 BoysEvangelo Spartiaris, CFA Raiders (IL)
Under-15 GirlsSydie Holland, Campton United Navy (IL)
Under-16 BoysBardia Kimiavi, Loudoun Red (VA)
Under-16 GirlsMacy Martinez, La Roca Premier PO (UT)
Under-17 BoysGiovanni Vasquez, Louodoun 98 Red (VA)
Under-17 GirlsMurphy Agnew, YMS Premier Xplosion (PA-E)
Under-18 BoysJuan Pablo Alvarez, Santa Barbara SC White (CA-S)
Under-18 GirlsJamiera Lunsford, KHA Red (OH-S)
Under-19 BoysGabriel Costa, FC Golden State (CA-S)
Under-19 GirlsAlly Prisock, So Cal Blues Dodge (CA-S)

2016 Golden Glove Award

Under-13 BoysNathaniel Kim, Strikers FC Chingirian (CA-S)
Under-13 GirlsRachel Bump, Solar Chelsea Red (TX-N)
Under-14 BoysTyler Kirberg, Valparaiso United FC 02 JG (AZ)
Under-14 GirlsEmma Boutorwick, PSG MI Gators 02 Orange (MI)
Under-15 BoysNathan Paolozzi, McLean 00 Green (VA)
Under-15 GirlsLindsay VanderMeer, Midwest United FC 01 Royal (MI)
Under-16 BoysBryant Pratt, OP Green (OH-S)
Under-16 GirlsMackenzie Hanna, Syracuse Development Academy (NY-W)
Under-17 BoysElton Schwartz, Pipeline Black
Under-17 GirlsSydney Cassalia, EGA Maroon 98 (NE)
Under-18 BoysEdward Delgado, Santa Barbara SC White (CA-S)
Under-18 GirlsJessica Harvey, Tennessee SC 16 (TN)
Under-19 BoysEvandro Bressan, FC Golden State (CA-S)
Under-19 GirlsAlexandria Best, So Cal Blues Dodge (CA-S)

2015 Winners

2015 Golden Ball Award

Under-13 BoysTheodore Ndje, Baltimore Celtic (MD)
Under-13 GirlsJustina Gaynor, PSG Gators 02 Orange (MI)
Under-14 BoysJuan Rodriguez, Houstonians 2001 (S-TX)
Under-14 GirlsJaida Thomas, Dallas Kicks SC 01 (TX-N)
Under-15 BoysDevin McCarthy, Fewster FC (MD)
Under-15 GirlsOlivia Wade, La Roca Premier PO (UT)
Under-16 BoysGiovani Vasquez Loudoun 98 Red (VA)
Under-16 GirlsMurphy Agnew, YMS Premier Xplosion 98 (PA-E)
Under-17 BoysWilliam McCreary, Arlington Impact Red (VA)
Under-17 GirlsRocio Rodriguez, Beach FC Academy 97 (CA-S)
Under-18 BoysGabriel Costa, FC Golden State White (CA-S)
Under-18 GirlsBrooke Prondzinski, KC Metro Dynamos (KS)
Under-19 BoysRicardo Gomez, GSA 96 Premier (GA)
Under-19 Girls Michelle Xiao, Gretna Prima 95/96 Green (NE)

2015 Golden Glove Award

Under-13 BoysGrant Farley, Baltimore Celtic (MD)
Under-13 GirlsEmma Boutorwick, PSG Gators 02 Orange (MI)
Under-14 BoysJose Reyes, Houstonians 2001 (TX-S)
Under-14 GirlsMaddie Soto, Legends FC Gold (CA-S)
Under-15 BoysNiko Tzevelekos, United FA 00 Premier (GA)
Under-15 GirlsMakena Smith, Legends FC 99 (CA-S)
Under-16 BoysQuantrell Jones, Baltimore Celtic (MD)
Under-16 GirlsAmanda McGlynn, JFC Storm 98/99 (FL)
Under-17 BoysCarlos Pineda, Chicago Magic PSG Preacademy (IL)
Under-17 GirlsKaylan Marckese, Tampa Bay United 97 Premier (FL)
Under-18 BoysThiago Pereia, FC Golden State White (CA-S)
Under-18 GirlsEmily Cuthbert, Carlsbad Elite (CA-S)
Under-19 BoysDan Vitello, Massapequa Arsenal (NY-E)
Under-19 GirlsSasha Hott, FC Nova Nationals (ID)

2015 Fair Play Award

Under-13 BoysEC Real Galaxy FC 01 (CA-N) 
Under-14 BoysLFSC Geerling (MO)
Under-15 BoysFewster FC (MD)
Under-16 BoysSeattle United 96 Copa (WA)
Under-17 BoysChicago Magic PSG Preacademy (IL)*
Under-18 BoysLVSA 97 Red (NV)
Under-19 BoysScottsdale 96 Blackhawks Burke (AZ)
Under-13 GirlsFC Frederick 01 (MD)
Under-14 GirlsHBC Impact 00 (NY-E)
Under-15 GirlsPenn Strikers (PA-E)
Under-16 GirlsKings Hammer Academy (OH-S)
Under-17 GirlsCarlsbad Elite 97/98 (CA-S)
Under-18 GirlsLa Roca PO (UT)
Under-19 GirlsTampa Bay United (FL)

2014 Winners

2014 Golden Ball Award

Under-13 BoysIssa Rayyan, WAZA FC East 01 Juniors (MI)
Under-13 GirlsLillian Lucas, Michigan Hawks 01 (MI)
Under-14 BoysAndrew Carleton, United FA 00 Elite (GA)
Under-14 GirlsMarykate Mcguire, NEFC Elite (MA)
Under-15 BoysMandel Steward, Solar Chelsea Red 99 (N-TX)
Under-15 GirlsMurphy Agnew, YMS Premier Explosion 98 (E-PA)
Under-16 BoysEmmanuel Dapaa, OP Eagles Green (OH-S)
Under-16 GirlsSavannah DeMelo, Beach FC 97 Academy (CA-S)
Under-17 BoysJack Harrison, Manhattan SC PSG 96 (E-NY)
Under-17 GirlsKristin Schnurr, VSA Heat 96 Blue (VA)
Under-18 BoysGeoffrey Acheampong, Santa Barabara FC White (CA-S)
Under-18 GirlsShannon Simon, Beach FC Ingrassia (CA-S)
Under-19 BoysEdwin Luna, Alum Rock PAC Tigres (CA-N)
Under-19 Girls Meghan Cox, VSA Heat Blue (VA)

2014 Golden Glove Award

Under-13 BoysFrancisco Calvaruso, WAZA FC East 01 Juniors (MI)
Under-13 GirlsMackenna Carmichael, Surf Academy (CA-S)
Under-14 BoysNiko Tzevelekos, United FA 00 Elite (GA)
Under-14 GirlsAlexandra Sanft, NEFC Elite (MA)
Under-15 BoysIsaac Hernandez, Pateadores San Diego (CA-S)
Under-15 GirlsAmanda McGlynn, Jacksonville FC 98/99 Elite (FL)
Under-16 BoysCarson Hunt, Baltimore Celtic 97/98 (MD)
Under-16 GirlsImani McDonald, Beach FC 97 Academy (CA-S)
Under-17 BoysGerardo Amigon, Manhattan SC PSG 96 (E-NY)
Under-17 GirlsSydney Wootten, DMCV Sharks (CA-S)
Under-18 BoysRobert Soto, Santa Barbara FC White (CA-S)
Under-18 GirlsWinona Frishette, Beach FC Ingrassia (CA-S)
Under-19 BoysKieran McCarthy, PDA Harkes (NJ)
Under-19 GirlsTaylor Kerxton, VSA Heat Blue (VA)

2014 Fair Play Award

Under-13 BoysWAZA FC East 01 Juniors (MI)*
Under-14 BoysUnited FA 00 Elite (GA)*
Under-15 BoysPateadores San Diego (CA-S)*
Under-16 BoysOP Eagles Green (OH-S)
Under-17 BoysFC Dallas Youth 97 Premier (N-TX)
Under-18 BoysSanta Barbara FC White (CA-S)*
Under-19 BoysConcorde Fire Elite (GA)*
Under-13 GirlsMichigan Hawks 01 (MI)
Under-14 GirlsLegends FC 99 (CA-S)
Under-15 GirlsJacksonville FC Elite (FL)*
Under-16 GirlsTampa Bay United 97 Premier (FL)
Under-17 GirlsVSA Heat 96 Blue (VA)
Under-18 GirlsBeach FC Ingrassia (CA-S)*
Under-19 GirlsTeam Chicago Academy Botafogo (IL)
* won national championship

2013 Winners

2013 Golden Ball Award

Under-13 BoysJake Arteaga, Pateadores LA (CA-S)
Under-13 GirlsAlexa Spaanstra, Michigan Hawks 00 (MI)
Under-14 BoysSuniel Veerakone, Michigan Wolves 99 (MI)
Under-14 GirlsJoanna Harber, Eastside FC 98 Red (WA)
Under-15 BoysJoseph Destephano, Dix Hills Elite (E-NY)
Under-15 GirlsSarah Krause, Ambassadors FC (OH-N)
Under-16 BoysThomas Butzke, Smithtown Arsenal (E-NY)
Under-16 GirlsLauren Nemeroff, Kings Hammer Academy (OH-S)
Under-17 BoysJake Rozhansky, OBGC Rangers (MD)
Under-17 GirlsKelly Novak, Cleveland United White (OH-N)
Under-18 BoysQudus Lawal, Raiders FC Premier (IL)
Under-18 GirlsMeghan Cox, VSA Heat Blue (VA)
Under-19 BoysThomas Shiiba, Lehigh Valley United 93 (E-PA)
Under-19 GirlsEmily Sonnett, NASA 12 Elite II (GA)

2013 Golden Glove Award

Under-13 BoysJeremy Rausch, FSA FC Navy (CT)
Under-13 GirlsPeyton York, Liverpool 00 Elite (N-TX)
Under-14 BoysAnthony Garduno, Pateadores CM (CA-S)
Under-14 GirlsDanielle Samson, YMS Explosion 98 (E-PA)
Under-15 BoysTyler Spellman, Dix Hills Elite (E-NY)
Under-15 GirlsAngelina LoDolce, Eclipse Elite Black 97-98 (IL)
Under-16 BoysNoah Varonier, Smithtown Arsenal (E-NY)
Under-16 GirlsMelissa Lowder, DMCV Sharks Elite (CA-S)
Under-17 BoysChandler Kirby, West Coast FC (CA-S)
Under-17 GirlsRachel Egyed, Match Fit Beat (NJ)
Under-18 BoysRicky Brown, West Coast FC (CA-S)
Under-18 GirlsTaylor Kerxton, VSA Heat Blue (VA)
Under-19 BoysLogan Keys, Lehigh Valley United 93 (E-PA)
Under-19 GirlsAlyse Scott, NASA 12 Elite II (GA)

2013 Fair Play Award

Under-13 BoysFSA FC Navy (CT)
Under-14 BoysMichigan Wolves 99 (MI)
Under-15 BoysDix Hills Elite (NY-E)
Under-16 BoysAlliance 97 Black (MI)
Under-17 BoysOBGC Rangers (MD)
Under-18 BoysWest Coast FC (CA-S)*
Under-19 BoysChicago Fire Academy (IL)
Under-13 GirlsNEFC Elite (MA)
Under-14 GirlsEastside FC 98 Red (WA)*
Under-15 GirlsBoise Nationals Italia (ID)
Under-16 GirlsKings Hammer Academy (OH-S)
Under-17 GirlsMatch Fit Beat (NJ)
Under-18 GirlsTeam Chicago Academy-Botafogo (IL)*
Under-19 GirlsSo Cal Blues Dido (CA-S)
* won national championship

2012 Winners

2012 Golden Ball Award

Under-14 BoysBrandon Sanchez, Santa Barbara SC White (CA-S)
Under-14 GirlsPaula Germino-Watnick, MSC Coyotes Green (MD)
Under-15 BoysJulian Castro, Challenge Crew Jrs (OH-N)
Under-15 GirlsEmily Ogle, Internationals 96 Red (OH-N)
Under-16 BoysZachary Bock, Michgan Jaguars (MI)
Under-16 GirlsSarah Robinson, MVLA Lightning (CA-N)
Under-17 BoysJordan Morris, Eastside FC 94 Red (WA)
Under-17 GirlsMegan Cox, VSA Heat Blue (VA)
Under-18 BoysJean Rivaroli, Florida Rush Nike (FL)
Under-18 GirlsCassandra Pecht, FC Penn Strikers (PA-E)
Under-19 BoysAdnan Junuzovic, GSA 93 Phoenix Red (GA)
Under-19 GirlsMckenzie Meehan, Scorpions SC (MA)

2012 Golden Glove Award

Under-14 BoysEdward Delgado, Santa Barbara SC White (CA-S)
Under-14 GirlsNaomi Gross, MSC Coyotes Green (MD)
Under-15 BoysNick Costa, Challenge Crew Jrs (OH-N)
Under-15 GirlsJennifer Hiddink, Sting 97 (TX-N)
Under-16 BoysJimmy Hague, Michigan Jaguars (MI)
Under-16 GirlsTina Cardamone, BRYC 95 Elite (VA)
Under-17 BoysMichael Pavliga, Galaxy 94/95 Blue (IL)
Under-17 GirlsTaylor Kerxton, VSA Heat Blue (VA)
Under-18 BoysJuan Fajardo, Florida Rush Nike (FL)
Under-18 GirlsEmily Armstrong, FC Penn Strikers (PA-E)
Under-19 BoysJeffrey Gal, Crew Juniors (OH-S)
Under-19 GirlsKylie Wilson, CCSC SOL (FL)

2012 Fair Play Award

Under-14 BoysSunrise Elite 97/98 (FL)
Under-15 BoysFullerton Rangers 96 White (CA-S)
Under-16 BoysLehigh Valley United 95 (PA-E)
Under-17 BoysEastside FC 94 Red (WA)
Under-18 BoysFlorida Rush Nike (FL)
Under-19 BoysCrew Juniors (OH-S)
Under-14 GirlsAmbassadors FC (OH-N)
Under-15 GirlsInternationals 96 Red (OH-N)
Under-16 GirlsCESA 95 Premier (SC)
Under-17 GirlsTeam Chicago Academy Botafogo (IL)
Under-18 GirlsBrentwood 94 Premier (TN)
Under-19 GirlsSt. Louis Gallagher Green (MO)

2011 Winners

2011 Golden Ball Award

Under-14 BoysRicardo Ruiz, Fullerton Rangers 96 White (CA-S)
Under-14 GirlsMimi Asom, Sting 97 (N-TX)
Under-15 BoysChristian Hanock-Barhanu, Chicago Fire (IL)
Under-15 GirlsCaroline Chagares, PDA Slammers (NJ)
Under-16 BoysAriel Lassiter, Albion White (CA-S)
Under-16 GirlsElizabeth Keester, Hurricane FC 95 Shubert (OK)
Under-17 BoysSean Conerty, Grand Rapids Crew Jrs. (MI)
Under-17 GirlsZoe Swift, NSA Premier Fury (IL)
Under-18 BoysKyle MacDonald, YMS Thunder (E-PA)
Under-18 GirlsCara Walls, FC Milwaukee (WI)
Under-19 BoysJesse Ortiz, Chicago Fire Jrs (IL)
Under-19 GirlsAlyssa Diggs, Dallas Texans 92 Red (N-TX)

2011 Golden Glove Award

Under-14 BoysKeith Murphy, Fullerton Rangers 96 White (CA-S)
Under-14 GirlsAlyssa Palacios, Sting 97 (N-TX)
Under-15 BoysJames Barkei, Chicago Fire (IL)
Under-15 GirlsCourtney Brosnan, PDA Slammers (NJ)
Under-16 BoysKyler Kelsey, Concorde Fire United (GA)
Under-16 GirlsKaela Little, Hurricane FC 95 Shubert (OK)
Under-17 BoysChase Rau, Grand Rapids Crew Jrs. (MI)
Under-17 GirlsJordan Ginther, NSA Premier Fury (IL)
Under-18 BoysColin Sulpizio, YMS Thunder (E-PA)
Under-18 GirlsMonica Gonyo, FC Milwaukee (WI)
Under-19 BoysPhil Saunders, Baltimore Bays Chelsea (MD)
Under-19 GirlsMeghan Thomas, Real Colorado National 91/92 (CO)

2011 Fair Play Award

Under-14 BoysDallas Texans 97 Red (N-TX)
Under-15 BoysMichigan Jaguars (MI)
Under-16 BoysBeadling SC (PA-W)
Under-17 BoysPenn Fusion (E-PA)
Under-18 BoysKCFC Rangers (KS)
Under-19 BoysBaltimore Bays Chelsea (MD)*
Under-14 GirlsEclipse Select (IL)
Under-15 GirlsSAC United Premier (MD)
Under-16 GirlsSting 95 (N-TX)*
Under-17 GirlsNSA Premier Fury (IL)*
Under-18 GirlsColorado Rush Nike (CO)
Under-19 GirlsReal Colorado National 91/92 (CO)
* won national championship

2010 Winners

2010 Golden Ball Award

Under-14 BoysLloyd Chatfield, Eclipse (IL)
Under-14 GirlsGaby Kaplan, Foothill MVLA Lightning (CA-N)
Under-15 BoysOscar Ortega, Albion White (CA-S)
Under-15 GirlsMadelyn Crabtree, Sting 95 (N-TX)
Under-16 BoysMason Case, Slammers FC (CA-S)
Under-16 GirlsTaylor Smith, Solar Red (N-TX)
Under-17 BoysKarl Chester, Alpharetta Ambush 93 Red (GA)
Under-17 GirlsEmily Goldstein, So Cal Blues Dodge (CA-S)
Under-18 BoysSteven Evans, EastSide United FC 91 Liverpool (OR)
Under-18 GirlsHayley Haagsma, Laguna Hills Eclipse Select (CA-S)
Under-19 BoysBrian Forgue, FC Delco Hammerheads (PA-E)
Under-19 GirlsMary Kubiuk, Eclipse Select 91/92 (IL)

2010 Golden Glove Award

Under-14 BoysJames Barkei, Eclipse (IL)
Under-14 GirlsJacquelyn Caginia, Foothill MVLA Lightning (CA-N)
Under-15 BoysMatt Sanchez, Baltimore Bays Chelsea (MD)
Under-15 GirlsMiranda Larkin, (N-TX)
Under-16 BoysDaniel Boyer, Slammers FC (CA-S)
Under-16 GirlsJennifer Jasper, Solar Red (N-TX)
Under-17 BoysKevin Quintana, Alpharetta Ambush 93 Red (GA)
Under-17 GirlsKatherine Marcy, Syosset Sting 92 Elite (E-NY)
Under-18 BoysRyan Harding, EastSide United FC 91 Liverpool (OR)
Under-18 GirlsDana Moreno, Laguna Hills Eclipse Select (CA-S)
Under-19 BoysJustin Luthy, Crew Juniors (OH-S)
Under-19 GirlsAlex Holland, Eclipse Select 91/92 (IL)

2010 Fair Play Award

Under-14 BoysCrossfire Premier 95 – McCormick (WA)
Under-15 BoysBaltimore Bays Chelsea (MD)*
Under-16 BoysRSL Florida 93 (FL)
Under-17 BoysSt. Louis Scott Gallagher (MO)
Under-18 BoysEastSide United FC 91 Liverpool (OR)*
Under-19 BoysFC Delco Hammerheads (PA-E)
Under-14 GirlsSA of Columbia United Premier (MD)
Under-15 GirlsBeadling (PA-W)
Under-16 GirlsNASA 12 Elite II (GA)
Under-17 GirlsReal So Cal White (CA-S)
Under-18 GirlsMcLean MPS Dragons (VA)
Under-19 GirlsEclipse Select 91/92 (IL)
* won national championship

2009 Winners

2009 Golden Boot Award

Under-14 BoysDonovan Fraser, Dix Hills Thunder (E-NY)
Under-14 GirlsJoanna Boyles, 94 CASL Spartans Elite Black (NC)
Under-15 BoysMalcolm Harris, Baltimore Casa Mia Bays 94 (MD)
Under-15 GirlsSarah Adams, San Diego Surf 93-94 White (CA-S)
Under-16 BoysBrandon Perez, Dallas Texans 93 Red (N-TX)
Under-16 GirlsAlesha Blair, De Anza Force (CA-N)
Under-17 BoysJesus Gonzales, CZ Elite (CA-S)
Under-17 GirlsVanessa Laxgang, Eclipse Select 91-92 (IL)
Under-18 BoysJuan Velasquez, DSC 90 Green (SC)
Under-18 GirlsMaddie Evans, FC Bucks Vipers (P-EA)
Under-19 BoysChris Klute, NASA Elite (GA)
Under-19 GirlsCasey Shoot, Eclipse Select 89-90 (IL)

2009 Golden Glove Award

Under-14 BoysRicky Brown, West Coast FC (CA-S)
Under-14 GirlsBeth Ritter, Mustang Blast (CA-N)
Under-15 BoysKyle Jackson, Sereno 94 White (AZ)
Under-15 GirlsAriana Zargarian, San Diego Surf 93-94 White (CA-S)
Under-16 BoysChris Maierle, Hicksville Strikers (E-NY)
Under-16 GirlsEmily Kruger, De Anza Force (CA-N)
Under-17 BoysAlex Bolowich, 91 Triangle United Gold (NC)
Under-17 GirlsErin Dees, Eclipse Select 91-92 (IL)
Under-18 BoysJames Gladden, DSC 90 Green (SC)
Under-18 GirlsGabrielle Pakhtigian, FC Bucks Vipers (P-EA)
Under-19 BoysAlex Kawn, NASA Elite (GA)
Under-19 GirlsKristin Tribbett, Colorado Rush Nike (CO)

2009 Fair Play Award

Under-14 BoysDix Hills Thunder (E-NY)
Under-15 BoysGrand Rapids Crew Juniors (MI)
Under-16 BoysCampton United (NJ)
Under-17 Boys91 Triangle United Gold (NC)
Under-18 BoysJavanon 91s (KY)
Under-19 BoysColorado Rush Nike (CO)
Under-14 GirlsScorpions SC (MA)
Under-15 GirlsChantilly Burn (VA)
Under-16 GirlsPonte Vedra Storm (FL)
Under-17 GirlsPDA Fire (NJ)
Under-18 GirlsOhio Elite (OH-S)
Under-19 GirlsColorado Rush Nike (CO)*
*won national championship

2008 Winners

2008 Golden Boot Award

Under-14 BoysMael Corboz, NJSA 04 Gunners (NJ)
Under-14 GirlsAlyssa Jara, San Juan Spirit (CA-N)
Under-15 BoysJulian Griggs, Baltimore Casa Mia Bays (MD)
Under-15 GirlsClarissa Wedemeyer, Dallas Texans 93 Red Dallas (N-TX)
Under-16 BoysZachery Barnes, Dallas Texans 92 Red (N-TX) 
Under-16 GirlsAlyssa Diggs, Dallas Texans Red 92 (N-TX)
Under-17 BoysSamuel Haines, Andromeda 91 (N-TX)
Under-17 GirlsChelsea Geller, Dallas Texans 91 Red (N-TX)
Under-18 BoysJason Guehler, Andromeda 90 (N-TX)
Under-18 GirlsDanielle Foxhoven, Colorado Rush (CO)
Under-19 BoysHunter Jumper , Solar SC 89 (N-TX)
Under-19 GirlsLaura Heyboer, Force Football Club (MI)

2008 Golden Glove Award

Under-14 BoysThomas Hand, NJSA 04 Gunners (NJ)
Under-14 GirlsKatelyn Rowland, San Juan Spirit (CA-N)
Under-15 BoysTimothy Peitsch, Baltimore Casa Mia Bays (MD)
Under-15 GirlsRosa Medina, Dallas Texans 93 Red Dallas (N-TX)
Under-16 BoysAlex Bolowich, Triangle United Gold (NC)
Under-16 GirlsVittoria Arnold, Dallas Texans Red 92 (N-TX)
Under-17 BoysReed Dillard, Andromeda 91 (N-TX)
Under-17 GirlsBrittany Jagger, Dallas Texans 91 Red (N-TX)
Under-18 BoysErik Garciamendez, Andromeda 90 (N-TX)
Under-18 GirlsKrissy Tribbet, Colorado Rush (CO)
Under-19 BoysAlexander Burton, KC Wizards Juniors (KS)
Under-19 GirlsJill Flietstra, Force Football Club (MI)

2008 Fair Play Award

Under-14 BoysNJSA 04 Gunners (NJ)*
Under-15 BoysValley United Blast (CA-S)
Under-16 BoysYMS Xplosion (EPA)
Under-17 BoysDiablo FC Black Pearl (CA-N)
Under-18 BoysAndromeda 90 (N-TX)*
Under-19 BoysKC Wizards Juniors (KS)
Under-14 GirlsD'Feeters (N-NTX)
Under-15 GirlsScorpions Elite (MA)
Under-16 GirlsVardar (MI)
Under-17 GirlsFC Bucks Vipers (EPA)
Under-18 GirlsEclipse Select 89-90 (IL)
Under-19 GirlsSlammers FC (CA-S)
*won national championship

2007 Winners

2007 Golden Boot Award

Under-14 BoysJonathan Guzman, Baltimore Casa Mia Bays 93 (MD)
Under-14 GirlsJessica Howard, Sting Royal 93 (N-TX)
Under-15 BoysHassan Saad, Michigan Wolves Black (MI)
Under-15 GirlsGabriella Zarnegar, So Cal Blues (CA-S)
Under-16 BoysEvan Raynr, Real So Cal (CA-S)
Under-16 GirlsJenna Richmond, McLean Freedom (VA)
Under-17 BoysStewart Brown, FC Milwaukee Blue (WI)
Under-17 GirlsEmily Cressy, Eagles SC (CA-S)
Under-18 BoysGerson Mayen, Arsenal FC (CA-S)
Under-18 GirlsLaura Keyboor, Bloomfield Force (MI)
Under-19 BoysAndre Akpan, Dallas Texans 88 Red (N-TX)
Under-19 GirlsJessica Boots, Carmel United SC Cyclones (IN)

2007 Golden Glove Award

Under-14 BoysTimothy Peitsch, Baltimore Casa Mia Bays 93 (MD)
Under-14 GirlsNicole Cipriano, Sting Royal 93 (N-TX)
Under-15 BoysAdam Grinwis, Michigan Wolves Black (MI)
Under-15 GirlsKim Cushing, So Cal Blues (CA-S)
Under-16 BoysRick Pflasterer, Michigan Wolves (MI)
Under-16 GirlsBrittany Jagger, Dallas Texans 91 Red (N-TX)
Under-17 BoysMark Essary, Andromeda 90 (N-TX)
Under-17 GirlsCourtney Smith, Dallas Texans 90 Red (N-TX)
Under-18 BoysTom Booth, Terryville Fire (E-NY)
Under-18 GirlsJill Flietstra, Bloomfield Force (MI)
Under-19 BoysPat Rickman, Chicago Magic (IL)
Under-19 GirlsMary Casey, PWSI Cardinals (VA)

2007 Fair Play Award

Under-14 BoysBaltimore Casa Mia Bays (MD)
Under-15 BoysMichigan Wolves 92 Black (MI)
Under-16 BoysReal So Cal (CA-S)
Under-17 BoysReal Colorado National (CO)
Under-18 BoysTerryville Fire (E-NY)
Under-19 BoysBaltimore Casa Mia Bays (MD)
Under-14 GirlsSlammers FC (CA-S)
Under-15 GirlsSo Cal Blues (CA-S)
Under-16 GirlsMcLean Freedom (VA)
Under-17 GirlsDallas Texans 90 Red (TX-N) and Eagles (CA-S)
Under-18 GirlsArsenal World Class (NJ)
Under-19 GirlsSereno White (AZ)
*won national championship

2006 Winners

2006 Golden Boot Award

Under-14 BoysEduardo Gonzalez, Valley United Blast (CA-S)
Under-14 GirlsJulie McKee, ISC Strikers (CA-S)
Under-15 BoysEvan Raynr, So Cal United (CA-S)
Under-15 GirlsChelsea Cline, Eclipse Select (IL)
Under-16 BoysMichael Rose, Baltimore Casa Mia Bays (MD)
Under-16 GirlsJennifer Kmezich, Real Colorado National (CO)
Under-17 BoysGerson Mayen, Arsenal FC (CA-S)
Under-17 GirlsJessica Price, Eclipse Select 88-89 (IL)
Under-18 BoysChristopher Schuler, Chicago Magic 87/88 (IL)
Under-18 GirlsWhitney Palmer, Dallas Texans 88 Red North (N-TX)
Under-19 BoysDarren Yeagle, Javanon SC (KY)
Under-19 GirlsAmanda Lathrop, Colorado Rush Nike (CO)

2006 Golden Glove Award

Under-14 BoysJonathan Leon, Valley United Blast (CA-S)
Under-14 GirlsMakenna Henry, ISC Strikers (CA-S)
Under-15 BoysElmer Avelar, So Cal United (CA-S)
Under-15 GirlsTaylor Vancil, Eclipse Select (IL)
Under-16 BoysDaniel Louisignau, Baltimore Casa Mia Bays (MD)
Under-16 GirlsChristina Palomino, Real Colorado National (CO)
Under-17 BoysJoseph McCormack, Arsenal FC (CA-S)
Under-17 GirlsKali Felereisel, Eclipse Select 88-89 (IL)
Under-18 BoysPatrick Rickman, Chicago Magic 87/88 (IL)
Under-18 GirlsColleen Pitts, Dallas Texans 88 Red North (N-TX)
Under-19 BoysKelin Briones, Arsenal FC(CA-S)
Under-19 GirlsJamie Scarcliff, Colorado Rush Nike (CO)

2006 Fair Play Award

Under-14 BoysValley United Blast (CA-S)*
Under-15 BoysSo Cal United (CA-S)*
Under-16 Boys
Under-17 BoysArsenal FC (CA-S)*
Under-18 BoysFC Delco Crunch (PA-E)
Under-19 BoysWeston FC (FL)
Under-14 GirlsISC Strikers (CA-S)*
Under-15 GirlsCrossfire Premier (WA)
Under-16 GirlsFC Greater Boston Bolts (MA)
Under-17 GirlsDallas Texans '89 Red (TX-N)
Under-18 GirlsSan Diego Surf (CA-S)
Under-19 GirlsColorado Rush Nike (CO)*
*won national championship

2005 Winners

2005 Golden Boot Award<

Under-14 BoysJacob Bernstein, So Cal United (CA-S)
Under-14 GirlsLauren Matheson, So Cal Blues (CA-S)
Under-15 BoysMichael Bustamante, FC Greater Boston Bolts (MA)
Under-15 GirlsBlake Miller, St. Louis Soccer Club (MO)
Under-16 BoysDavis Paul, Arsenal FC (CA-S)
Under-16 GirlsJessica Gordon, Slammers FC (CA-S)
Under-17 BoysDavid Murphy, Dallas Texans Red (N-TX)
Under-17 GirlsJenny Green, Eclipse Select (IL)
Under-18 BoysRichard Oliva, Dallas Texans Red (N-TX)
Under-18 GirlsMichelle Enyeart, Laguna Hills Eclipse (CA-S)
Under-19 BoysPaul Mongillo, Sockers FC Chicago (IL)
Under-19 GirlsKerri Hanks, Dallas Texans 86 Red (N-TX)

2005 Golden Glove Award

Under-14 BoysElmer Avelar, So Cal United (CA-S)
Under-14 GirlsKelly Cornell, So Cal Blues (CA-S)
Under-15 BoysWilliam Valmassoi, 90 CASL Elite (NC)
Under-15 GirlsClaire Lovercheck, St. Louis Soccer Club (MO)
Under-16 BoysBrock Duckworth, Solar 89 SC (N-TX)
Under-16 GirlsAlicia Lugo, Slammers FC (CA-S)
Under-17 BoysMax Sullivan, Dallas Texans Red (N-TX)
Under-17 GirlsWesley Johnson, Eclipse Select (IL)
Under-18 BoysBrenton Stewart, Dallas Texans 87 Red (N-TX)
Under-18 GirlsJulie Kafka, Bethesda Excel (MD)
Under-19 BoysOrlando Luna, Sockers FC Chicago (IL)
Under-19 GirlsBrett Maron, Stars of Massachusetts (MA)

2005 Fair Play Award

Under-14 BoysChicago Magic (IL)
Under-15 Boys
Under-16 BoysSolar 89 FC (TX-N)
Under-17 BoysReal Colorado National (CO)
Under-18 BoysDallas Texans Red 87(TX-N)
Under-19 BoysReston RFC (VA)
Under-14 GirlsOhio Elite (OH-S)
Under-15 GirlsSan Diego Surf (CA-S)
Under-16 GirlsMichigan Hawks (MI)
Under-17 GirlsSlammers FC (CA-S)
Under-18 GirlsLaguna Hills Eclipse (CA-S)
Under-19 GirlsCarmel United Commotion (IN)
*won national championship

2004 Winners

2004 Golden Boot Award

Under-14 BoysMario Gutierrez , Celtic Harps (CA-S)
Under-14 GirlsKelsea Smith, Eagles (CA-S
Under-15 BoysRyan Peterman, Arsenal FC (CA-S)
Under-15 GirlsHeather Vandevanter, Mustang Blast (CA-N)
Under-16 BoysXavier Rock, Casa Mia Bays (MD)
Under-16 GirlsBrittany McCoy, Eclipse Select (IL)
Under-17 BoysTimothy Walters, Scott Gallagher (MO)
Under-17 GirlsChristina Loucks, So Cal United (CA-S)
Under-18 BoysKyle Smith, Busch SC (MO)
Under-18 GirlsNicole Cauzillo, Michigan Hawks (MI)
Under-19 BoysSatoshi Mitsuda, HSC Bulls '85 (HI)
Under-19 GirlsChristina Estrada, Pleasanton Rage (CA-N)

2004 Golden Glove Award

Under-14 BoysGeorge Amezcua, Celtic Harps (CA-S)
Under-14 GirlsKristen McGregor, Eagles (CA-S)
Under-15 BoysLuis Ocampo, Arsenal FC (CA-S)
Under-15 GirlsAubree Southwick, Mustang Blast (CA-N)
Under-16 BoysStephen King, Casa Mia Bays (MD)
Under-16 GirlsWesley Johnson, Eclipse Select (IL)
Under-17 BoysAaron Johnson, Scott Gallagher (MO)
Under-17 GirlsKelsey Davis, So Cal United (CA-S)
Under-18 BoysPatrick Disbennett, Busch SC (MO)
Under-18 GirlsKathryn Cumming, Michigan Hawks (MI)
Under-19 BoysDavid Semenza, HSC Bulls '85 (HI)
Under-19 GirlsCorrine Alexander, Pleasanton Rage (CA-N)

2004 Fair Play Award

Under-14 BoysRockford Raptors (IL)
Under-15 BoysBethesda United (MD)
Under-16 BoysChicago Magic (IL)
Under-17 BoysScott Gallagher (MO)*
Under-18 BoysSereno '86 White (AZ)
Under-19 BoysHSC Bulls '85 (HI)*
Under-14 GirlsEagles (CA-S)*
Under-15 GirlsMichigan Hawks (MI)
Under-16 GirlsPDA Wildcats (NJ)
Under-17 GirlsDallas Texans 87 Red (TX-N)
Under-18 GirlsMichigan Hawks (MI)*
Under-19 GirlsPleasanton Rage (CA-N)*
*won national championship

2003 Winners

2003 Golden Boot Award

Under-14 BoysBrett King, 88 CASL Elite (NC)
Under-14 GirlsChristen Press, Slammers FC (CA-S)
Under-15 BoysStephen Romeo, Casa Mia's Bays (MD)
Under-15 GirlsElisabeth Redmond, PDA Wildcats (NJ)
Under-16 BoysDiego Barrera, Southern California United (CA-S)
Under-16 GirlsAmanda Poach, Bethesda Excel (MD)
Under-17 BoysRobert Findley, Sereno 88 Golden Eagles (AZ)
Under-17 GirlsLevise Robertson, Sereno 88 Golden Eagles (AZ)
Under-18 BoysBrian Popeney, Michigan Wolves (MI)
Under-18 GirlsKerri Hanks, Dallas Texans Red (N-TX)
Under-19 BoysAshley Kozicki, FC Delco Arsenal (PA-E)
Under-19 GirlsKristen Rhyne, Peachtree City Lazers (GA)

2003 Golden Glove Award

Under-14 BoysJarrett Davis, 88 CASL Elite (NC)
Under-14 GirlsLauren Gregston, Slammers FC (CA-S)
Under-15 BoysStephen King, Casa Mia's Bays (MD)
Under-15 GirlsErin Guthrie, PDA Wildcats (NJ)
Under-16 BoysChristopher Seitz, Southern California United (CA-S)
Under-16 GirlsAlexandra Gamble, San Diego Surf (CA-S)
Under-17 BoysChay Cain, Chicago Magic (IL)
Under-17 GirlsJoslyn Slovek, Sereno 88 Golden Eagles (AZ)
Under-18 BoysJason Tillman, Michigan Wolves (MI)
Under-18 GirlsStephanie Connors, Dallas Texans Red (N-TX)
Under-19 BoysErik White, FC Delco Arsenal (PA-E)
Under-19 GirlsChristina Parodi, Elk Grove United (CA-N)

2003 Fair Play Award

Under-14 BoysCrossfire Premier (WA)
Under-15 BoysDallas Texans Red (TX-N)
Under-16 BoysS. California United (CA-S)*
Under-17 BoysChicago Magic (IL)*
Under-18 BoysMarin United (CA-N)
Under-19 BoysColorado Rush (CO)
Under-14 GirlsSlammers FC (CA-S)*
Under-15 GirlsPDA Wildcats (NJ)*
Under-16 GirlsDallas Sting (TX-N)
Under-17 GirlsSereno 86 Golden Eagles (AZ)*
Under-18 GirlsBethesda Dragons (MD)
Under-19 GirlsPeachtree City Lazers(GA)*
*won national championship

2002 Winners

2002 Golden Boot Award

Under-14 BoysAndres Leon, La Jolla Nomads (CA-S)
Under-14 GirlsAlexa Orand, Slammers FC (CA-S)
Under-15 BoysBrian Unsinger, Rochester Jr. Rhinos Elite (NY-W)
Under-15 GirlsKasey Moore, Laguna Hills Eclipse (CA-S)
Under-16 BoysThomaz Charowski, Atlanta Fire (GA)
Under-16 GirlsTracy Lansing, West Valley Samba (CA-S)
Under-17 BoysJonathan Bornstein, Irvine SC Strikers (CA-S)
Under-17 GirlsCaroline Smith, Tsunami Sota (MN)
Under-18 BoysAshley Kozicki, FC Delco Arsenal (E-PA)
Under-18 GirlsAli Wean, Bethesda Fury (MD)
Under-19 BoysMarcus Storey, Texans '82/'83 (S-TX)
Under-19 GirlsKim Castellanos, San Diego Surf White (CA-S)

2002 Golden Glove Award

Under-14 BoysDallas Chase, La Jolla Nomads (CA-S)
Under-14 GirlsChristine Yount, Slammers FC (CA-S)
Under-15 BoysDavid Cappuccio, Rochester Jr. Rhinos Elite (NY-W)
Under-15 GirlsKori Lu, Laguna Hills Eclipse (CA-S)
Under-16 BoysJustin Papadakis, Atlanta Fire (GA)
Under-16 GirlsChristina DeVries, West Valley Samba (CA-S)
Under-17 BoysAndrew Cartunen, Irvine SC Strikers (CA-S)
Under-17 GirlsCorrine Alexander, Pleasanton Rage (CA-N)
Under-18 BoysEric White, FC Delco Arsenal (E-PA)
Under-18 GirlsAshley Haugen, Colorado Girls Soccer Academy (CO)
Under-19 BoysKent Harkness, Texans '82/'83 (S-TX)
Under-19 GirlsLaura Janke, SanSurf White (CA-S)

2002 Fair Play Award

Under-14 BoysMaryland SC '88 Bays (MD)
Under-15 BoysAiken Fire (SC)
Under-16 BoysFC Delco Dynamo II (PA-E)
Under-17 BoysIrvine SC Strikers (CA-S)
Under-18 BoysFC Delco Arsenal (PA-E)
Under-19 BoysStony Brook Panthers (NY-E)
Under-14 GirlsSlammers FC (CA-S)
Under-15 GirlsChantilly Milan (VA)
Under-16 GirlsChallenge '85/'86 (TX-S)
Under-17 GirlsPleasanton Rage (CA-N)
Under-18 GirlsBusch SC (MO)
Under-19 GirlsSan Diego Surf White (CA-S)

2001 Winners

2001 Golden Boot Award

Under-14 BoysFreddy Adu, Potomac Cougars (MD)
Under-14 GirlsAmy Smerdzinski, Chantilly Milan (VA)
Under-15 Boys (tie)Guillermo Gonzalez, Irvine SC Strikers (CA-S) and Domenick Raimo, FC Delco Dynamo (E-PA)
Under-15 GirlsCharlie Winchell, Busch SC (MO)
Under-16 Boys (tie)Ramon Nunez, Dallas Texans Red (N-TX) and Brian Plotkin, Chicago Sockers FC (IL)
Under-16 GirlsCourtney Foster, GSA Phoenix '85 Red (GA)
Under-17 BoysKevin Nugent, Team Dayton (OH-S)
Under-17 GirlsKelly Hammond, Bethesda Fury (MD)
Under-18 BoysMira Mupier, Texans '82/'83 (S-TX)
Under-18 GirlsLindsay Tarpley, Michigan Hawks (MI)
Under-19 BoysVicente Bastidas, FC Delco Black (E-PA)
Under-19 GirlsLinsey Johnson, Challenge '81/'82 (S-TX)

2001 Golden Glove Award

Under-14 BoysNick Scrivens, Potomac Cougars (MD)
Under-14 GirlsAriel Baniowski, Chantilly Milan (VA)
Under-15 BoysJustin Pines, FC Delco Dynamo (E-PA)
Under-15 GirlsRachel Zollner, Colorado Rush Nike (CO)
Under-16 BoysMike Sims, Chicago Sockers FC (IL)
Under-16 GirlsKate Gilfillan, HBC Fury (E-NY)
Under-17 BoysJames Roth, Soccer Club of Baltimore Bays (MD)
Under-17 GirlsEmily Samuel, D'Feeters (N-TX)
Under-18 BoysKent Harkness, Texans '82/'83 (S-TX)
Under-18 GirlsLauren Monica, Michigan Hawks (MI)
Under-19 BoysTerry McNelis, FC Delco Black (E-PA)
Under-19 GirlsCristin Shea, Colorado Rush Nike (CO)

2001 Fair Play Award

Under-14 BoysPotomac Cougars (MD)
Under-15 BoysFC Delco Dynamo (PA-E)
Under-16 BoysIrvine SC Strikers (CA-S)
Under-17 BoysSoccer Club of Baltimore Bays (MD)
Under-18 BoysColorado Rush Nike (CO)
Under-19 BoysKC Athletics (KS)
Under-14 GirlsChantilly Milan (VA)
Under-15 GirlsBusch SC (MO)
Under-16 GirlsSoCal Blues (CA-S)
Under-17 GirlsSoCal Blues (CA-S)
Under-18 GirlsHBC Magic (NY-E)
Under-19 GirlsNew Hyde Park Lady Bengals (NY-E)

2000 Winners

2000 Golden Boot Award

Under-16 BoysMichael Magee, Chicago Sockers FC (IL)
Under-16 GirlsLianna Wooten, Prince William Sparklers (VA)
Under-17 Boys (tie)Carl Alcosta, San Juan Lightning (CA-N) and Anthony Barberio, West Babylon Panthers (E-NY)
Under-17 Girls (tie)Brenna Mullen and Kelley Schweighart, San Diego Surf White (CA-S) and Marilyn Marin and Amy Van Zandt, Sting (N-TX)
Under-18 BoysBrian Lamping, Scott Gallagher (MO)
Under-18 GirlsJessica Hamilton, Challenge '82 (S-TX)
Under-19 Boys (tie)Mathew Ney, JFC Alliance (MS) and Kris Bertsch, FC Delco Dynamo (E-PA)
Under-19 GirlsKathleen Antongiovanni, Colorado Rush Nike (CO)

2000 Golden Glove Award

Under-16 BoysAnthony Ruttino, FC Westchester (E-NY)
Under-16 GirlsSarah Guagliardo, Prince William Sparklers (VA)
Under-17 BoysJames Csajako, W. Babylon Panthers (E-NY)
Under-17 GirlsJamie Considine, San Diego Surf (CA-S)
Under-18 BoysJoe Balbas, Wolfpack (CA-S)
Under-18 GirlsMichelle Lowe, Michigan Hawks (MI)
Under-19 BoysJason White, FC Delco Dynamo (E-PA)
Under-19 GirlsCheryl Gunther, Northport/Cow Harbor Piranha (E-NY)

2000 Fair Play Award

Under-16 BoysTempe Pros (AZ)
Under-17 BoysW. Babylon Panthers (NY-E)
Under-18 BoysFC Delco Black (PA-E)
Under-19 BoysColorado Rush Nike (CO)
Under-16 GirlsPrince William Sparklers (VA)
Under-17 GirlsSan Diego Surf (CA-S)
Under-18 GirlsWeston Wild Thing (CN)
Under-19 GirlsWindy City Pride (IL)

 

 
Close