Skip to Main Content

Competitions Results

The site navigation utilizes arrow, enter, escape, and space bar key commands. Left and right arrows move across top level links and expand / close menus in sub levels. Up and Down arrows will open main level menus and toggle through sub tier links. Enter and space open menus and escape closes them as well. Tab will move on to the next part of the site rather than go through menu items.

Regional Presidents Cup History

20182017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009

2018 US Youth Soccer Regional Presidents Cup Champions
East Barboursville, W.Va. [results]  
Division Girls Boys
12U* FC Bucks Cyclones (PA-E) SAC Premier Blue (MD)
13U Pipeline Black (MD) SCCSA Dragons '05 (PA-E)
14U PA Rush 04 (PA-E) ASA PGSA Real Barza 04 (MD)
15U HFC Ready 03 (PA-E) Den of Lions Gunners (NJ)
16U Montgomery United 2002s (PA-E) VE Green Gunners (PA-E)
17U Rage United Comets (PA-E) Mainland United South Jersey Futbol Club (NJ)
18U  Vereinigung Erzgebirge - VE United (PA-E) Ocean  Two United Spartans (NJ)
     
Midwest West Chester, Ohio [results]  
Division Girls Boys
13U DASC 2005 (SD) Sporting Wichita (KS)
14U Iowa Rush (IA) Shadow Premier FC (IL)
15U IP Aces Blue (IL) 03 Sporting Wichita Elite (KS)
16U Indy Premier (IN) FC United 2002 Select Black (IL)
17U Chicago Rush Select (IL) Chicago Rush 2001 Select (IL)
18U Green White SC (IL) Iowa Rush (IA)
19U* FC United 1999 Select (IL) St. Francis Soccer 99 Elite (IN)
     
South Greenville, S.C. [results]  
Division Girls Boys
13U Sting Dallas 05 Roach (TX-N) FC Dallas RGV 05 Red (TX-S)
14U 04  CVYSA Blast Blue (NC) CFA Dalton 04 Elite (GA)
15U 03 BSC Cardinal (NC) 03 CVYSA Blast Clue (NC)
16U Mutiny FC 02 White (TX-N) Music City FC Premier (TN)
17U NUSA Maroon (TN) Brownsville Galaxy (TX-S)
18U 00 CUFC Gold (NC) Sporting Arkansas 00 Premier (AR)
     
West  Salt Lake City, Utah [results]  
Division Girls Boys
12U* Legends FC 06 (CA-S) Total Futbol Academy (CA-S)
13U Nova Elite 05 (ID) Soltilo FC FC (CA-S)
14U LVPSA 04 White (NV) Central California Aztecs 04 (CA-S)
15U Real Henderson FC 03 Select JA (NV) Heat FC 03 AS (NV)
16U LVPSA 02 Red (NV) Heat FC 02 GR (NV)
17U Broomfield Blast SC Magista (CO) 7 Elite Academy 01 South (UT)
18U  Sting Timbers 00/01 (ID) Boise Nationals Timbers 2000 Blue (ID)

*Didn't Advance to National Presidents Cup

2017 US Youth Soccer Regional Presidents Cup Champions
Region I Barboursville, W.Va. [results]  
Division Girls Boys
12U* Continental FC Barca (PA-E) North Union Adrenaline 05 (PA-E)
13U VAR 2004 Rush (VA) Farmington Indians (CT)
14U HFC Ready 03 (PA-E) Eagle FC Ajax (PA-E)
15U World Cup SC of Greater Nashua 2002 Elite (NH) VE Gunners 1 (PA-E)
16U Bac Blitz (VA) Mainland United Upper Township Futbol Club (NJ)
17/18U Vorskla Black (PA-E) Ocean Township United S.A. Spartans (NJ)
     
Region II Overland Park, Kan. [results]  
Division Girls Boys
13U Impact GFC (OH-S) VSA 04 Premier (IA)
14U FC United 2003 Predator (IL) Sporting Wichita Rojos (KS)
15U Puma FC Academy Chelsea (KS) OHA Stars FC (NE)
16U CWSC Academy Elite 01 (OH-S) Lou Fusz Soccer Club-Carotenuto (MO)
17/18U Illinois Fusion (IL) Rockford Raptors 2000 (IL)
18U* KC Fusion Matthews 99 (KS) Sporting BV Bayern Munich (KS)
     
Region III Tulsa, Okla. [results]  
Division Girls Boys
13U Arkansas Comets 04 Navy (AR) McAllen Rayados 04 (TX-S)
14U Solar Chelsea Wells (TX-N) MST United Stars (FL)
15U Arkansas Rush 02/03 Black (AR) RGV FC Dallas 02 (TX-S)
16U FC Dallas TRI 01 Premier (TN) Dallas Texans 01 Red Dallas (TX-N)
17/18U 00 CASL Ladies Black G (NC) 00 CASL White North (NC)
     
Region IV  Salt Lake City, Utah [results]  
Division Girls Boys
13U Beach FC LB 04 Nunes (CA-S) TFA SFV 04 (CA-S)
14U Eagles SC 03 (CA-S) Downtown Los Angeles Soccer Club 03 (CA-S)
15U Colorado Storm North 02 Select (CO) VK Cobras (UT)
16U Westside Breakers 01 Blue (CA-S) Santos Laguna White (CA-S)
17U IE Surf G00 Kooiman (CA-S) Inter America Halcones FC (CA-S)

*Didn't Advance to National Presidents Cup


2016 US Youth Soccer Regional Presidents Cup Champions

Region I Resisterstown, Md. [results]  
Division Girls Boys
Under-12* Winchester United Orange (VA) Rancocas Valley 03/04 Red Devils (NJ)
Under-13 SAC Premier Blue Flores (MD) Herndon Argentinos Jrs Black (VA)
Under-14 NUU 01F Wave (PA-E) Cheetah Thunder (NJ)
Under-15 Union SC Crimson Tide Academy (NJ) Kearny Reds (NJ)
Under-16 Marlton Lighting (NJ) Alliance Soccer Club Galaxy (MD)
Under-17 Union Lady Dragons (NJ) Cape Express 98/99 (NJ)
     
Region II Westfield, Ind. [results]  
Division Girls Boys
Under-13 SBW Alliance (IL) FC United Select 1 02/03 Copa (IL)
Under-14 Eclipse Elite 20 (IL) Chicago Fire Juniors North (IL)
Under-15 FC United Select 2 (IL) Ela Elite (IL)
Under-16 FWSC 00 Academy - Strikers (IN) Boilers FC Gold (IN)
Under-17 KC Prime Academy Navy 98/99 (MO) FC42 (OH-S)
     
Region III College Station, Texas [results]  
Division Girls Boys
Under-13 02 CSA Charlotte Torstion G (NC) 02 CASL Juniors Red South (NC)
Under-14 McAllen United Angels (TX-S) Superior SC Aztecas 02 (TX-N)
Under-15 00 JASA Coastal Surge Black G (NC) F.C. Bachmanlake (TX-N)
Under-16 Greeneville Galaxy Select (TN) 99 FSC Force Premier (NC)
Under-17 Dynamo STX Academy (TX-S) The Soccer Pit Cobras (FL)
     
Region IV  Arvada, Colo. [results]  
Division Girls Boys
Under-13 Hawks Academy (CA-S) CYSA La Laja (CA-S)
Under-14 Pateadores Irvine White (CA-S) Fire FC Premier 02 MH (UT)
Under-15 West Coast FC Muprhy (CA-S) Players Elite AP (NV)
Under-16 California Elite Soccer Club Black (CA-S) Corning NCU Manchester United (CA-N)
Under-17 FC Warriors Blue 99 (NV) Rampage 99 Black SC/TL

*Didn't Advance to National Presidents Cup


2015 US Youth Soccer Regional Presidents Cup Champions

Region I Slippery Rock, PA [results]  
Division Girls Boys
Under-12* Southington Strikers (CT) Penn Legacy 02 Black (PA-E)
Under-13 North Union United 01 Lady Cannons (PA-E) PWSI Courage 01 White (VA)
Under-14 Souderton Stingers (PA-E) PDA Rossi (NJ)
Under-15 FC Bolts (PA-E) OBGC Rangers White (MD)
Under-16 Deep Run Strikers (PA-E) VSA Heat 98 Blue (VA)
Under-17 HV Pride (PA-E) ASA Black Hawks (MD)
   
Region II St. Charles, MO [results]  
Division Girls Boys
Under-13 KRW Rush (KS) CFJ West 01/02 Red (IL)
Under-14 NWC Alliance Black 00 (OH-S) FC Pride 01 Elite (IN)
Under-15 Eclipse Elite White (IL) Dynamic FC 99/00 (IL)
Under-16 Missouri Rush SC Nero-Menendez (MO) Elm Grove Blues (WI)
Under-17 CWSC United Red (OH-S) SASA Spirits (IL)
   
Region III Lafayette, LA  
Division Girls Boys
Under-13 Charlotte SA Torsion (NC) Bonita Storm (FL)
Under-14 Lonestar Red North (TX-S) Southern Alliance Futbol Elite (GA)
Under-15 Greeneville Galaxy Select (TN) WCWAA Black (NC)
Under-16 LA Fire Navy 99 (LA) FCT Scorpio (FL)
Under-17 CUFC 97 Green (NC) SC Bulls 97 Boys Elite (SC)
   
Region IV  Snohomish, WA [results]  
Division Girls Boys
Under-13 SMUFC 01 (CA-S) Anaheim FC 01 (CA-S)
Under-14 Leahi 01 Premier (HI) Players Elite AP (NV)
Under-15 Leahi 00 Premier (HI) UIFC Panthers (CA-S)
Under-16 Crossfire Select 98 McLaughlin (WA) PacNW 98 Blue (WA)
Under-17 Washington Timbers 97 Green (WA) Legacy FC (CA-S)
 
*Didn't Advance to National Presidents Cup

2014 US Youth Soccer Regional Presidents Cup Champions

Region I Slippery Rock, PA [results]  
Division Girls Boys
Under-12* Virginia Rush Academy Black (VA) FC York 01 Elite (E-PA)
Under-13 Carlisle Area YS Revolution (E-PA) Casa Capa 2K United 00 (E-PA)
Under-14 Huntingdon Valley AA Freedom (E-PA) MON U Arsenal (E-PA)
Under-15 Keystone Athletic Grifos 98 (E-PA) LYSC Elite (E-PA)
Under-16 World Cup SC of Greater Nashua 97-98 Elite (NH) FC Europa Samba 97/98 (E-PA)
Under-17 FASA Impact Premier 96 (VA) Wallingford Warriors (CT)
   
Region II Overland Park, KS [results]  
Division Girls Boys
Under-13 Team Elmhurst Select (IL) OPSC Monaco (KS)
Under-14 PSC Orange (IL) Team Evanston Premier (IL)
Under-15 Warren United Blazers Black (IL) SASA Spirits (IL)
Under-16 Classics Eagles Black 97/98 (OH-S) Mid Rivers Soccer Club - Tigers (MO)
Under-17 FC Evansville Shooting Stars (IN) SASA Spirits Blue (IL)
   
Region III Decatur, AL [results]  
Division Girls Boys
Under-13

Sting East Gray (N-TX)

PDN Barcelona Texas Carrasco (S-TX)

Under-14 Chattanooga FC (TN) Laredo Heat 00 Red (S-TX)
Under-15 KFC Crush Azzurri (TN) Huskies SA (S-TX)
Under-16 Liverpool FC America Fowler (N-TX) Austin Texans (S-TX)
Under-17 GSA White (S-TX) Cape Coral Cyclones (FL)
   
Region IV  Morgan Hill, CA [results]  
Division Girls Boys
Under-13 Eagles White (CA-S) HG Eagles (CA-S)
Under-14 West Coast FC United White (CA-S) Oxnard Wave Soccer Club (CA-S)
Under-15 Crush Blue (UT) Tacoma United Chelsea (WA)
Under-16 Lady Nomad (NV) CISC Velocity (AK)
Under-17 CISC Velocity(AK) LV Neon (NV)
 
*Didn't Advance to National Presidents Cup

2013 US Youth Soccer Regional Presidents Cup Champions
 
Region I Manchester, NH [results]  
Division Girls Boys
Under-13 North Union United Strikers (E-PA) DSC Alliance SC Galaxy (MD)
Under-14 TBAA Fireballs (NJ) South Shore United Blazers (MA)
Under-15 West Chester United Eagles (E-PA) Crofton A3 United (MD)
Under-16 FASA Premier Impact (VA) VSA Heat Blue (VA)
Under-17 Capital United Fusion (E-NY) Yardley Makefield Clash (E-PA)
   
Region II Overland Park, KS [results]  
Division Girls Boys
Under-13 Ohio Premier Eagles Black (OH-S) Goshen Stars United (IN)
Under-14 SASA Spirits (IL) Crystal Lake Force Elite (IL)
Under-15 SWISA Mutiny (IN) Classics Eagles Black (OH-S)
Under-16 SD United Legacy (SD) Classics Eagles Black (OH-S)
Under-17 Tri City Storm Black (ND) TOCA USL (KS)
   
Region III Decatur, AL [results]  
Division Girls Boys
Under-13 Bay United Sharks (FL) International (S-TX)
Under-14 Cape Coral Cyclones (FL) Westside Eagle (FL)
Under-15 Lake Norman SC Eclipse (NC) Guameru SC (N-TX)
Under-16 Albion Hurricanes FC (S-TX) Triad Elite SC (NC)
Under-17 Lady Lions Red (S-TX) AC Sandhills Elite (NC)
   
Region IV  Boise, ID [results]  
Division Girls Boys
Under-13 Wasatch SC Storm (UT) America of CO (CO)
Under-14 Platinum FC (CA-S) Downtown Soccer Club Black (CA-S)
Under-15 SC Del Sol (AZ) International SC St. Tomas (NV)
Under-16 CO Rush Swoosh (CO) NADO (CA-S)
Under-17 Eastside FC White (WA) La Roca Select (UT)

2012 US Youth Soccer Regional Presidents Cup Champions
 
Region I Londonderry, NH [results]  
Division Girls Boys
Under-13* Middlesex County Falcons (MA) Hemdon Rovers East (VA)
Under-14 LVU United 97 (E-PA) Metuchen Juniors (NJ)
Under-15 FPYC Wildcats Blue (VA) Rage SC 96 Gunners (E-PA)
Under-16 Capital United FC Fusion (E-NY) Crusaders United Boys (MA)
Under-17 Crusaders United Girls (MA) Frederick FC Royals (MD)
     
Region II Overland Park, KS [results]  
Division Girls Boys
Under-13* Tri-State FA Premier (OH-S) Chicago Fire Jrs NW Indiana 98 (IN)
Under-14 Hoosier FC 97-98 Girls (IN) Elkhart Flames Dynamite (IN)
Under-15 DASC Elite (SD) Kansas City SC Gold 96-97 (KS)
Under-16 Central FC (WI) FC Porto of Kansas (KS)
Under-17 Libertyville Premier Orange (IL) Indiana Invaders Black (IN)
     
Region III Greensboro, NC  
Division Girls Boys
Under-13* Tennessee United SC Red (TN)  TUSA Silver (NC)
Under-14 JASA Coastal Surge (NC) FC America Premier (FL)
Under-15 GUSA Navy (NC) Texas United Los Guerreros (S-TX)
Under-16 Houston Express 96 Navy (S-TX) United Strikers (N-TX)
Under-17 Miami Lakes (FL) Texas United Westside 95 (S-TX)
   
Region IV  Arvada, CO  
Division Girls Boys
Under-13* South Bay Gunners Redondo (CA-S) CAPO FC Blue (CA-S)
Under-14 NC Boca (CA-S) River City Soccer Club (WA)
Under-15 CO United White (CO) FC Golden State White (CA-S) 
Under-16 Platinum FC 95 Cleary (CA-S) LA Premier FC Black (CA-S) 
Under-17 Arsenal CO Royal (CO) IUSC Brasil Coachella (CA-S)

*Didn't Advance to National Presidents Cup

2011 US Youth Soccer Regional Presidents Cup Champions
 
Region I Albany, NY [results]  
Division Girls Boys
Under-13* Crusaders United (MA) USTA United 97 (E-PA)
Under-14 Berks SA Rage (E-PA) VAR Swoosh (VA)
Under-15 Capital United Blue Warriors (E-NY) Next Level Warriors (NJ)
Under-16 Penn Legacy FC Black (E-PA) HMMS Eagles FC (E-PA)
Under-17 Bucks Mont United Blazers (E-PA) TSC FC Towamencin (E-PA)
     
Region II South Bend, IN  
Division Girls Boys
Under-14 Tri-State Premier (OH-N) Azteca (KS)
Under-15 KC Fusion (KS) FC Porto (KS)
Under-16 Schaumburg Premier (IL) Imos (MO)
Under-17 Ajax FC Chicago (IL) Indiana Invaders Black (IN)
     
Region III Decatur, AL  
Division Girls Boys
Under-14 LAFC Houstonians 97 (S-TX)  SB Select Club Mexico 97 (S-TX)
Under-15 Texas Rush Nike (S-TX) Miami Beach Soccer (FL)
Under-16 Albion Hurricanes FC (S-TX) Holston Valley FC 95 (TN)
Under-17 BYSA Galaxy 94 Gold (GA) Arkansas Rush Nike (AR)
     
Region IV West Jordan, UT [results]  
Division Girls Boys
Under-14 United Futbol Club White (CA-N) Corona Eagles (CA-S)
Under-15 Washington Premier FC Black (WA) AVSC Ambush (CA-S)
Under-16 FC Super Nova Elite (ID) Club America Blue (CA-S)
Under-17 LaRoca Premier DC (UT) PQ Premier (CA-S)

*Didn't Advance to National Presidents Cup

2010 US Youth Soccer Regional Presidents Cup Champions
 
Region I Albany, NY  
Division Girls Boys
Under-13* Bay Shore Power (E-NY) East Meadow Arsenal (E-NY)
Under-14 Bethesda Threat (MD) Shalrie Joseph SC Lions (MA)
Under-15 FC Napoli Sparks (MA) VFC Blast (MA)
Under-16 Manhattan Kickers (E-NY) Manhattan Kickers (E-NY)
Under-17 Western United FC (MA) DSB Kickers (DE)
     
Region II Verona, WI   
Division Girls Boys
Under-14 Freedom SC (OH-S) Cincinnati United Premier (OH-S)
Under-15 Freedom SC (OH-S) Millennium SA Fire (IN)
Under-16 St. Louis Scott Gallagher (MO) Northern Indiana Soccer Alliance (IN)
Under-17 St. Francis E Fusion (IN) Cutters 93 Red (IN)
     
Region III Broken Arrow, OK  
Division Girls Boys
Under-13* TNFC 97 Athena (TN) Key Biscayne (FL)
Under-14 Forsyth Fusion 96 Gold (GA) IMG Soccer Academy (FL)
Under-15 Miami Lakes (FL) Texas Rush Nike 94/95 (S-TX)
Under-16 AR Rush (AR) Thunder United (S-TX)
Under-17 Cental Brevard Soccer Cyclones (FL) Texas Rush Nike 92/93 (S-TX)
     
Region IV Medford, OR  
Division Girls Boys
Under-13* Laguna Hills Eclipse (CA-S) Coachella Valley Chivas (CA-S)
Under-14 PVSC Exiles-Black (CA-S) AVSC Ambush (CA-S)
Under-15 Palmdale Thunder (CA-S) Sagebrush SC United (NV)
Under-16 South Bay Force Blue (CA-S) Idaho Rush Nike (ID)
Under-17 Simi Valley SC Eclipse (CA-S) So Cal Rush Nike (CA-S)

*Didn't Advance to National Presidents Cup

2009 US Youth Soccer Regional Presidents Cup Champions
 
Region I Kirkwood, DE  
Division Girls Boys
Under-14 FC Stars of Mass (MA) Wilson Jr. Soccer Club (E-PA)
Under-15 Cosmos Fire (E-NY) Lake Grove Vipers (E-NY)
Under-16 Wall Inferno (NJ) Crusaders United (MA)
Under-17 Sachem FC (MA) Spartans FC (MD)
     
Region II Verona, WI   
Division Girls Boys
Under-14 Little Illini (IL) Rolla Knights (MO)
Under-15 Invaders (IN) Scott Gallagher (MO)
Under-16 West Michigan Fire Juniors (MI) NWI United (IN)
Under-17 New Bern SC (NC) (Wildcard) Magic FC (IN)
     
Region III Greer, SC  
Division Girls Boys
Under-13* FC Alliance 96 Black (TN) Eclipse 96 Black (S-TX)
Under-14 Greenville Stars (NC) Hurst United FC 95 Black (N-TX)
Under-15 AHFC 94G Blue W (S-TX) Thunder United (S-TX)
Under-16 MSC Lady Strikers (TN) Mako United (FL)
Under-17 FC Dallas 92 East (N-TX) CASL Premier (NC) 
     
Region IV Tri-Cities, WA  
Division Girls Boys
Under-13* LAFC (CA-S) SCU Di Cassal (CA-S)
Under-14 Washington Premier FC (WA) Los Alamitos Titans (CA-S)
Under-15 So Cal Rush Nike (CA-S) Santa Barbara SC (CA-S)
Under-16 Snohomish United Black (WA) BKFD Brigade (CA-S)
Under-17 CFC United (CA-S) Conquistamerica (CA-S)

*Didn't Advance to National Presidents Cup
 
Close